RUGSĖJO mėnesio darbai sode

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Mėnesio darbai Pradžia »


Obuoliukai | 7

DERLIUS.

• Mėnesio pradžioje pasirūpinkite vieta kur laikysite savo derlių. Rūsiai bei kitos patalpos, kur bus laikomi vaisiai, dezinfekuojamos ir išbaltinamos. Jei rūsiai yra negyvenamose patalpose, tai juos galima ir dezinfekuoti deginant sierą, o visais kitais atvejais purškiama fungicidais – 1 proc. geležies arba vario sulfato tirpalu. Kartu apipurškiamos ir vartotos dėžės, stelažai.

• Skinkite rudeninius, žieminius obuolius, kriaušes, vėlyvąsias slyvas. Ilgam laikymui vaisiai renkami subrendę, kai krakmolas pavirsta cukrumi, kotelis gerai atlūžta nuo šakutės, normaliai išsivystę krituoliai. Naujausi moksliniai tyrimai rodo, kad vėlyvųjų žieminių veislių obuolių nereikia ilgai laikyti ant medžių, nors jų kokybė ir gerėja. Vaismedis dar turi sukaupti atsarginių medžiagų, pasiruošti žiemai.

• Skinama atsargiai, stengiantis jų neįspausti. Nuskintus vaisius reikia kuo greičiau atvėsinti. Tai labai lemia jų išsilaikymą. Geriausia dvi pirmąsias paras obuolius laikyti nulinėje temperatūroje. Vaisių nedera laikyti kartu su daržovėmis. Toje pačioje saugykloje laikomus vaisius ir daržoves puola kai kurie bendri puvinių sukėlėjai, vaisiai greitai įgauna nemalonų prieskonį.

• Nuskintus vaisius rūšiuokite ir dėkite į dėžes atsargiai, kad kuo mažiau apsidaužytų.

• Nuraškykite ligotus, nereikėtų palikti ir supuvusių, nes ligų sukėlėjai juose gyvena toliau, vystosi ir plinta. Krituolius pastoviai surinkite – iš kirmėlių išlindusios lervos žemėje virsta leliukėmis.
PRIEŽIŪRA.

• Nuskynę obuolius, nepamirškite nuimti atramas, kuriomis buvote parėmę šakas.

• Gausiai derėję vaismedžiai nebūna sukaupę maisto medžiagų, dėl to labiau nukenčia žiemą, prasčiau auga pavasarį. Kol jie su lapais, patręškite srutomis, mėšlu ar komponentinėmis trąšomis. Organines trąšas įterpkite (4-5 kg į 1 m2, galima neskietas) į pomedžiuose padarytas vageles ar duobutes. Ant viršaus užpilkite ploną sluoksnį žemių – neišgaruos azotas.

• Jei tręšite biriomis kompleksinėmis trąšomis „Ruduo – 1“ arba „Ruduo – 2“, vaismedžiams, uogakrūmiams, dekoratyviniams sumedėjusiams augalams, jų reikės apie 12 kg į 100 m2. 100 m2 braškių plotui šių trąšų rudenį reikia 6 kg.

• Paskutinę rugsėjo dekadą kriaušes būtinai nupurkškite nuo žiedgraužio. Rugsėjo pabaigoje suaugę vabzdžiai deda kiaušinėlius į kriaušių pumpurus, o išsiritusios lervos juos sunaikina. Apie rugsėjo 20 d. purkškite metafoso preparatais, po 10 dienų pakartokite.

• Nukritus maždaug 10-20 proc. lapų vaismedžius nupurškite 700 g. karbamido, 50 g. vario sulfato ir 10 l. vandens mišiniu. Taip sunaikinsite grybelinių ligų pradus bei žiemoti besiruošiančių kenkėjų kiaušinėlius, greičiau supus lapai. Nukritusius lapus sugrėbkite.

• Ant vaismedžių užriškite klijų juostas.

• Patariama, prieš šalčius dirvą sukasti aplink medžius.


SODINIMAS.

• Rugsėjo pabaiga ir spalis – vaismedžių sodinimo metas. Dėl to gerai pagalvokite, ko trūksta, kuriuos vaismedžius keisite. Laikas paruošti duobes. Kuo dirva prastesnė, tuo jos didesnės kasamos. Iškasta žemę sumaišykite su perpuvusiu mėšlu, kompostu, saikingai įberkite mineralinų trašų. Kai duobėje žemė pagerinta, augalo šaknys sukasi, keroja tik joje, neauga tolyn ir neieško maisto medžiagų. Kai žemė normali, šaknys braunasi į gylį ir skleidžiasi į plotį, ieškodamos maisto medžiagų. Pirmaisiais metais taip pasodintas vaismedis augs silpniau, tačiau vėliau suvešės, bus tvirtesnis ir atsparesnis, turės tvirtai išsivysčiusių šaknų sistemą.

• Pasisodinkite retesnių vaismedžių, veiskrūmių: valgomąją sedulą, valgomąjį sausmedį, medlievą, serbento ir agrasto hibridą, auksuotąjį serbentą, vynuogių, aktinidijų.

• Užsiauginkite sode kultūrinių lazdynų. Iš gerai prinokusių vaisių išauga ne prastesni krūmai, nors jų vaisiai gali ir įvairuoti. Kai nėra kultūrinių, atrinkite geresnės formos miško lazdyno riešutus. Juos stratifikuokite 5-7 mėnesius ir pavasarį pasėkite. Sodo pakraščuose pasodinti lazdynai bus puiki užuovėja.

• Nepamirškite, kad tos pačios grupės vaismedžių negalima sodinti į ankščiau augusių vietą. Pavargusi žemė juos išsekins, augs skurdokai, ilgai neturėsite vaisų. Blogiausiu atveju sėklavaisius sodinkite į kaulavaisių vietą, ir atvirkščiai. Sodinant, geriausią ir šilčiausią kampelį reikėtų skirti žieminėms obelims, vėlyvosioms kriaušėms, abrikosams, trešnėms, vyšnioms. Mažiau lepios yra vasarinės ir rudeninės obelys, tačiau pirmosios šiltesnėje vietoje prinoksta ankščiau.

• Vaiskrūmiams tinkamesnės vietos, kuriose žiemą susitelkia daugiau sniego. Kai visas plotas maždaug vienodas, žiemnes veisles geriau sodinti arčiau namų ar geresnio kelio. Sodo pakraščiuose išrikiuokit vasarines – jos užstos užuovėją. Sodindami naują sodą dirvą patręškite, giliai 30 – 40 cm. perkaskite ar sodinimo juostuose suarkite.

• Avietes geriausia sodinti rudenį, tačiau galima ir anksti pavasarį. Jauno augalo šaknys labai jautrios. Prieš sodindami pamerkite jas į vonelę su vandeniu. Negalima pažeisti ūglių akučių, nes iš jų augs šakelės, kurios kitais metais duos derlių. Atstumas tarp eilučių - 1,5 m, o tarp augalų - 0,5 m. Pasodinę palaistykite ir mulčiuokite. Avietes tręškite superfosfatu.

• Mėnesio pabaigoje iškaskite įsišaknijusias agrastų, serbentų, vynuogių, dekoratyvinių krūmų atlankas. Pasodinkite į parinktą vietą.

• Iki rugsėjo vidurio sodinkite spygliuočius. Visus juos (oro salygos nesvarbios) reikia laistyti, kad gerai žiemotų.


PIKTŽOLĖS.

• Piktžolėtą veją nupurškite herbicidu. Išnaikinkite visas plačialapes piktžoles: kiaulpienes, gysločius, pienes, usnis, kriaujažoles.

• Rugsėjo viduryje paberkite kalio, fosforo trąšų su 10 proc. azotnių priedų.


GENĖJIMAS

• Jei nespėjot rugpjūčio mėnesį genėti galima ir rugsėjį.

• Syvoms, vyšnioms tai labai svarbu, nes gali nesumedėti šių metų šakutės ir pumpurai. Genėdami sustabdysite augimą, todėl maitinsis likę vaismedžių audiniai. Iki šalčių toks medelis spės pasiruošti žiemai. Išpjaustykite sausas ligotas, mechaniškai pažeistas šakas. Dideles žaizdas užtepkite aliejiniais dažais, mažesnes sodo tepalu.

• Mėnesio pradžioje išgenėkite silpnus aviečių, gervuogių ūglius, nuskabykite stipriai išaugusių viršūnes, supurenkite žemę.

RUGSĖJO mėnesio darbai sode, darže bei gėlyne »
 Taisyti / Papildyti » 
Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2024. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2024-05-29