Sodas » Spanguolių auginimo ypatumai

Spanguolės | 2

Spanguolynų amžius skaičiuojamas dešimtmečiais. Todėl labai svarbu prieš sodinimą sklypą gerai paruošti, nes padarytas klaidas labai sunku vėliau ištaisyti.

Rudenį:
• parinkite ir paruoškite vietą spanguolynui. Ji turi būti atvira, saulėta, gerai jei turėtų apsauginę juostą nuo vėjo. Dirva turi būti drėgna, bet gerai drenuota. Jei laukeliuose laikosi vanduo (blogas drenažas), tai pakenks ūgliams ir kils grybinių ligų pavojus. Sodinimui skirtas laukelis turėtų būti apie 30-50 cm gylio, maždaug metro pločio ( platesniame sudėtingiau nurinkti derlių). Duobę užpildykite aukštapelkinėmis durpėmis, jos purios, todėl tam, kad vėliau vieta neįdubtų, pilkite dalimis ir papresuokite. Paviršių padenkite 5-8 cm storio rupiu, nešarminiu, be akmenų ir molio dalelių smėlio sluoksniu – jis pagerina substrato aeraciją, mažina vandens garinimą, pagerina jo filtraciją, apsaugo nuo piktžolių ir nuo augalų iškilojimo žiemos metu, sumažina temperatūros svyravimus dirvos paviršiuje. Spanguolės – dekoratyvūs augalai, todėl jie tinkami visur, kur reikia šliaužiančio „kilimėlio“. Gerai būtų tą „kilimėlį“ nuo likusių ne tos šeimos augalų atskirti plastikine 20 cm aukščio įleista tvorele ar kažkokiom kitom medžiagom, kurios greitai nepūna ir nekenksmingos aplinkai bei augalams. Neužmirškite, kad uogas vartosite patys, o spanguolių uogos kaupia sunkiuosius metalus, nors iš kitos pusės, jų pektininės medžiagos šalina iš organizmo įvairius toksinus, tame tarpe ir sunkiuosius metalus.

• sunokusiomis spanguolėmis laikomos tolygiai nusispalvinusios uogos rudomis sėklomis.
• dar vienas darbas – derančio uogyno genėjimas. Panašiai kaip ir smėlinti, genėti yra būtina, norint, kad uogynas kasmet derėtų. Genima rudenį, nuėmus derlių, arba pavasarį, prieš pradedant augalams augti, pašalinant virš spanguolių kilimo besidriekiančius ilgus vegetatyvinius ūglius. Genėjimui nedideliame uogyne naudojami grėbliai su peilių pavidalo dantimis, o dideliuose plotuose – specialios mašinos. Spanguolynas „šukuojamas“ viena kryptimi. Ta pačia kryptimi turėtų važiuoti ir uogas renkanti technika, kad nelaužytų stiebų ir nukreiptų juos viena linkme.
• nurinkus uogas jau derėjusiame spanguolyne, jei tik kilo įtarimų, jog augalai serga grybinėm ligom, nupurškite fungicidais (eupareno, fundazolo 0,2% tirpalu).
• jaunesnius krūmelius pridenkite eglišakėm ar agroplėvele.
• reikia žinoti, kad spanguolės, augdamos atvirame grunte, rudenį ir pavasarį keičia spalvą – rudenį – iš žalios į violetinę, pavasarį – atvirkščiai. Šildomame šiltnamyje jos bus visžalės ištisus metus.

Žiemą:
• kas 3-4 metai, atšalus orui, kai durpės sušąla ir paviršius tampa kietu, padenkite jį iki 5 cm storio, ne didesnio kaip 5,5 pH, vidutinio rupumo arba rupiu be akmenų ir molio dalelių smėliu arba aukštapelkinėmis durpėmis. Smėlio tinkamumą geriausia patikrinti suspaudus jį drėgną saujoje – atgniaužus pirštus, smėlis turi išlikti birus, nesusispausti. Po smėlinimo ar durpinimo uždengiami nubyrėję lapai, nuplikę stiebai. Prasidėjus vegetacijai, stiebai šaknijasi ir sąžalynas atjaunėja. Derlius tais metais būna mažesnis, nes visa augalų energija panaudojama šaknijimuisi ir naujų ūglių formavimui.
• uogos laikomos šaldymo kameroje arba medinėse statinaitėse, moliniuose, stikliniuose, emaliuotuose induose, užpiltos vandeniu, pastovioje 4 C temperatūroje. Abiem atvejais gyvybiškai naudingos medžiagos išsilaiko iki 4 mėn., vėliau jų sparčiai mažėja, todėl rekomenduojama uogas suvartoti per šį laikotarpį.

Pavasarį:
• sodinkite krūmelius į vietą, kurią paruošėte rudenį, kas 30 cm. Į kv.m jums reikės 9-10 krūmelių. Sodinimui skirti ūgliai turi būti geros kokybės ir pirkti iš patikimo tiekėjo. Juose neturi būti piktžolių. Gerų ūglių įsigyti nėra lengva, todėl pirkėjas turi atkreipti dėmesį, kad jie būtų taisyklingai susiformavę, neperdžiūvę, nepradėję augti, reikiamos veislės ir atitiktų kitus reikalavimus.

• gegužės pradžioje spanguoles galima dauginti : supjaustytus 10-12 cm vegetatyvinius (galima ir generatyvinius – ims anksčiau derėti) ūglius įkišame į paruoštas durpėse duobutes po 1-2 vienetus taip, kad paviršiuje liktų tik pora centimetrų ūglio. Tuomet gerai durpę apspauskite ir 3 -4 savaites prižiūrėkite, kad durpės būtų vos drėgnos. Per šį laikotarpį ūgliai įsišaknyja ir pradeda augti. Todėl jei nusprendėte įsirengti didesnį spanguolyną, nepirkite iš karto daug krūmelių, geriausia pradėti nuo 10 vienetų 1 kv. m. Po kelių metų jūs puikiausiai galėsite pasidauginti spanguolių iš savo pasodintųjų. Įdomiau auginti kelių veislių spanguoles, sodinant jas šalia , bet atskyrus kažkokiu žymekliu, sakykime, akmenėliais, tuomet galėsite palyginti jų morfologinius skirtumus, uogų spalvą, dydį, derlingumą. Vegetatyviškai padauginta spanguolė pradeda derėti 4-5 metais.
• anksti pavasarį, kai ruošite ūglis dauginimui, geriausia apkarpyti visus vegetatyvinius ūglius, kurie driekiasi virš sąžalyno arba išeina iš jo ribos. Tuomet gyvybinė energija nebus išeikvojama veltui ir sąžalynas bus tvarkingesnis. Stiebai pjaunami anksti pavasarį, prieš išbrinkstant pumpurams (balandžio mėn.). Dauginimui tinka ir šliaužiantieji (vegetatyviniai), ir statūs (generatyviniai) stiebai. Nupjauti stiebai sukarpomi 8–20 cm ilgio atkarpomis. Jei juos sodinsite į daigyną ir galėsite kruopščiai prižiūrėti, galite karpyti trumpesniais auginiais, jei sodinsite tiesiog į lauką – reikės ilgesnių auginių. Esant reikalui, stiebus arba auginius galima išlaikyti daugiau kaip mėnesį šaltoje (4–6 C) tamsioje patalpoje drėgnuose kiminuose ar durpėse, tačiau jų negalima laikyti suspaustų ar panardintų į vandenį.
• kai spanguolynas po žiemos pakeičia spalvą ir tampa vėl žaliu, tręšiame (jei tikrai to reikia) skystomis trąšomis, kur NPK santykis1:2:2, o tirpalo koncentracija apie 1%. Geriau patręšti mažiau negu pertręšti, nes azoto perteklius sąlygoja ūglių išvešėjimą ir tuomet mažesnį derlių, be to, augalai tampa labiau pažeidžiami ligų.
• laistykite tiek, kad durpės būtų vos drėgnos. Susiformavusiam sąžalynui vandens reikia mažiau, nes jis mažiau ir garina, jauniems krūmeliams jo reikia daugiau, bet po laistymo rezultatas abiem atvejais turi būti vienodas – durpės vos drėgnos, suspaudus saujoje, iš jų neteka vanduo ir jos neperdžiūvusios.

Vasarą:
• laistymas intensyvesnis, bet sąlyga ta pati kaip ir laistymui pavasarį – durpės vos drėgnos. Nuo rugpjūčio vidurio augalai turi pradėti ruoštis žiemojimui, todėl nuo to laikotarpio netręškite ir beveik nelaistykite. Ūgliai turi sumedėti, kad žiemą neapšaltų.

• spanguolių „gerviškus“ žiedus apdulkina kamanės, bitės, todėl labai pravartu šalia spanguolyno pasodinti medingų augalų: gubojų, raudonėlių, čiobrelių ir panašių.

• liepos mėnesį, jei augalai blogai auga, pakartotinai patręškite, tačiau geriau ne aklai vadovautis literatūrinėm rekomendacijom, bet pačiam spręsti apie tręšimo reikalingumą- jei augalai vešlūs, žali, gerai auga, gausiai žydi, netręškite, jei matote, kad jie silpni, neišvaizdūs, mažai žiedų, palaistykite trąšų tirpalu. Tokie pat pasiūlymai ir dėl fungicidų naudojimo, žiūrėkite konkrečiu atveju, esant reikalui, nupurškite 0,2 % eupareno ar fundazolo tirpalu.

Laima | Paruošta: pagal VU botanikos sodo informacija


Raktiniai žodžiai » Augalų auginimas • Augalų priežiūra • Spanguolės • Uogos •

 Taisyti | Papildyti  



GYVENKIME sveikai, gražiai, spalvotai, patogiai, aktyviai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaudami, grybaujant, sapnuojant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)

Ką išduoda pati gamta?

• Jei rugpjūčio pradžioje dažnai griaudėja - sakoma jog šieno pakaks visai žiemai.

• Rugpjūčio mėnesio pabaigoje išskrendančios gervės - žada būsiant šaltą žiemą, po jos - šaltą vasarą.

• Jei rugpjūčio pradžioje griaudėja kelias dienas iš eilės - ruduo bus šiltas ir ilgas.

• Jei rugpjūtį skruzdėlės didina skruzdėlynus - bus šalta žiema.

• Jei gandrai išskrenda prieš rugsėjo 1 - tikėtina, kad ruduo bus šaltas.

• Jei pradeda dygti kelmučiai, vasara baigiasi.

• Jei subrendusios avižos antra kartą sužaliuoja - ruduo bus darganotas.

Kambarinių jukų įvairovė
Kambarinių jukų įvairovė ..Gentyje priskaičiuojama apie 40 jukos rūšių. Mūsų sąlygomis patalpose dažniausiai auginama: alavijinė juka (Yucca aloifolia), kurios lapai turi smailius galus ir dramblinė juka (Yucca elephantipes), kurios lapai neaštrūs....

© 2oo8-2024. Laima&LS. Kontaktai. Paskutinis atnaujinimas: 2024-05-29  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas