Sansevjera (Sansevieria) - tai Sansevjera genties augalas, priklausantis smidrinių (Asparagaceae) šeimai. Tai kambarinis, dekoratyvus, žalialapis, daugiametis, nereiklus sukulentas su standžiais, pakankamai mėsingais, maždaug 100 cm ilgio, nukreiptais aukštyn lapais, kurie gali būti ir vienspalviai žali arba dryžuoti arba įvairiai išmarginti, natūraliai augantis Afrikos ir Azijos atogrąžų bei paatogrąžių vietovėse. Augalas pavadintas gamtos mokslų globėjo, Italijos kunigaikščio fon R. Sansevieria, gyvenusio 1716-1771 m., Neapolyje, garbei.
Sansevjera nemėgsta drėgmės, todėl geriau augs kambariuose nei šiltnamyje ar oranžerijose.
Sansevjera geriausiai augs šviesioje, saulėtoje (vasarą reikėtų apsaugoti nuo itin kaitrios saulės), šiltoje, sausoje vietoje. Trijuostė sansevjera bei vienspalvės veislės puikiai jausis ir pusiau pavėsyje ir net pavėsyje.
Temperatūra patalpoje, kurioje auga sansevjera.. neturėtų žiemą nukristi žemiau nei +13 laipsnių.
Vazonus su sansevjera geriausiai statyti prie rytinės ir vakarinės pusės langų.
Intensyvaus augimo metu, maždaug balandžio - rugpjūčio mėnesiais, vertėtų sansevjeras patręšti lapiniams augalams arba kaktusams skirtomis trąšomis be azoto, maždaug kas dvi savaites arba pagal trąšų instrukciją.
Sansevjera, nuo pavasario iki rudens, laistoma saikingai.. vazone žemė iki kito laistymo turėtų pradžiūti. Žiemą laistoma dar rečiau vieną kartą per 3-4 savaites, o jei laikoma šaltai, tai apskritai vertėtų nelaistyti. Vandens perteklius sansevjerai yra daug pavojingesnis nei jo trūkumas. Beto, kuo tamsesnėje vietoje laikoma sansevjera, tuo mažiau jai reikia vandens.
Sansevjera reikėtų laistyti atsargiai.. kad vanduo nepatektų į lapų rozetės centrą, nes tai gali išprovokuoti lapų puvimą.
Sansevjerą nesunkiai galima pasidauginti šoniniais ūgliais bei lapais ir lapo dalimis, ir tą geriausiai daryti kovo - balandžio mėnesiais. Beje, sansevjeras su margais lapais, dauginti lapais nevertėtų, jei norite turėti tokio pat margumo naują augaliuką.
Sansevjerą dauginant lapu.. senas lapas susmulkinamas maždaug 5-6 cm gabaliukais, apibarstoma medžio anglies milteliais ir pavytinama kambaryje, kol lapų pjūviai užsitraukia (apie 3-5 dienas) bei apatiniu galu sukišami į sudrėkintą smėlį, 1-1,5 cm gyliu, įstrižai. Šaknijasi apie 2 mėnesius ir geriausiai įsišaknija laikomi apie +20 temperatūroje, laistoma tik tada, kai smėlis išdžiūva.
Sansevjera sodinama į velėninės, lapinės, durpinės žemės ir smėlio mišinį (1:1:2:1) arba naudojama pirktinė žemė skirta kaktusams arba kompostas skirtas kambariniams augalams. Persodinant senesnį augalą.. į žemę naudinga dar įmaišyti ir kaulų miltų.
Sansevjeras geriausiai sodinti į negilius ir plokščius vazonus (jų šaknys linkusios augti į plotį), nepamirštant gero drenažo.
Sansevjeras geriausiai persodinti vasario - kovo mėnesiais ir tik tuomet kai būtina persodinti. t.y kai šaknys nebetelpa vazone, maždaug kas 2-3 metai.
Šiaip sansevjeros itin atsparios ligoms, dažniausiai nukenčia nuo puvinio, kuris dažniausiai būna perlaistymo pasekmė arba laistant vandens patenka į lapų rozetės centrą.
Raktiniai žodžiai » Augalų priežiūra Sansevjera