Kambarys » Bonsai auginimo ypatumai

Bansai | 6

BONSAI

Tai mažų medžių auginimo ir komponavimo menas. Žodis "bonsai" yra kilęs iš Japonijos, jis reiškia augalą "sai" mažame konteineryje "bon". Bet tai nereiškia, kad kiekvienas augalas mažame konteineryje - bonsai.

Bonsai - tai meno kūrinys, kurį sukūrė menininkas, naudodamas gyvą medžiagą (augalus) ir padarė tai, naudodamasis pagrindinėmis taisyklėmis atkuriant dalį gyvos gamtos mažame konteineryje. Tai dar viena tradicinė meno rūšis, bylojanti apie ypatingą japonų meilę gamtai.

Bonsai tėvynė - Kinija. Jau nuo 200m. prieš m.e. - 400m. m.e. Hanų epochos kultūroje Kinijoje ant uolų buvo auginamos miniatiūrinių medelių grupės, vadinamos pun-čing. Taip atsirado miniatiūrinių medžių auginimo menas, Kinijoje žinomas pun-sai pavadinimu.

Bonsai yra mažesni nei metro, tačiau itin vertinami ne didesni kaip 30cm. aukščio dirbtinai suformuoti medžiai. Medžiai ir krūmai turi būti taip apgenėti ir suformuoti, kad maksimaliai primintų savo gyvos gamtos prototipą. Bet reikia turėti omenyje, kad lapų ir žiedų niekada nepavyks proporcingai sumažinti iki reikiamų matmenų. Taip pat gamtoje medžiai turės daugiau skeletinių šakų, kaip medelis - bonsai. Gerai prižiūrimi, tokie medeliai neretai gali gyvuoti iki 400m.

Mažųjų bonsai aukštis siekia iki 10cm. Jų auginimo menas reikalauja ypatingo profesionalumo, kruopštumo, nuolatinės priežiūros ir subtilaus skonio.

Svarbiausia bonsai yra išgauti idealią formą, kuri pabrėžtų medžio amžių, jo grožį ir charakterį, bet ir gražiausiai suformuotas medelis negalės vadintis bonsai, kol jis nebus pasodintas į specialų žemą konteinerį.

Be pavienių medžių arba jų grupių yra dar ir miniatiūriniai landšaftai iš medelių bonsai, uolų ir samanų, kurie suformuoti ant didelių plokščių padėklų.

Egzotiškų medelių bonsų auginimas – savotiškas menas - pareikalaujantis iš bonsai savininko daug valios, kantrybės ir atsidavimo.


Tinkamai parinktas dirvožemis, vieta, kurioje bus laikomas medis, laistymas ir priežiūra – vienos iš svarbiausių sąlygų norint užauginti gražų, dailų bonsą.

Įsigijus bonsą pirmiausia reikia suvokti, kokioje natūralioje aplinkoje jis augo, ir pagal tai parinkti tinkamą gruntą. Tai viena iš sąlygų medžiui augti, leidžianti formuotis šaknims, išgyventi. Ir tik vėliau, po kelerių metų, galima pradėti formuoti šakas.

Svarbu nepamiršti, kad bonsų priežiūra priklauso ir nuo to, ar jis yra lauko, ar kambarinis medis. Reikia pažymėti, kad bonsai niekada nebuvo kambarinis augalas. Idealios sąlygos jam augti – tai grynas oras ir subtropinis klimatas.

Patalpose paprastai gali augti tropiniai, šiltų kraštų medžiai. Tarkim, jei kambaryje bus laikomas iš pušies ar kadagio suformuotas bonsas, jis paprasčiausiai gali žūti. Jam tokios gyvenimo sąlygos netinkamos, jis ims džiūti.

Vadinasi, jei medis augo lauke, iš jo suformuotą bonsą reikia ir toliau laikyti lauke, nors jis dabar pasodintas į vazoną. Per didžiuosius šalčius augalą irgi reikia palikti lauke, tačiau šaknis būtina įvynioti į specialią šalčiui atsparią daržo plėvelę. Galima laikyti šiltnamyje, tada šaknis geriausia užpilti durpėmis.

Auginant lauke svarbu egzotišką medį laikyti pavėsyje ir tokioje vietoje, kur nėra skersvėjo. Taip jis gaus mažiau saulės, nedžius. Vienas patarimų, kaip išvengti džiūvimo, – žiemą sniegu apšlakstyti jo šaknis, lapus ir šakas. Tuomet medelis gaus drėgmės.

Labai svarbu ir tinkamai laistyti, tačiau taip, kad šaknys nedžiūtų ar nepradėtų pūti. Vadinasi, vandens turi būti nei per daug, nei per mažai. Žmonės nežinodami prilieja tiek, kad žemė vazone visada būna šlapia. Taip negalima – medelis ims pūti. Tuomet jį išgelbėti gali būti sunku.

Beto, tai gan nepigus užsiėmimas. Auginant bonsų medelį neišsiversit be specialių įrankių: žnyplių šakoms karpyti, lapams dailinti, kelių rūšių lazdelių šaknims valyti, specialių vaistų . Jie padeda ne tik dailinti ir formuoti medelį, bet ir gydyti. Naudojamos įvairios pastos su antibiotikais žaizdoms gydyti. Be to, šios priemonės yra ne tik vaistas. Jomis pateptos žaizdos ar tam tikra numirusi medžio dalis tampa patraukli ir išvaizdi, susiformuoja baltos dėmės, kurios puošia medį, traukia žvilgsnį ir teikia pridėtinės vertės.

Pasirodo, reikalingiausios priemonės bonsams prižiūrėti, kurias naudoja profesionalūs meistrai, gali atsieiti kelis tūkstančius litų.


  Bonsams tinkamų augalų pasirinkimas »


Raktiniai žodžiai » Augalų auginimas • Bonsai • Kambariniai augalai •

 Taisyti | Papildyti  



GYVENKIME sveikai, gražiai, spalvotai, patogiai, aktyviai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaudami, grybaujant, sapnuojant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
Kambarinių jukų įvairovė
Kambarinių jukų įvairovė ..Gentyje priskaičiuojama apie 40 jukos rūšių. Mūsų sąlygomis patalpose dažniausiai auginama: alavijinė juka (Yucca aloifolia), kurios lapai turi smailius galus ir dramblinė juka (Yucca elephantipes), kurios lapai neaštrūs....

Ką išduoda pati gamta?

• Jei subrendusios avižos antra kartą sužaliuoja - ruduo bus darganotas.

• Liūto ženklo dienomis patariama ruošti miško medžiagą statyboms, nes šiuo metu nukirsti medžiai kietesni ir ne taip greit pūva.

• Jei pirmosiomis rugpjūčio dienomis lyja - sėkminga bus žiemkenčių sėja.

• Jei dieną kai Vėžio ženklo sfera ir ekliptiką kerta Liūto ženklo žvaigždyną (paskutinę dieną) sugriaudėjo perkūnija, tai yra pavojus supūdyti rugius ir vasarojų, nes po to gali prasidėti ilgi lietūs.

• Jei rugpjūtį išskrenda gervės - bus ankstyva žiema.

• Rugpjūčio mėnesio pabaigoje išskrendančios gervės - žada būsiant šaltą žiemą, po jos - šaltą vasarą.

• Pagal paskutinę rugpjūčio dieną yra sprendžiama apie žiemos orus, tikėtina kokia bus paminėta diena - tokia bus ir žiema.


© 2oo8-2024. Laima&LS. Kontaktai. Paskutinis atnaujinimas: 2024-05-29  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas