Dipladenija arba mandevila (Dipladenia, Mandevilla) - tai stepukinių šeimos (lot. Apocynaceae) greit augantis vijoklinis, medėjantis augalas, kilęs iš centrinės bei Pietų Amerikos, priskaičiuojama apie 120-190 rūšių, natūraliai auganti kalnuotose vietovėse. Priklausomai nuo rūšies gali būti vienmetė arba daugiametė. Dipladenija galima auginti ant atramų, grotelių, lanko, formuoti piramides ar net panaudoti žydinčioms pertvaroms, taip pat.. puikiai tinka auginti kaip svyrantį augalą, beje, ji dažniausia ir auginama pakabinamuose vazonuose, kambariuose ar oranžerijose, vasarą galima išnešti ir į terasą, jei yra galimybė apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių.
Dipladenija mėgsta šiltą bei šviesią, apsaugotą nuo tiesioginės saulės spindulių bei skersvėjų, vietą ir drėgną orą. Vasarą reikėtų laikyti šiltai apie +20 +25 temperatūroje, o žiemą vėsiau apie +12 - +15 laipsnių temperatūroje.
Dipladenija geriausiai augs ir žydės, auginama prie vakarinių ar rytinių kambario langų.
Dipladenija vijoklinis ir sparčiai augantis augalas ir joms reikia tvirtų atramų, kad turėtų kur vyniotis nauji ūgliukai arba auginti pakabinamuose vazonuose, kaip svyrantį augalą.
Dipladenija sodinama į kambariniams augalams skirtą žemės mišinį, tinka naudoti ir žemė kambariniams augalams su perlitu, t.p. galima rinktis žemę skirtą azalijoms ir rododendrams. Sodinant, labai svarbu nepamiršti vazono apačioje padaryti gerą drenažą, kad nesusidarytų drėgmės perteklius.
Dipladeniją vertėtų persodinti kasmet, tai geriausia daryti pavasarį, apie kovo mėnesį, į kambariniams augalams skirtą žemės mišinį, nepamirštant drenažo. Jei augalas labai didelis ir persodinimas komplikuotas.. užtenka tik pakeisti viršutinį žemės sluoksnį.
Dipladenija vasarą gan sparčiai auga, todėl ir laistymas turėtų būti gausus, vertėtų neleisti kad žemė vazone perdžiūtų. Geriausiai laikytis taisyklės - žemė turi būti drėgna, bet ne šlapia. Žiemą laistoma tik tada, kai žemė visiškai perdžiūva.
Laistymui vertėtų naudoti nekalkingą, nusistovėjusį vandenį.. idealu 24 valandas leisti pastovėti iki naudojimo arba naudoti papildomas vandens filtravimo priemones.
Jei patalpa sausa, būtina dipladeniją dažnai ir apipurkšti vandeniu, nepurškiant ant gėlės žiedų. Kaip ir laistymui, taip ir purškimui nereikėtų naudoti kalkingo vandens.
Dipladenijai sparčiai augant vertėtų ir patręšti, maždaug nuo balandžio iki rugsėjo mėnesio arba pasirodžius naujiems ūgliams, kas dvi savaites arba pagal trąšų instrukciją, kompleksinėmis trąšomis, skirtomis žydinčioms kambarinėms gėlėms.
Dipladeniją geriausia genėti ir formuoti žiemos pabaigoje arba anksti pavasarį. Vazone pakanka 3-5 stiprių jaunų ūglių, jei yra tik vienas pagrindinis stiebas, jį vertėtų trečdaliu patrumpinti, kad paskatintume naujų ūglių formavimasi. Beje, vertėtų žinoti dipladenija žiedus krauna ant šiųmečių ūglių.
Dipladeniją lengviausia pasidauginti auginiais šiltame kambaryje arba šiltnamyje, nukarpytais pavasarį arba vasaros pradžioje, priklausomai nuo žemės įsišaknija maždaug per 6 savaites. T.p. galima dauginti ir sėklomis, sudygsta tik po 3-4 mėnesių.
Raktiniai žodžiai » Augalų priežiūra Dipladenija