Riešutmedžių šeimai priklauso 9 genčių ir apie 50 rūčių augalai, iš jų visame pasaulyje geriausiai žinomi būtent graikiniai riešutmedžiai (Juglans regia L.), kurių išvesta daug veislių ir formų. Savaime šie augalai auga Vidurinėje Azijoje, Irane, Afganistane, pietiniuose Balkanuose, Himalajuose, Pietų Kinijoje. Ir sukultūrintas buvo prieš mūsų erą, ir kaip spėjama Kaukaze. Šiaip auginami visuose pasaulio kraštuose, kur tik tinkamos klimato sąlygos.
Lietuva - vienas iš šiauriausių žemės kampelių, kur auginami graikiniai riešutmedžiai. Tiesa, jie auginami ir Latvijoje bei Estijoje, bet ten sako kasmet apšąla ir deja...nedera.
Pasirodo jie auginami Lietuvoje jau labai seniai, dar 1843 m. žymus žemaičių botanikas A. Pabrėža, aprašė Žemaitijos parkuose auginamus augalus būtent graikiškus riešutmedžius. Dabar jie auginami visoje šalyje, net ir tardiciniuose "šalčio poliuose" - Ignalinoje, Varėnoje, Zarasuose.
Graikiniai riešutmedžiai - šviesamėgiai medžiai su galinga laja. Įprastomis sąlygomis auga bei dera iki 300-400 metų, užauga iki 15-30 m. aukščio. Tai vienanamiai augalai: vyriškieji žiedynai, susitelkę žirginiuose, išauga šakelių šonuose, o moteriškieji - po 2-3 (kartais ir 5-7) pavasarinių ūgliukų galuose. Tačiau dažnai pasireiškia dichogamija, t.y. toks reiškinys, kai to paties medžio moteriškieji ir vyriškieji žiedai žydi ne vienu metu ir neapsidulkina. Todėl patartina sodinti keletą medžių - derlius bus daug didesnis...
Lapai - sudėtiniai, neporiniai, dideli, galinis lapelis didesnis už šoninius. Beje skiriamoji lapų savybė - stiprus, malonus aromatas, kitų rūčių riešutmedžių lapai nekvepia.
Vaisiai - su žaliu apyvaisiu ir rudu, šiek tiek vagotu kevalu, viduje esanti raukšlėta sėkla tarsi primena žmogaus smegenis. Kai vaisiai sunoksta, apyvaisis suplyšta, ir riešutas iškrenta.
Graikiškų riešutų nauda sveikatai
Graikiški riešutai 50 kartų daugiau turi vitaminų nei citrusiniai vaisiai ir 8 kartus nei juodieji serbentai.
Dietologai dažnai rekomenduoja riešutus vartoti žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu, širdies ir kraujagyslių ligomis, turintiems padidėjusį cholesterolio kiekį kraujyje.
Graikiškuose riešutuose daug neprisotintų riebiųjų rūgščių - Omega 3 riebalų rūgštis, kuri yra riešutuose, stiprina ir aktyvina smegenų veiklą. Suvalgykite po viena graikišką riešutą prieš priešpiečius bei vakarienę ir jūs gausite visą reikalingą dienos rūgščių kiekį.
Rytų medicinos atstovai rekomenduoja graikinius riešutus vartoti kartu su kitais produktais, ypač su medumi. Medus pagerina smegenų požievio mitybą ir kartu veikia kraujagyslių sieneles, malšina galvos skausmus ir apsaugo nuo migrenos priepuolių.
Graikiniai riešutai pamaitina smegenis, pašalina visus jų audinių sukietėjimus ir palengvina nervinių impulsų kelią. Todėl juos valgantis žmogus jaučiasi žvalus, energingas ir intelektualus.
Graikiniai riešutai dažnai vadinami tiesiog - nuotaikos riešutu.
Daugiau... »» Ggraikiškų riešutų gydomosios savybės »»
Maistinė vertė 100 gramų graikiškų riešutų:
Kalorijos - 700 kcal
Angliavandeniai - 13.71
Riebalai - 65.21
Baltymas - 15.23
Vitaminas A - (0%) 1 μg
beta karotinas - (0%) 12 μg
Vitaminas A - 20 IU
Vitaminas B1 - (30%) 0,341 mg
Vitaminas B2 - (13%) 0,15 mg
Vitaminas B3 - (8%) 1,125 mg
Vitaminas B5 - (11%) 0,570 mg
Vitaminas B6 - (41%) 0,537 mg
Vitaminas B9 - (25%) 98 μg
Vitaminas B12 - (0%) 0 μg
Vitaminas C - (2%) 1,3 mg
Vitaminas E - (5%) 0,7 mg
Vitaminas K - (3%) 2,7 μg
Kalcis - (10%) 98 mg
Geležis - (22%) 2,91 mg
Magnis - (45%) 158 mg
Manganas - (163%) 3,414 mg
Fosforas - (49%) 346 mg
Kalis - (9%) 441 mg
Natris - (0%) 2 mg
Cinkas - (33%) 3,09 mg
Ir dar, keli faktai apie graikiškus riešutus
Graikinius riešutus reikėtų valgyti saikingai, žinoma kaip ir visa kita...kas per daug tas nesveika. Padauginus graikiškų riešutų, gali prasidėti galvos skausmai, nes riešutų branduoliai gali sukelti galvos smegenų kraujagyslių spazmus.
Graikiški riešutai priskiriami prie sunkiai virškinamų produktų. Kitaip sakant, riešutai valgomi vietoj sviesto, riebios mėsos ar sūrio, o ne prie jų...
Graikiniai riešutai yra seniausias žinomas medžiuose augantis maistas, vartotas jau prieš 12 tūkst. metų.
© Laima | www.walnuts.lt
Raktiniai žodžiai » Graikiški riešutai Maistas Maistinė vertė Poveikis sveikatai Riešutai
Ankstyvas šerkšnas vasaros pabaigoje žada gausų kitų metų derlių.
Anksti rugpjūčio mėnesį išskrendančios kregždės - žada būsiant šaltą žiemą, po jos - šaltą vasarą.
Perkūnija, dažni škvalai rugpjūčio mėnesį pranašauja giedrą rudenį.
Jei gulbės žemai skraido - bus ankstyvas ruduo, žiema.
Koks rugpjūtis - toks vasaris.
Jei pirmosiomis rugpjūčio dienomis lyja - sėkminga bus žiemkenčių sėja.
Saulė per šv. Lauryną (rugpjūčio 10 d.) - žada giedrą rugpjūtį, šiltą rudenį.