Anturis (Anthurium) - tai dekoratyvus, egzotiškas lapinis augalas, mūsų sąlygomis auginamas kaip kambarinė gėlė. Anturis priklauso ajerinių augalų šeimai, kilęs iš centrinės ir pietų Amerikos tropikų, natūraliai gamtoje Anthurium rūšys auga kaip visžaliai, daugiamečiai žoliniai augalai, paprastai turintys ir orines šaknis. Anturių gentyje priskaičiuojama net virš 300 rūšių. Šių gėlių mėgėjai juos renkasi ne tik dėl egzotiškų žiedų bet ir.. gal net ir dažniau, dėl puošnių lapų. Populiariausios anturių rūšys:
Šercerio anturis (Anthurium scherzerianum) - išsiskiria tamsiais, plačiais, pailgais, odiškais lapais su maždaug 10-15 cm lapkočiais, lapų apatinė pusė truputi šviesesnė. T.p. beveik apskritu išgaubtu papėdlapiu (gali būti įvairių spalvų, priklausomai nuo veislės) bei liaunos, dažniausiai spirališkai išlenktos, oranžiškos burbuolės. Žiedai paprastai užauga virš lapų, vienu metu žydi 2-5 žiedai. Pražydęs žiedas, esant tinkamoms sąlygoms, žydi apie 45 dienas. Tai viena iš dažniausiai kambariuose auginamų anturio rūšių.
Šercerio anturis | Nuotraukos autorius: peganum | wikimedia
Kolumbinis anturis (Athurium andreanum Lindl.) seniau vadintas Andrės anturis - išsiskiria dideliais, pailgos širdies formos lapais, su aiškiai nusmailėjančia lapo viršūnėle, ant ilgų lapkočių, vidinė lapų pusė šiek tiek šviesesnė. T.p. širdies forma, aiškiai smailėjančiu, žvilgančiu, tarsi lakuotu papėdlapiu bei rožine ar rausva storesne, trumpesne ir tiesia burbuole. Žiedynkotis ilgas, truputį rausvas. Kolumbinis anturis, esant tinkamomis sąlygomis gali žydėti nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. Kolumbiniam anturiui reikia drėgnesnio oro ir daugiau šilumos, negu kitos rūšies anturiams. Tai irgi viena iš populiariausių auginamų anturio rūšių.
Kolumbinis anturis | Nuotraukos autorius: Forest & Kim Starr | wikimedia
Sidabrinis anturis (Anthurium crystallinum) - išsiskiria tamsiai žaliais, blizgančiais, tarsi aksominiais lapais su sidabrinėmis, ryškiomis gyslomis. Vidinė lapų pusė šviesiai žalia. Sidabrinis anturis auginamas būtent dėl puošnių lapų, jo žiedai maži, neišvaizdūs, gali būti baltai žalsvi, geltini, oranžiniai.. baigiant žydėti gali įgauti violetinį atspalvį.
Sidabrinis anturis | Nuotraukos autorius: Emőke Dénes | wikimedia
Didysis anturis (Anthurium Magnificum Lind) - išsiskiria tamsiai žalios spalvos, ovališkais, banguotais kraštais, dideliais lapais su ryškiomis šviesesnėmis gyslomis. Didžiojo anturio lapų apatinė pusė šviesiai žalia, turi trumpus lapkočius. Auginamas dėl dekoratyvių lapų, žiedai neišvaizdūs, neryškūs.
Didysis anturis | Nuotraukos autorius: Jerzy Opioła | wikimedia
Karališkasis anturis (Athurium regale Lind) - išsiskiria dideliais, pailgos širdelės formos, nusvirusiais tamsiai žaliais, odiškais lapais su ryškiomis sidabrinės ar gelsvos spalvos gyslomis. Jauni lapai paprastai būna rausvos spalvos, beaugant tampa žalios spalvos. Žiedai maži, neišvaizdūs, baltos spalvos.
Karališkasis anturis | Nuotraukos autorius: Tsl09 | wikimedia
Laipiojantysis anturis (Anthurium scandens) - tai vijoklinis, laipiojantis anturis su smulkiais žvilgančiais, elipsės formos lapais. Žiedai smulkūs, neišsiskiriantys, užauginantys smulkias uogas. Gausiai auginantis orines šaknis. Natūralioje gamtoje tai viena iš plačiausiai paplitusių anturių rūšių tropiniuose atogrąžų miškuose, paprastai augantis kaip epifitas - auga ant kito augalo, dažniausiai medžių, jais pasinaudoja tik kaip atramomis. Nors epifitai neparazitiniai augalai, bet vistiek dažniausiai neigiamai augalus ant kurio auga, nes visų pirma auga greičiau nei "augalas šeimininkas", beto konkuruoja su juo.. dėl šviesos bei vandens.
| Nuotraukos autorius: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz | wikimedia
Raktiniai žodžiai » Anturiai Augalų rūšys