Fikusas arba figmedis (Ficus) tai šilkmedinių (Moraceae) šeimos augalų gentis, kuriai priklauso visžaliai medžiai, krūmai ir lianos. Gentyje yra apie 800 rūšių. Lietuvoje fikusas yra vienas iš labiausiai paplitusių augalų kambariuose, dažniausiai auginamas būtent.. stambialapis fikusas (Ficus elastica L.), išsiskiriantis dekoratyviais, stambiais, elipsiškais, odiškais lapais.
Fikusas geriausiai augs šiltoje (optimali temperatūra - 20 laipsnių, o žiemą ne žemesnė kaip 13 laipsnių.), bet ne prie įkaitusio radiatoriaus, šviesioje patalpose su išsklaidyta šviesa, apsaugotas nuo skersvėjo, tiesioginių saulės spindulių (gali nudeginti lapus) bei temperatūros svyravimų.
Lepesni yra smulkieji fikusai, ypač jautrios žemai temperatūrai yra margalapės svyruoklinio fikuso veislės.
Fikusams idealiai tinka į vakarus arba rytų pusę nukreipti langai.
Žalialapiai fikusai pakankamai gerai jaučiasi ir tamsesniuose kambariuose, o margalapiams fikusams daugiau reikia natūralios šviesos, trūkstant šviesos margi lapai praranda margumą.
Fikuso nereikėtų be reikalo judinti, perstatinėti vis į kitą vietą - perkėlus fikusas gali pradėti mesti lapus.
Fikuso lapai turėtų būti pastoviai, maždaug kas savaitę, nuvalomi drėgnu skudurėliu. Smulkialapių fikusų lapai tiesiog nuplaunami po dušu. Beje, po procedūros vertėtų fikusą pastatyti į tą pačią vietą ir toje pačioje padėtyje.
Fikusas laistomas saikingai, vertėtų laistyti tik tuomet kai vazone žemės paviršius pradžiūsta - maždaug kartą į savaitę ar netgi dvi. Dažniau laistant, didelė rizika perlaistyti - tą išduoda lapų rudavimas bei jų kritimas.
Jei kambaryje oras sausas, kartais nuo karto fikusų lapus vertėtų nupurškti kambario temperatūros, nekalkėtu vandeniu.
Fikusų šaknys jautrios drėgmei, tad nevertėtų lėkštutėje po vazonu palikti vandens.
Jauni fikusai kovo - gegužės mėnesiais persodinami kas 2, senesni kas 3-4 metai arba kai šaknys pradeda skverbtis pro vazono drenažo skylutę. Sodinama į universalią, kambariniams augalams skirtą žemę arba žemę skirtą palmėms bei fikusams, praturtinant ją kaulų miltais, t.p. būtinas geras drenažas vazone. Beje, po persodinimo vertėtų fikusą pastatyti į tą pačią vietą ir toje pačioje padėtyje, kaip buvo.
Po persodinimo vertėtų leisti fikusui apsiprasti naujame vazone, laistyti rekomenduojama maždaug po 5 dienų.
Jeigu fikusas labai didelis ir neįmanoma jo persodinti, tokiu atveju vertėtų nors jau vazone.. pakeisti viršutinį žemės sluoksnį.
Persodinant fikusą nereikėtų imti per didelio vazono, tereikėtų tik keliais centimetrais didesnio nei ankstesnis - fikusas geriau augs nedideliame vazone.
Norint pasidauginti fikuso, tereikėtų nupjauti šakos viršūnę su 3-4 lapais ir pamerkti į vandenį arba sukišti į drėgnas samanas arba perlitą arba smėlį su durpėmis, maždaug per 3-4 savaites susiformuoja šaknys ir galima sodinti į nedidelius vazonus su žemėmis.
Fikusus kuriuos galima palenkti, geriausiai dauginti atlankomis, pvz.: smulkiuosius fikusus.
Fikusai tręšiami žalialapiams augalams skirtomis trąšomis ar fikusams sirtomis trąšomis, pagal ant trąšų indo nurodytas rekomendacijas arba pavasarį ir vasarą 1- kartus per mėnesį, priklausomai nuo fikuso dydžio, rudenį, maždaug iki spalio mėnesio - kartą per 2 mėnesius, o žiemą fikusai visai netręšiami.
Persodintus fikusus reikėtų pradėti tręšti tik maždaug po trijų mėnesių.
Fikusus geriausiai genėti vasario - kovo mėnesiais, nors iš bėdos galima net ir vasarą - išpjaunamos senos, išplikusios šakos, nudžiūvusios viršūnės, t.p. jei norima kad fikusas šakotųsi, patrumpinama viršūnė, iš lapų pažastų greit pradeda augti naujos šakos. Šiaip fikusai mėgsta genėjimą, tik vertėtų nepamiršti, kad fikuso baltos sultys atsirandančios jūvio vietose gali ne tik suerzinti odą, bet patekusios į akis ir rimtų bėdų pridaryti, beto gali palikti dėmes ir ant grindų bei drabužių, fikusų sulčių dėmės neišsiskalbia.
Raktiniai žodžiai » Fikusas Kambariniai augalai
Jei gandrai per šv. Baltramiejaus dieną (rugpjūčio 24 d.) išskrido - bus ankstyvas ruduo, žiema.
Jei dieną kai Vėžio ženklo sfera ir ekliptiką kerta Liūto ženklo žvaigždyną (paskutinę dieną) sugriaudėjo perkūnija, tai yra pavojus supūdyti rugius ir vasarojų, nes po to gali prasidėti ilgi lietūs.
Jei rugpjūčio pradžioje dažnai griaudėja - sakoma jog šieno pakaks visai žiemai.
Jei rugpjūtį skruzdėlės didina skruzdėlynus - bus šalta žiema.
Rugpjūčio mėnesio pabaigoje išskrendančios gervės - žada būsiant šaltą žiemą, po jos - šaltą vasarą.
Jei pirmosiomis rugpjūčio dienomis lyja nuo pat ryto - rudens pradžia bus lietinga, jei lyti pradeda nuo vidurdienio - lietingas bus rudens vidurys, o jei artėjant vakarui - rudens pabaiga bus lietinga.
Jei rugpjūčio viduryje pradeda lyti - tai lietingi orai užtruks dar ilgai.