Scylė (Scilla) - tai smidrinių (Asparagaceae) augalų gentis, kuriai priklauso daugiametės svogūninės žolės su pamatiniais linijiškais lapais. Jų žiedai sukrauti kekėse. Vaisius tribriaunmė dėžutė su sėklomis, kurias dažniausiai išplatina skruzdėlės. Gentyje yra apie 90 rūšių, žiedai gali būti ne tik mėlynos, bet ir baltos, alyvinės, purpurinės, rožinės, žydros spalvos.
Lietuvoje dažniausiai auginama, ankščiausiai iš visų scylių, žydinti Sibirinė scylė. Priklausomai nuo rūšies scylės gali žydėti nuo kovo iki birželio mėnesio, taip pat yra veislių kurios žydi net ir rudenį ar vasaros pabaigoje.
Sibirinė scylė (Scilla siberica) - daugiametė, svogūninė gėlė, viena iš ankstyviausių iš visų scylės rūšių, maždaug 10-20 cm aukščio, lapai pamatiniai, linijiški, liauni, tamsiai žali. Iš 1 svogūno išauga 13 stiebai su žiedais, žydi kovo balandžio mėnesiais, pradžioje varpelio formos, vėliau žvaigždiškais, žydrai mėlynais žiedais, kurie susitelkę kekės pavidalo žiedynuose grupėmis arba pavieniui. Priklausomai nuo oro sibirinė scylė gali žydėti maždaug dvi savaites, kuo žydėjimo metu vėsiau - tuo ilgiau žydi. Po žydėjimo augalas sunyksta. Tinka sodinti į vazonus pražydinimui žiemą. Lietuvoje labai dažna..
Sibirinė scylė | Nuotraukos autorius Laima, walnuts.lt
Dvilapė scylė (Scilla bifolia) - maždaug 1020 cm aukščio, turi 2 (retai 3) linijiškus, pamatinius žalius lapus, žydi kiek vėliau už sibirinę, maždaug balandžio pabaigoje - gegužės pradžioje, apie dvi savaites, stiebai statūs, nešakoti, rudos spalvos, žiedai sudaro žiedynus - kekes iš 310, kartais 15 žiedų, nukreiptų į viršų, priklausomai nuo veislės spalva gali būti balti, šviesiais rožiniai, melsvai violetiški, žydri..
Dvilapė scylė | Nuotraukos šaltinis: wikipedia
Paprastoji scylė | Nuotraukos šaltinis: wikipedia
Nuostabioji scylė (Scilla amoena) - arba dar vadinama gražioji scylė, kilusi iš vakarų azijos, maždaug 15-25 cm. aukščio, lapai šviesiai žali, jų dažniausiai būna 4-5, apačioje dažnai būna rusvi, iš vieno svogūnėlio išauga 1-3 žiediniai stiebai, žydo kovo - gegužės mėnesiais.
Nuostabioji scylė | Nuotraukos šaltinis: wikipedia
Pietinė scylė | Nuotraukos šaltinis: wikipedia
Rudeninė scylė (Ssilla autumnalis arba Prospero autumnale) - pirmiau už lapus išauga 5-6 žiediniai stiebai, žiedai susitelkę į žiedynus, kurį gali sudaryti 6-20 ar net 40 baltų ar alyvių žiedų, pradeda žydėti rrugpjūčio pabaigoje ir žydi iki saplio ar dar vėliau. Lietuvoje retai auginama.
Rudeninė scylė | Nuotraukos šaltinis: wikipedia
Miščenko scylė | Nuotraukos šaltinis: wikipedia
Rozeno scylės (Scilla rosenii) - dar vadinama ciklameninė scylė, maždaug 1018 cm aukščio, su 2-4 žaliais lapais, dažniausiai išauga vienas (kiek rečiau 2) žiedinis stiebas, kurio viršūnėje susiformuoja vienas žiedas, žydi balandžio - gegužės mėnesiais, maždaug 1215 dienų.
Rozeno scylės | Nuotraukos šaltinis: wikipedia
Ispaninė scylė | Nuotraukos šaltinis: wikipedia
Liucilinė scylė | Nuotraukos šaltinis: wikipedia
Raktiniai žodžiai » Augalų rūšys Scylės
Jei pradeda dygti kelmučiai, vasara baigiasi.
Jei pirmosiomis rugpjūčio dienomis lyja - sėkminga bus žiemkenčių sėja.
Jei dieną kai Vėžio ženklo sfera ir ekliptiką kerta Liūto ženklo žvaigždyną (paskutinę dieną) sugriaudėjo perkūnija, tai yra pavojus supūdyti rugius ir vasarojų, nes po to gali prasidėti ilgi lietūs.
Jei gandrai per šv. Baltramiejaus dieną (rugpjūčio 24 d.) išskrido - bus ankstyvas ruduo, žiema.
Anksti rugpjūčio mėnesį išskrendančios kregždės - žada būsiant šaltą žiemą, po jos - šaltą vasarą.
Jei rugpjūtį skruzdėlės didina skruzdėlynus - bus šalta žiema.
Jei rugpjūčio viduryje pradeda lyti - tai lietingi orai užtruks dar ilgai.