SĖJIMAS
Šiaip aš labai skeptiškai žiūriu į rudeninį sėjimą, tiesiog kartais ta mūsų žiema su staigmenomis, tai atšyla tai vėl paspaudžia šaltukas. Bet, kaip bebūtų kai norisi, 2-3 savaitėms ankščiau sulaukti žiedų, verta ir surizikuoti. Šiaip sėjama atvėsus orams, 5-7 dienas prieš pat užšalimą, t. y. kad sėklos tik subrinktų, bet nespėtų sudygti. Taigi, lapkričio pradžioje, jei neužšalę, dar galima sėti:
Vienmetes - pajūrines lobularijas, medetkas, laibenius, vienametes aguonas, ešolcijas, kochijas, žioveinius, dvirages leukonijas, šakotąsias perilas, uodeguotuosius burnočius, paprastąsias kosmėjas, kvapiuosius tabakus, rugiagėles, klarkijas, darželines graželes, darželines juodgrūdes.
Sausažiedes - rausvuosius sausučius, sparnuotąsias sagutes, smiltyninius šlamučius ir pan.
Varpines sausažiedes - karčiažiedžius miežius, kiškio uodegėles, didžiąsias kiškio ašarėlės ir kt.
Dvimetes gėles - darželines blizges, šiurpinius gvazdikus, paprastąsias rusmenes.
Daugiametes gėles - astilbes, gausialapius lubinus, pentinius, rudenines saulaines, darželinius sinavadus, rožinius skaistenius, kaukazines laumenes, vaistinius smidrus ir t.t.
Pasėjus, paprastai mulčiuojama durpių ar pjuvenų 5 cm storio sluoksniu bei apdengiama eglišakėmis. Be to, vertėtų turėti omenyje, kad sėklų reikėtų berti kokiu ketvirčiu daugiau nei bertute pavasarį, nes šiuo metu dalis pasėtų sėklų deja.. nesudygsta.
PRIEŽIŪRA
Prieš įšąlant žemei, pilnai apdengiamos rožės ir raganės. Rožės apdengiamos, kai temperatūra nukrenta maždaug iki -5 laipsnių šalčio. Be to, prieš tai patariama nupurkšti vario sulfato arba 3-5 proc. geležies sulfato tirpalu. Geriau žiemoja, kai nuskinami visi lapai. Ir geriausia uždengimui naudoti - eglišakius, tačiau tinka ir durpės ar spygliuočių pjuvenos.
Vijoklinės rožės paguldomos, apačioje padedama eglišakių ar kelis lentgalius. Iš viršaus pridengiama eglišakėmis ir sutvirtinama špagatu. Galus paliekant laisvus kad šiek tiek vėdintųsi.
Taip pat nereikėtų užmiršti ir rododendrų, jautresnių rūšių hortenzijų, sumedėjusių bijūnų, magnolijų bei retesnių spygliuočių ir dar jei neaprišta suskubti tą padaryti. Šiuos krūmus galima apsaugoti apsmaigsčius eglišakėmis ir viršuje jas surišus arba apvyniojus maišiniu audiniu. O jei galima prilenkti - tai prilenkiame ir apdengiame sausais lapais ir eglišakėmis.
Pradėjus šalti, mulčiuojama svogūninės ir daugiametes gėlės durpių ar pjuvenų 5-8 cm sluoksniu, taip apsaugosite nuo iššalimo, jeigu žiema bus šalta ir be sniego.
Dvimetes gėles, kurios žydi pavasarį, lapkričio pabaigoje taip pat vertėtų apklokite eglišakėmis.
Dirvą apie gyvatvorę galima taip pat pamulčiuoti durpėmis arba perpuvusiomis pjuvenomis.
Lapkričio pabaigoje pridengiama eglišakėmis visžaliai daugiamečiai alpinariumų augalai bei dvimetes gėlės: darželinius katilėliai, aukštąsias piliarožės, našlaitės, neužmirštuolės, paprastąsias rusmenės, saulutės bei šiurpiniai gvazdikai.. t. y. gėlytės kurios žydės kitų metų pavasarį ar vasarą.
Be to, vertėtų prisiminti kad atšilimų metu, jei augalai visgi dengiami polietileno plėvele, ją vertėtų pakelti bei augalus pravėdinti, nes augalai gali ir supūti. Dėl šios priežasties ir nerekomenduojama dengimui naudoti polietileno plėvelę.
LAIKYMAS
Kardelių, frezijų ir montbrečių gerai išdžiovinti, švarūs gumbasvogūniai per žiemą laikomi sausoje, gerai vėdinamoje 5 laipsnių temperatūros patalpoje.
Jurginų šakniagumbiai laikomi 4-8 laipsnių šilumos patalpoje, kurios santykinė oro drėgmė ne didesnė kaip 70 proc. Šakniagumbius galima užberti ir drėgnu smėliu, durpėmis ar medžio pjuvenomis.
Gumbinių begonijų apdžiovinti gumbai susluoksniuojami su sausomis durpėmis arba smėliu ir per žiemą laikomi 5-8 laipsnių šilumos patalpoje.
Kanas su vazonais ar iškasti augalai su žemėmis sustatomi dėžėse ir laikoma 3-5 laipsnių šilumos patalpoje.
Chrizantemos, kurios paliktos pavasariniam dauginimui, laikomos vėsioje, 1-4 laipsnių šilumos patalpoje, kartai nuo karto šiek tiek palaistant.
Induose augintos vandens lelijos ar parneštos iš baseinų vandens lelijos su vazonėliais laikomos 2-5 laipsnių šilumos rūsyje.
Raktiniai žodžiai » Mėnesio darbai »
Pavasario darbai »
Vasaros darbai »
Rudens darbai »
Žiemos darbai »» Gėlių auginimas Lapkritis
Saulė per šv. Lauryną (rugpjūčio 10 d.) - žada giedrą rugpjūtį, šiltą rudenį.
Jei rugpjūtį išskrenda gervės - bus ankstyva žiema.
Perkūnija, dažni škvalai rugpjūčio mėnesį pranašauja giedrą rudenį.
Liūto ženklo dienomis patariama ruošti miško medžiagą statyboms, nes šiuo metu nukirsti medžiai kietesni ir ne taip greit pūva.
Jei rugpjūčio pradžioje griaudėja kelias dienas iš eilės - ruduo bus šiltas ir ilgas.
Ankstyvas šerkšnas vasaros pabaigoje žada gausų kitų metų derlių.
Jei gandrai per šv. Baltramiejaus dieną (rugpjūčio 24 d.) išskrido - bus ankstyvas ruduo, žiema.