Filodendras (Philodendron) - tai itin dekoratyvūs, visžaliai, daugiamečiai augalai, priklausantys aroninių (Araceae) šeimos augalų genčiai. Priskaičiuoja apie 275 rūšių, beto.. yra išvesta daugybė veislių bei dekoratyvinių hibridų, dauguma rūšių vijokliniai ir laipiojantys arba lianos.
Filodendrų lapai įvairuoja nuo paprastų iki plunksniškai suskaldytų, rūšys bei veislės skiriasi ne tik lapų dydžiu, bet ir lapų formomis bei spalvomis. Lietuvoje filodendrai auginami tik kaip kambariniai dekoratyvūs, nereiklūs, puikiai derantys bet kokiame interjere augalai, lauke nežiemoja, tai šilumą mėgstantys augalai.
Filodendrai nemėgsta tiesioginės saulės spindulių (lapai gali nudegti), geriausia laikyti neryškaus apšvietimo vietoje bei apsaugotoje nuo skersvėjų. Pakankamai gerai augs esant išsklaidytam apšvietimui arba netgi pusiau šešėlyje.
Filodendrams puikiai tinka palangė (ar šalia) rytinio ar vakarinio lango.
Vijoklinėms filodendrų rūšims būtina atrama ir tan puikiai tinka samanomis apvynioti kuoleliai.
Jei filodendrai vasarą laikomi balkone ar terasoje, labai svarbu juos į kambarį įnešti iki kol tęsiasi šiltos naktys, filodendrai itin jautrus šalčiui.
Filodendrai yra šilumą mėgstantys augalai, net ir žiemą temperatūra neturėtų būt mažesnė nei 1618 laipsnių, žemesnėje negu 15°C (12°C) temperatūroje dažniausiai pradeda nykti.
Filodendrai mėgsta purią žemę (pvz. lapinės, velėninės ir durpinės žemės ir smėlio mišinys 2:2:2:1), kurioje gausu organinių medžiagų, vazone turėtų būti geras drenažas. Sodinant į žemę tinka įmaišyti.. keramzito, medžio anglies, perlito ar plytų skalbos bei kaulų miltų.
Filodendrai pavasarį ir vasarą intensyviai auga, todėl turėtų būti laistomi gausiai, kad žemė būtų nuolat drėgna. Rretkarčiais, ypač kai oras sausas būtina Filodendrus nupurkšti.
Rudenį ir žiemą yra dalinės ramybės periodas, laistoma labai saikingai (pilnai užtenka kas 7 14 dienų), tik tiek, kad nedžiūtų šaknys. Pernelyg didelė drėgmė, ypač jei patalpoje yra vėsiau, gali sukelti šaknų puvinį.
Kuo jūsų filodendras didesnis ir greičiau auga, tuo intensyviau turi būti ir tręšiamas. Augimo metu.. pavasarį ir vasarą tręšiama kas 7-10 dienų mineralinėmis trąšomis, skirtomis augalams su dekoratyviniais lapais arba (arba tik retkarčiais) mėšlo srutomis. O likusiu laiku tręšti kas mėnesį arba kas du mėnesius, priklausomai nuo augalo augimo.
Jaunesnius filodendrus vertėtų persodinti kasmet, pavasarį (kovo - balandžio mėnesiais), senesnius kas 2 -3 metai, labai didelius augalus, kuriuos persodinti yra sudėtinga, vertėtų nors pakeisti viršutinį žemės sluoksnį.
Filodendrai genimi norint riboti augalo dydį ar paskatinti naujų ataugų augimą, taip pat.. siekiant pasidauginti augalą. Tokiam tikslui.. viršūnę su 3-4 lapeliais, geriausiai nukirpti pavasario pabaigoje arba vasaros pradžioje. Nupjauti ūgliai susmeigiami į durpių ir smėlio mišinį arba.. nesunkiai įsišaknyje ir pamerkti į kambario temperatūros vandenį.
Raktiniai žodžiai » Augalų auginimas Augalų priežiūra Filodendras