Fikusas arba figmedis (Ficus) tai šilkmedinių (Moraceae) šeimos augalų gentis, kuriai priklauso visžaliai medžiai, krūmai ir lianos. Gentyje yra apie 800 rūšių. Lietuvoje fikusas yra vienas iš labiausiai paplitusių augalų kambariuose, dažniausiai auginamas būtent.. stambialapis fikusas (Ficus elastica L.), išsiskiriantis dekoratyviais, stambiais, elipsiškais, odiškais lapais.
Stambialapis fikusas (lot. Ficus elastica) - dar dažnai vadinamas elastinis fikusas, tai vienas iš labiausiai paplitusių ir noriai auginamų kambariuose augalų, kilęs iš Indijos, išsiskiriantis dideliais, elipsiškais, blizgančiais, odiškais, vaškiniais, kietais lapais, kurių apatinė pusė šiek tiek šviesesnė, užaugantis iki 3 metrų ar net aukštesnis, kaip ir dauguma fikusų užaugina gausiai orinių šaknų. Paprastai būna žali, bet būna ir margalapių veislių.
Stambialapis fikusas | Nuotraukos šaltinis Wikipedia
Šliaužiantysis fikusas (Ficus pumila) - dar dažnai vadinamas smulkusis fikusas, natūraliai augantis Rytų Azijoje, išsiskiriantis smulkiais ovališkais lapais, prisitvirtinančiais pagrindu prie stiebo, t.p. išsiskiria plonais kibiais ūseliais (orinėmis šaknimis), kurie pasiekus atramą, sieną.. labai stipriai prisitvirtina. Gali būti auginamas ant atramų arba prie kokios tai ažūrinės sienelės, norint išgauti žalią pertvarą arba kaip svyruolinis (kabantis) augalas, padėtas ant lentynėlės arba pakabinamame vazone.
Šiltesniuose kraštuose dažnai auginamas kaip gyvatvorinis augalas, žinoma Lietuvoje auginamas tik kaip kambarinis, tai visgi šilumamėgis augalas. Gali būti su žalios spalvos lapais arba su margais lapais.
Šliaužiantysis fikusas | Nuotraukos šaltinis Wikipedia
Bengalinis fikusas (Ficus benghalensis) - dar dažnai vadinamas kaip banjanas (nors, pagal www.vlkk.lt tai vengtina vartoti svetimybė), kilęs iš Indijos, natūraliai augantys priskiriami prie vienų iš didžiausių medžių pasaulyje. Andhra Pradeše (Ananatapure) auga Thimmamma Marrimanu banjano medis, kurio skliautas užima 19 107 m³. Jis 1989 m. įrašytas į Gineso rekordų knygą kaip didžiausias pasaulio medis. Bengalinis fikusas laikomas Indijos nacionaliniu medžiu. Jo paunksmėje neretai įrengiamos šventyklos, atliekami aukojimai.
Bengalinis fikusas išsiskiria žaliais odiškais, elipsiškais lapais su aiškiai matomomis lapo gyslomis.
Bengalinis fikusas | Nuotraukos šaltinis Wikipedia
Skiautėtalapiai fikusai arba figmedžiai (Ficus carica L.) dar vadinami figos medžiais - natūraliai augantis Viduržemio jūros regiono rytuose, Kaukaze, Pietvakarių Azijoje, užaugantys iki 6,9-10 m aukščio. Žievė lygi, pilka. Vyniojasi ant kitų augalų, arba auga kaip krūmas. Lapai dideli, stambūs, blizgantys, žali, skiautėti (3-5 skiautės). Vaisius 3-5 cm ilgio figa, žalia, prinokusi tampa violetinė arba ruda. Vasarą užsimezgę žali vaisiai žiemoja ant plikų šakų ir baigia nokti kitais metais. Priskiriami prie vienų iš seniausių kultūrinių augalų, biblijoje rašoma, kad Adomas ir Ieva nuogumą prisidengė, būtent figos lapais.
Skiautėtalapiai fikusai auginami ir Lietuvoje kambariuose arba oranžerijose, užauga iki 2,5 m. aukščio.
Skiautėtalapiai fikusai | Nuotraukos šaltinis Wikipedia
Svyruoklinis fikusas (lot. Ficus benjamina) - dar dažnai vadinamas Benjamino fikusas, užaugantis iki 2,5 m aukščio, išsiskiriantis tankia laja, nedideliais, ovaliais lapais bei nusvirusiomis plonomis šakomis. Gali būti žaliais, geltonai žaliais bei margais, įvairaus dydžio lapais.
Svyruokliniai fikusai mėgsta būti genimi, juos galima įvairiai genėti, formuoti ar net auginti kaip bonsai medelius arba dažnai į vieną vazoną sodinami keli sodinukai ir augant jiems yra supinami į kasą.
Svyruoklinis fikusas | Nuotraukos šaltinis Wikipedia
Raktiniai žodžiai » Augalų rūšys Fikusas Kambariniai augalai