Difenbachija (Dieffenbachia) - tai lapinis augalas, išsiskiriantis dideliais dekoratyviais, įvairiais raštais išmargintais, smailiais arba ovaliais lapais, natūraliai augantis Vidurio ir Pietų Amerikos atogrąžų miškuose, priklausantis aroninių (Araceae) šeimos Aroideae pošeimio augalų genčiai. Tai vienas iš ištvermingiausių kambarinių augalų, reikalaujantis itin minimalios priežiūros. Difenbachijomis pavadintos vokiečių botaniko ir mediko J. F. Dieffenbacho (1792-1847) garbei.
Difenbachija geriausiai augs šiltoje, šviesioje (ypač žiemą) arba pusiau pavėsyje (tik vasarą), apsaugotoje nuo kaitrių, tiesioginių saulės spindulių, skersvėjo bei temperatūros svyravimų. Žiemą temperatūra neturėtų nukristi žemiau nei +12 laipsnių (augalas gali sušalti), optimali temperatūra intensyvaus augimo metu +18 - +24 laipsnių.
Kuo difenbachijos lapai yra margesni arba šviesesni, tuo jai reikia daugiau šviesos, ypač žiemos mėnesiais.
Difenbachija vertėtų laikyti prie rytų arba pietų krypties langų.
Difenbachija nebijo vazono sukinėjimų.
Persodinant.. reikia nepamiršti gero drenažo, įmaišyti į žemę medžio arba aktyvuotos anglies, visa tai padės apsaugoti šaknis, kad jos nepradėtų pūti.
Difenbachiją vertėtų persodinti kovo balandžio mėnesiais ar prieš pat vegetacijos pradžią, maždaug kas 1-3 metai arba kai šaknys nebetelpa vazone arba kai išsikiša iš po žemės šaknys.
Persodinant būtina laikytis elementarių saugumo priemonių, nes difenbachijos sultys toksiškos ir dirgina odą.
Difenbachija sodinama į komposto, lapinės žemės, rūgščių durpių ir smėlio mišinį (santykis 1:1:1:1) arba rūgščių durpių substrato ir kompostinės žemės mišinį (1:1).
Intensyvaus augimo metu, difenbachija laistoma, kambario temperatūros, maždaug du kartus per savaitę, nevertėtų leisti kad žemė vazone visiškai išdžiūtų. Geriausia kai žemė vazone būna nuolat drėgna, bet neužmirkusi. Žiemą laistoma rečiau.
Difenbachijos mėgsta drėgną orą, todėl kai karšta vertėtų nuolat apipurkšti virintu nusistovėjusiu vandeniu (tuomet ant lapų neatsiranda kalkių nuosėdų).
Nuo difenbachijų lapų.. vertėtų kas mėnesį drėgna šluoste nuvalyti susidariusias dulkes.
Difenbachiją nesunku pasidauginti nesumedėjusio stiebo ar šakų dalimis, arba nesumedėjusiomis viršūnėlėmis (nupjaunama ir pamerkiama į vandenį) arba šoniniais ūgliais.
Difenbachiją dauginant stiebo ar šakų dalimis.. nupjaunama nesumedėjusi šaka, supjaustoma apie 10-15 cm gabaliukais su 1-2 akutėmis, pjūviai apibarstomi trinta medžio anglimi ir apdžiovinami maždaug 1-2 dienas ir sukišami horizonataliai į daiginimo gruntą ar rupų smėlį. Geriau įsišaknija, pridengus plėvele ar stiklu, įsišaknija maždaug per 3-6 savaites.
Difenbachijos tręšiamos.. intensyvaus augimo metu, maždaug nuo balandžio iki rugsėjo mėnesio mineralinėmis trąšoms skirtomis augalams su dekoratyviniais lapais, maždaug vieną kartą į mėnesį arba pagal trąšų instrukciją.
Difenbachiją jei reikia, sakykim išaugo per aukštas.. galima genėti, ir tą geriausiai daryti - baigiantis žiemai.
Jei senai auginama difenbachija pasidaro negraži, belapė.. galima pabandyti ją atnaujinti - nupjaunant, difenbachija vėl sužaliuos.
Raktiniai žodžiai » Augalų priežiūra Difenbachija