Ruošiatės įsigyti augalų tinkamų bonsai?
Pasirodo pasirinkimas vos ne beribis. Jeigu neturite balkono, kambaryje galite laikyti šiuos augalus: įvairius fikusus (ficus retusa, benjamina), citrusinius, granatą (Punica granatum), citrinmedį (citrofortunella, furtunella japonica), kininę guobą ( Ulmus parviflora), sageretiją (Serissa foetida), sizigis (syzygium paniculatum) ir t.t. Juos galite nusipirkti gėlių parduotuvėse. Truputį sunkiau yra su lauko medeliais, kurie bus auginami lauke ir tik retkarčiais įnešami į kambarį.
Yra keli tradiciniai būdai, kaip gauti sodinukų žemaūgiams medeliams auginti: nusipirkti jų firmose, kurios prekiauja dekoratyviniais augalais, išsiauginti patiems iš sėklų, gyvašakėmis, atlankomis ar skiepyti, taip pat galima medelių parsinešti iš miško, kurie būna sužaloti gyvūnų arba gamtos stichijos.
Japonų bonsai meistrai sau medelių ieško aukštai kalnuose tarp uolų, miškuose arba rūsčioje tundroje, kur pati gamta normalius medžius pavertė žemaūgiais medeliais. Jie, prisirinkę tokių medelių, toliau formuodami suteikia rastam medeliui stilių, forma, o po keleto metų jis jau gali vadintis bonsai. Taip jie, beieškodami medelių, įminė ir pagrindinę mįslę - kaip sulėtinti medelio augimą,- o po to ir patys pradėjo auginti žemaūgius medelius. Šiuo metu daugelyje pasaulio šalių yra draudžiama kasti medžius iš laukinės gamtos, todėl pradėta medelius auginti iš sėklų. Iš dalies tai yra gerai, nes augindamas savo ar iš tėvo, senelio paveldėtą medelį , žinai ne tik jo kilmę, bet ir kada jis buvo pasėtas ar išdygo. Kiekvienas medelis turi savo knygą, kurioje yra užrašoma visa jo istorija. Todėl šioje šalyje bonsai yra tapęs šeimos, netgi visos giminės relikvija.
Mes taip pat turėtume laikytis panašių tradicijų. Mūsų užauginti medeliai turėtų keliauti su šeima iš kartos į kartą, tik tada būsime verti laikyti save tikrais bonsai meistrais. Beje, daug kas laukti, kol iš sėklos užaugs toks medelis ir jį bus galima pradėti formuoti, negali, o kai kurie ir nesulauks tokios valandos. Todėl toliau aprašysiu, kaip galima greičiau tapti žemaūgio medelio savininku.
Paprasčiausia yra nusipirkti parduotuvėje jau suformuotą medelį. Kitas kelias yra parsivežti iš kitos šalies. Tik reikia atsiminti, kad geriau medelį pirkti jauną. Seną medelį gali pirkti tik gerai išmanantis šių medelių auginimo ir priežiūros meną, nes nėra tikimybės, kad toks medis pas jus išgyvens. Daugelis tokių medelių jau gali gyventi savo paskutines dienas.
Kitas būdas - pavasarį nueikite į mišką, kirtavietę ar kitą kokią vietą, kur yra skurdžios augimo sąlygos, ir ten paieškokite keliolikos metų amžiaus deformuotų, prastai išsivysčiusių ar žvėrių apgraužtų medelių. Tokius medelius jau pati gamta daugelį metų formavo. Tik reikia atsiminti kad iškasant reikia stengtis nepažeisti šaknų sistemos ir žiūrėti, kad nenubyrėtų nuo šaknų žemė. Jei medelis didesnis ir senesnis, pirmais metais jo geriau visai nekasti, o tik aplinkui kastuvu apkirsti šaknis, kad jis per metus išleistų daugiau kapiliarinių šaknų, ir tik tada jį išsikasti ir perkelti į savo daržą, kur ir vyks tolimesnis medelio formavimas. Jei tokio medelio laja yra labai didelė, taip pat ją patrumpinkite, o kai kurias šakas visai pašalinkite. Iškastų iš gamtos medelių šaknis apvyniokite skuduru, kad būtų patogiau parsivežti namo. Pirmus keletą metų jį galima auginti darže arba paprastame vazone tol, kol susiformuos gera jo šaknų sistema. Jei medelį nusipirkote parduotuvėje ar daigyne, kur jie būna susodinti vazonėliuose ir turi kompaktišką šaknų sistemą, galima iš karto sodinti į jau paruošta jam konteinerį.
Vienas būdų, kaip išsiauginti medelį, yra vegetatyvinis dauginimas. Tai bene populiariausias daugumos spygliuočių, ypač dekoratyvinių formų, dauginimo būdas dauginti vegetatyviškai: ūgliais, šakelėmis, skiepais ir atlankomis. Tai spartus dauginimo būdas. Vegetatyviškai padauginti augalai pirmaisiais metais auga greičiau už sėjinukus, juos paprasčiau prižiūrėti. Vegetatyviškai įmanoma dauginti dekoratyvinių formų individus, kurių negalima išsiauginti iš sėklų, nes būdingi tokių formų požymiai dažnai nepaveldimi arba juos paveldi tik maža sėjinukų dalis. Kiti svetimžemiai spygliuočiai Lietuvoje brandžių sėklų dar nesubrandina.
Dauginimas ūgliais ir šakelėmis - tai vienas iš populiariausių dauginimo būdų žaliaisiais (vasariniais) auginiais. Taip dauginamos visos tujos, puskiparisiai, kadagiai, kukmedžiai, žemaūgių eglių ir kėnių dekoratyvinės formos. Tinkamiausia dauginti yra birželio liepos mėnesį, kai ūgliai pradeda medėti. Dauginti galima šiltnamiuose arba pasidarytam inspekte. Substratui imamas perplautas upės smėlis, durpės, smėlio ir durpių mišinys, perlitas. Šakelės dauginimui pjaunamos prieš pat dauginimą ir tuoj pat pamerkiamos į vandenį. Spygliuočių (kadagių, kukmedžių, tujų, puskiparisių) auginiai ruošiami su vadinamąja pėdele, nuplėšiant einamųjų metų ūglį kartu su praėjusių metų ūglio medienos gabaliuku. Auginiai sodinami inspektuose ar šiltnamiuose eilėmis 2-3cm gyliu. Tarpai tarp eilučių 5cm. Pasodintiems auginiams būtina palaikyti aukštą santykinę oro drėgmę (90-95%). Substratas visą laiką turi būti drėgnas, o ant auginių - rasa. Prieš sodinimą galima naudoti įsišaknijimo miltelius, kuriuos galima nusipirkti visose gėlių parduotuvėse. Dirbtinio rūko ir šildomo substrato sąlygomis auginių įsišaknijimas gali siekti 80 100proc.
Galima rinktis: skroblą, kinietišką kadagį, liepą, ąžuolą, beržą, kukmedį, pušį, maumedį ir kt. Pradėti geriausia nuo sėklų sodinimo. Taip pat galima ieškoti mažų medelių miške. Jie gali būti sužaloti įvairių žvėrių arba gamtos stichijų.
Geriausiai augalai adaptuojasi pasodinus iš sėklos. Sodinukai greičiau auga, ir jums bus įdomu stebėti jų vystymąsi. Kai pirmasis augalas žus (o tai neišvengiama), jums nebus taip skaudu, kaip netekus suaugusio egzemplioriaus, kuris gali kainuoti nemažus pinigus.
Jeigu jūs turite įstiklintą balkoną, galite sau leisti viską. Pradėkite nuo sėklų arba nuo daigų. Kai tik nutirps sniegas, po klevais pamatysite daug sudygusių sėklų su šaknelėmis. Greičiau jas imkite ir sodinkite į indelius. Paskui į šiuos labai atsparius augalus galėsite skiepyti bet kokias japoniškų klevų formas.
Puikiai auga ir greitai vystosi alyvos, maumedžio, pušies sodinukai. Vasarą dauginkite kukmedį jis įsišaknija vandenyje. Imkite visas sėklas, kurios patinka. Tačiau negalima rauti iš žemės jau suaugusių augalų, nors pasitaiko labai gražių, tokių kaip bonsai. Palaukite porą metų, kol įgysite daugiau patirties. Jeigu jau labai norite ir nekantraujate, nupjaukite atžalas, neišraudami augalo.
Bonsai auginimas »
Raktiniai žodžiai » Augalų auginimas Bonsai Kambariniai augalai