Uolaskėlė (Saxifraga) tai uolaskėlinių (Saxifragaceae) šeimos augalų gentis, kuriai priklauso daugiametės žolės su pražanginiais lapais. Genties pavadinimas kilęs iš lotyniškų žodžių: saxum uola, ir frango laužyti. Gentyje yra apie 450 rūšių. Natūraliai daug šios genties augalų auga tiesiog ant uolų, tarp akmenų.. sugeba įsitvirtinti mažiausiuose plyšeliuose tarp akmenų. Uolaskėlės yra kiliminiai, žemaūgiai augalai, priskiriama šakniasiebių augalų rūšiai..
Uolaskėlės šviesomėgės, geriausiai auga ir gausiausiai žydi saulėtose vietose, bet pasodintų daliniame pavėsyje žiedai būna ryškesni nei saulėtoje vietoje.
Uolaskėles vienoje vietoje vertėtų auginti ne ilgiau kaip 5-6 metus.
Uolaskėles vertėtų sodinti neužmirkstančiose, puveningose, kompostu patręštoje dirvoje.
Uolaskėlės dauginamos dalijant kerus (persodinant), auginiais (birželio - rugpjūčio mėnesiais, peržydėjus) ir sėklomis (pavasarį, maždaug kovo balandžio mėnesiais, sudygsta maždaug per 1-2 mėnesius, pražysta tiki po 2-3 metų, sėklos daigios dvejus metus). Beto.. uolaskėlės puikiai užsisėja pačios.
Pasodinus uolaskėlių sėjinukus, pirmaisiai metais.. vertėtų neužmiršti ir žiemą pridengti (nukritusiais lapais arba eglišakiais) o anksti pavasarį atidengti, nes pradeda sprogti beveik vos nutirpus sniegui.
Uolaskėlės puikiai išgyvena sausras, nors aišku užsitęsus sausrai.. visgi vertėtų palepinti vandenėliu. O paprastai reikėtų laistyti nedaug, bet sistemingai.
Uolaskėlės persodinamos, rugsėjį arba pavasarį, maždaug balandžio gegužės mėnesiais.
Uolaskėles vertėtų nepertręšti, tręšiama maždaug 1 kartą per mėnesį ar net rečiau, mineralinėmis trąšomis be azoto, kartu su laistymu, sekant rekomendacijomis nurodytomis ant trąšų pakuotės.
Šiaip.. jeigu uolaskėlės sėklų nereikia, peržydėjusius žiedynaus reikėtų nupjauti.
Raktiniai žodžiai » Gėlės Uolaskėlė Žydintys augalai
Jei subrendusios avižos antra kartą sužaliuoja - ruduo bus darganotas.
Anksti rugpjūčio mėnesį išskrendančios kregždės - žada būsiant šaltą žiemą, po jos - šaltą vasarą.
Rugpjūčio mėnesio pabaigoje išskrendančios gervės - žada būsiant šaltą žiemą, po jos - šaltą vasarą.
Jei pirmosiomis rugpjūčio dienomis lyja - sėkminga bus žiemkenčių sėja.
Jei pirmosiomis rugpjūčio dienomis lyja nuo pat ryto - rudens pradžia bus lietinga, jei lyti pradeda nuo vidurdienio - lietingas bus rudens vidurys, o jei artėjant vakarui - rudens pabaiga bus lietinga.
Jei dieną kai Vėžio ženklo sfera ir ekliptiką kerta Liūto ženklo žvaigždyną (paskutinę dieną) sugriaudėjo perkūnija, tai yra pavojus supūdyti rugius ir vasarojų, nes po to gali prasidėti ilgi lietūs.
Liūto ženklo dienomis patariama ruošti miško medžiagą statyboms, nes šiuo metu nukirsti medžiai kietesni ir ne taip greit pūva.