RUGSĖJO mėnesio darbai darže

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Mėnesio darbai Pradžia »


Daržovių derlius | 7

SĖJIMAS.

Mėnesio pradžioje šiltenėje, nuo vėjų apsaugotoje vietoje dar galite pasisėti špinatus. Orams atvėsus, juos uždenkite agroplėvele. Špinatai gerai žiemoja paaugę – su 2-3 lapeliais. Juos sėkite 2 cm. gylyje 6-8 cm. atstumais. Atstumai tarp eilučių – 15-20 cm. Prieš užšąlant špinatus mulčiuokite durpėmis ar pridenkite eglišakėmis.

Mėnesio pradžioje dar galite sėti krapus. 20 g žalių lapelių yra tiek vitamino C, kiek per dieną reikia suaugusiam žmogui. Krapai nebijo vėstančių orų. Labai gerai auga. Sėklos dygsta ilgai: sausu oru tai gali trukti net dvi savaites. Tris paras pamirkytos vandenyje (kasdien kelis kartus keičiant vandenį) sudygs per kelias dienas. Po to beliks purenti žemę ir laistyti, jei bus sausa.


DERLIUS.

Prieš prasidedant šalnoms nuimame jautrias joms daržoves: pomidorus, agurkus, dumplainius, ankštpipirius, aguročius, cukinijas, moliūgus, patisonus.

Moliūgai, cukinijos, patisonai, aguročiai nuo virkščių ne raunami, o nupjaunami su 2–3 cm koteliu. Šios daržovės gerai išsilaiko kambario temperatūroje. Plonesne odele, jaunesnės vartojamos pirmiausia.

Nuskiname visus pomidorų vaisius. Jie baigs prinokti laikomi.




Agurkus skiname ir mažesnius, nes visi tinka laikymui žiemą – rauginimui, marinavimui.

Didesnės šalnos pakanda ir bulvienojus, todėl juos nupjauname ir kasame bulves. Pradėjusios pūti bulvės netinka nei sėklai, nei maistui.

Mokslininkai teigia, kad tinkamiausias laikas kasti bulves - nuo rugsėjo 15 d. iki spalio 15 d.

Bulves geriausia laikyti nešiltame rūsyje. Jeigu rūsiuose žiemą sausa, ir šilta, bulves galima laikyti kaupuose, tranšėjose arba specialiai įrengtose duobėse. Rūsiuose geriausiai laikyti į dėžes supiltas bulves. Taip laikomos bulvės nepūva. Kaupuose, tranšėjose ar duobėse laikomos bulvės pilamos nestoru sluoksniu.

Nukastų bulvių iškart į sandėlius nepilkime. Palaikykime jas 12-15 dienų aukštesnėje temperatūroje. Tuomet užgyja kasant padarytos žaizdos, gumbai pasiruošia ramybės periodui.

Mėnesio pabaigoje pradedame kasti morkas, burokėlius, ir kitas šakniavaisines daržoves.

Burokėlius reikia nuimti, nelaukiant stipresnių šalnų, nes iš dirvos kyšantys šakniavaisiai gali apšalti.

Morkos atsparios šalnoms, nes jų šakniavaisiai giliai dirvoje. Be to, vėliau nukastos morkos ilgiau išliks sultingos.

Beje, morkose gerokai sumažės nitratų, jei likus 2-3 dienoms iki derliaus nuėmimo daržo šakėmis ar kastuvu truputį kilstelėsime, bet neiškasime šių daržovių.

Blogai, kai morkos ir burokėliai nukasami šiltu oru ir laikomi 10-15 laipsnių temperatūroje. Taip laikomos daržovės greit apvysta.

Pradėję formuoti galvutes, žiediniai kopūstai iškasami ir baigiami auginti inspektuose arba šiltnamiuose.

Nešildomus šiltnamius tvarkome ir ruošiame žiemai. Nuimame susidėvėjusią plėvelę, atskiriamo sveikus gabalus, kuriuos dar galima panaudoti.

Šildomuose šiltnamiuose dar galima auginti pomidorus, žalumynines daržoves.

Nuimdami šakniavaisines daržoves, atrenkame tipingus tai veislei, gražiausius ir sveikiausius, neperdidelius šakniavaisius ir laikome juos pasodams.

Atrenkame sėkloms gražesnius agurkus, pomidorus ir kitas vaisines daržoves.

Kaskite krienų šaknis.

Prieskonių lysvėje pjaunamos gelsvės, mėtos, raudonėliai, mairūnai, dašiai.


PRIEŽIŪRA.

Porai rugsėjį dar auga. Jei jie nėra labai vešlūs, verta kas savaitę dar patręšti 0,2 proc. (20 g/10 l vandens) kokių nors kompleksinių trąšų tirpalu.

Kai pradeda gelsti rabarbarų lapai, laikas juos persodinti ir dauginti. Geriausiai tinka 2-4 metų rabarbarų šaknys, supjaustytos 3-4 cm gabalais. Kiekviena dalis turi turėti po 1-2 pumpurus. Iškastų šaknų ilgai negalima laikyti ore, sodinkite taip, kad šaknų pumpurai būtų 1-2 cm žemiau dirvos paviršiaus.

Kad žiemą turėtumėte šviežių petražolių, rugsėjo mėnesį sodinkite jas į vazonus. Tinka daržo ar smėlinga komposto žemė. Iki šalčių laikykite lauke arba inspektuose.

Mėnesio viduryje pasodinkite česnakų skilteles.

Nuėmę daržovių derlių, perkasame ar suariame žemę.

Pieš tai išrauname piktžoles, kad neišplatintumėm jų sėklomis.

Perkasdami arimą tręšiame organinėmis ir mineralinėmis kalio bei forforo trąšomis. Mėšlu iš rudens tręšiame kopūstams, agurkams, bulvėms skirtą žemę po 40-80 kg/10 m2.

Jeigu dirva yra rūgšti ar vidutinio rūgštumo, galime ją kalkinti prieš apariant.

Nuėmus derlių, likusią laisvą daržo plotą galima užsėti rugiais. Pavasarį apkasti jie ne tik praturtins dirvą maisto medžiagomis, bet ir apvalys ją nuo ligų.

Surenkame vijoklinių pupelių atramas, pomidorų kuoliukus, padedame jas kitam sezonui.

Perkasame kompostą.

RUGSĖJO mėnesio darbai sode, darže bei gėlyne »




 Taisyti / Papildyti » 












Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2024. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2024-05-29