Graikiškų riešutų auginimas :: walnuts.lt PATARIMAI

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Riešutai Pradžia »

Sodinimas - į nuolatinę vietą medeliai sodinami 2-3 metais, nes vėliau juos papraščiausiai, sunku iškasti nesužalojant galingų šaknų, ir persodinant blogiau prigyja, ir keletą metų, gali tiesiog skursti, kol susiformuoja stiprios šaknys.
Geriausias laikas sodinti anksti pavasarį kai išeina įšalas ir maždaug iki birželio pradžios, o rudenį rugsėjį-lapkritį, iki šalnų.
Žemei nėra reiklus, auga įvairiausiame dirvožemyje - ir humusingame juodžemyje, ir sunkiame molyje bei žvyre, bet visgi rekomenduojama sodinti geriau į derlingą, neįmirkstančią dirvą. Prieš sodinimą patrumpinama liemeninė šaknis, į duobės dugną primetama skaldos, plytų, statybinių duženų, ar kito balasto, kuris trukdytų augti liemeninei šakniai, o formuotųsi daugiau šoninių šaknų - maitintojų.

Duobė iškasama apie 70-100 cm. gylio ir 100 cm pločio. Ant primesto balasto pilami 2-3 kibirai perpuvusio mėšlo ir kompostinės žemės mišinio (1:2). Pasodinti medeliai, žinoma gausiai palaistomi (po 3-4 kibirus), po 3-5 dienų laistomi dar kartą, dirvožemis supurenamas, pamulčiuojamas. Vėliau laistoma pagal poreikį, kol augalas gerai prigyja, svarbu neperdžiovinti dirvos.






Formavimas - turint pakankamai vietos, medeliai sodinami ne rečiau kaip 12x12m. atstumais ir jų vainikai neformuojami, tuomet išauga medžiai su natūralia laja. Bet, deja tai sau leisti, manau gali tikrai ne kiekvienas, tad.. būtina medžius formuoti, tai daroma ne ankščiau kaip po dviejų metų nuo sodinimo į nuolatinę vietą. Optimalus kamieno aukštis - 120-150 cm., minimalus -50 cm.Skeletinės šakos dažniausiai formuojamos spiralės principu, kas 20-30 cm. viena nuo kitos. Be to kasmet išpiaustomos sausos, persipynusios šakos, iš miegančiųjų pumpurų išaugę verytikalūs vilkūgliai, alinantys derančias šakas ir sutankinantys vainiką.

Genėjimas - graikiškus riešutus reikėtų, nepagailėti ir gėnėti prieš derlių, liepos pabaigoje - nevertėtų labai susivėlinti. Arba vėlai pavasarį, riešutamas jau išsprogus.

Derėjimas - sėjinukai pradeda derėti 6-10 metais ir dera kasmet, bet gausiau kas 2-3 metai. Graikiniai rieštmedžiai žydi gegužės mėn. pabaigoje - maždaug iki birželio mėn. vidurio, vaisius sunokina rugpiūčio pabaigoje - rugsėjo mėn.

Prinokę riešutai džiovinami pavėsyje ar spec. džiovykloje, bet ne aukštesnėje kaip 40 laipsnių temperatūroje, tuomet pranyksta jų kartumas nuo branduolius gaubiančios plonytės odelės. Gerai išdžiovinus riešutus net ir virtuvėje galima laikyti kelerius metus.

Patarimai:

1. Jeigu auginamas ne savidulkės veislės sodinukas, o sėjinukas, patartina sodinti keletą medžių - derlius bus daug didesnis...

2. Stiebuose gausu miegančiųjų pumpurų, todėl sužaloti ar nušalę, puikiai atželia ir, jeigu negenima, auga kaip krūmai. Tat, jei nušalo neskubėkite augalus išmesti...

3. Pastebėta, kad šalia graikinių riešutmedžių neskraido uodai (turbūt juos nubaido specifinis lapų aromatas), tad, rekomenduotina sodinti šalia namų...

4. Be to yra nuomonių, kad graikiškas riešutmedis ir kriaušės bei riešutmedis ir pomidorai nedera auginti viens šalia kito, manoma, kad kriaušės bei pomidorai tuomet mažiau dera...


   © Laima | www.walnuts.lt


   Raktiniai žodžiai » Augalų auginimas • Augalų priežiūra • Medžiai • Riešutai •



 Taisyti / Papildyti » 










Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2024. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2024-05-29