Kukmedis (Taxus) tai pušainių (Pinopsida) klasės kukmedinių (Taxaceae) šeimos augalų genties vizžalis, dvinamis augalas, užaugantys nuo 1 iki 40 m aukščio, augantis palyginti lėtai (kai kurių rūšių kukmedžiai, vos 5 cm per metus), bet gali būti labai ilgaamžiški augalai gali augti daugiau kaip 2000 metų. Gentyje 9 rūšys, iš kurių europinis kukmedis (Taxus baccata) vienintelė kukmedinių (Taxaceae) šeimoje rūšis, savaime augusi Lietuvoje, šiuo metu auginama tik augintojų kiemuose prie sodybų ar parkuose.
Kukmedžiams vertėtų parinkti šiltą, pusiau pavėsį, bei apsaugotą nuo vėją vietą. Pasodinti atviroje, saulėtoje kukmedžiai geriau augs, bet žiemą gali apšalti, o pavasarį gali spygliai paruduoti nuo kaitrios saulės, ypač kai saulėtu pavasaru kukmedžio viršūnės kyšo iš po sniego. Nors pakenčia ir visišką pavėsį, kur, sakykim spygliuočiai palaipsniui sunyksta.
Europiniai kukmedžiai dirvai nereiklųs, kanadiniai kukmedžiai geriau augs silnai rūgščioje, o tarpiniai kukmedžiai geriau augs neutralioje ar silpnai kalkingame dirvožemyje.
Kukmedžiai sodinami pavasarį įšalui išėjus arba vėlai rudenį, ne tankiau kaip 60 cm., šaknies kaklelis turi būti lygus su žemės paviršiumi, o duobės dugne rekomenduojama įrengti storą drenažą, kukmedžiai nepakenčia stovinčio vandens
Kukmedžiai lengvai dauginami vienmečiais ar dvimečiais auginiais, t.p. sėklomis.
Kukmedis pradedamas formuoti, tik jam gerai prigijus, karpyti reikėtų apsiniaukusią dieną, mažas lietus irgi nepamaišytų. Šiaip kukmedis mėgsta genėjimą ir lengvai yra formuojamas. Nors ir nekarpomi kukmedžiai yra gražios formos, gali būti glaustašakiai, rutuliški, svyruokliniai, tulpiniai ir pan.
Yra tokia nuomonė, kad kukmedžių paprastai papildomai nereikia tręšti, geriau gausiau palaistyti per sausras, pertręšti kukmedžiai gali sunykti.
Kukmedžiai laistomi tik auganant juos sausose nederlingose dirvose ir žinoma vertėtų per didelius karščius palieti. Europiniai ir tarpiniai kukmedžiai reiklesni vandeniui.
Žiemai aplink kukmedžius galima mulčiuoti, lapais, geriausia klevų lapais, kuriuos pavasarį galima apipilti plonu durpių sluoksniu. Supuvę lapai labai pagerina dirvos kokybę ir neutralizuos durpių rūgštingumą.
Jei rugpjūtį skruzdėlės didina skruzdėlynus - bus šalta žiema.
Ankstyvas šerkšnas vasaros pabaigoje žada gausų kitų metų derlių.
Jei pirmosiomis rugpjūčio dienomis lyja - sėkminga bus žiemkenčių sėja.
Jei rugpjūtį išskrenda gervės - bus ankstyva žiema.
Rugpjūčio mėnesio pabaigoje išskrendančios gervės - žada būsiant šaltą žiemą, po jos - šaltą vasarą.
Saulė per šv. Lauryną (rugpjūčio 10 d.) - žada giedrą rugpjūtį, šiltą rudenį.
Jei gandrai per šv. Baltramiejaus dieną (rugpjūčio 24 d.) išskrido - bus ankstyvas ruduo, žiema.