Žemės riešutai (Arachis) :: walnuts.lt PATARIMAI

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Riešutai Pradžia »


Žemės riešutas  | Arachis | 1

Žemės riešutas (Arachis) – vienmetė ankštinių šeimos žolė, kilusi iš Pietų Amerikos ir šiaip botanikai žemės riešutų nepriskiria riešutams, tačiau vistiek įprasta juos laikyti riešutais, beto ir savo maistinėmis savybėmis labai panašūs.

Archeologai Peru pakrantėje inkų kapavietėse rado indų su žemės riešutais. Šie radiniai datuojami 1500 m. pr. Kr. Kaip ir senovės egiptiečiai, Peru gyventojai mirusiuosius aprūpindavo maistu pomirtiniam gyvenimui. Mokslininkai teigia, kad savaime žemės riešutai augo dabartinėje Brazilijoje ir Pietų Bolivijoje, paskui buvo sukultūrinti. Ispanų ar portugalų jūreiviai „dangiškąjį“ inkų maistą atvežė į Afriką, Indiją ir Kiniją. Čia riešutai rado antrąją tėvynę. Į Šiaurės Ameriką riešutai pateko vergų laivais iš Afrikos, kur jie buvo vienintelis vergų maistas. Į Europą juos atvežė ispanai XVI amžiuje.

Rašytiniai šaltiniai byloja, kad 1535 m. vienas ispanų kapitonas išreiškė skeptišką nuomonę: „Vargu ar krikščionys juos vartos, nebent vaikai, vergai ar varguomenė“. Nepaisant tokių prognozių, krikščionys susižavėjo „mani“ ar „ynchis“, kaip juos vadino inkai. Buvo pastebėta, kad kepinti riešutai yra labai skanūs, o su sirupu – dangiškas delikatesas. Taip pat buvo vertinami saldumynai, riešutų aliejus, pagarsėjęs gydomosiomis savybėmis.






    Žemės riešutų (arachisų) auginimas Lietuvoje

Žemės riešutas, pažodžiui išvertus iš anglų kalbos (peanut), reiškia pupelės riešutą, tačiau kitas pavadinimas – groundnut (riešutas, augantis žemėje) – labiau tinka. Vienmetis krūmas, užaugantis iki 30-60 cm aukščio tropinio arba subtropinio klimato šalyse, žydi tik vieną dieną ryškiai geltonais žiedais. Derliaus nuėmimui tinkamiausias yra sausas ir saulėtas oras. Darbas atliekamas rankomis arba mašina, panašia į bulviakasę. Riešuto krūmas išraunamas ir paliekamas saulėje dviem trim parom. Gerai išdžiūvę riešuto kiautai atskiriami nuo kotų. Toliau džiovinami specialiose talpose, kuriose yra iki 8-10 proc. drėgmės. Dirbtiniu būdu riešutai nedžiovinami tik labai karšto klimato regionuose, pavyzdžiui, Pietų Amerikoje. Išdžiūvę riešutai gliaudomi, branduoliai valomi, išrenkami stiebeliai, akmenukai ir kitos priemaišos. Jie elektroninėmis svarstyklėmis rūšiuojami pagal dydį. Ligoti, bespalviai, susiraukšlėję ir sumaigyti riešutai išrenkami. Blyškios geltonos spalvos kevale, atsižvelgiant į rūšį, dažniausiai yra du – keturi branduoliai, apgaubti rausva odele. Vieni stambiausių žemės riešutų yra Virginia (ši rūšis paplitusi Egipte ir Kinijoje). Tai matyti iš skaičiaus – 21/25 branduoliai vienoje uncijoje. O dėl raudonos odelės „raudonodžiais“ vadinami Valencia rūšies riešutai, paplitę Brazilijoje, Argentinoje ir Kinijoje, uncijoje talpina 50/60 branduolių.

Per metus pasaulyje išauginama apie 20 mln. tonų žemės riešutų. Pirmauja Kinija, po jos Indija ir JAV, tačiau Kinija ir Indija net 95 proc. derliaus suvartoja vidaus rinkoje, o didžiausia eksportuotoja – JAV. Statistiniai duomenys teigia, kad kiekvienas olandas per metus suvartoja apie 4 kg šių riešutų, vokietis – 1 kg. Lietuvoje, kaip teigia šių produktų importuotojai, riešutų paklausa auga.

Žemės riešutų vidutiniai ir dideli branduoliai naudojami maisto produktams, įvairiems užkandžiams, o smulkūs ir puselės – riešutų sviestui ir aliejui gaminti. Labai mėgstami kepinti, sūdyti riešutai, riešutai bandelėse, šokolade, karamelėje.

Žemės riešutai buvo labai svarbūs actekų liaudies medicinoje. Riešutų pastą actekai naudojo kaip dantų skausmą malšinančius vaistus. Vokietijoje labai mėgstamas riešutų sviestas ir sūdyti riešutai, Amerikoje – kavinių ir restoranų patiekalas choc-full-o’nuts (ant datulių išlydytas sūris su riešutų duona). Azijos virtuvėje labai populiarus riešutų aliejus. Jis yra švelnaus skonio, gražios gelsvos spalvos, negenda stovėdamas kambario temperatūroje, tinka kepimui ir virimui. Naudojamas ir medicinoje – kaip aliejus masažui, priemonė astmai gydyti, taip pat organizmui stiprinti. Žaliąja mase šeriami gyvuliai.


Žemės riešutų nauda sveikatai

• Vegetarams tai puikus riebalų šaltinis, riebalai esantys žemės riešutuose vertingesni už gyvulinės kilmės riebalus, nes pagrindinę jų dalį sudaro nesočiosios riebiosios rūgštys, mažinančios cholesterolio kiekį kraujyje.

• Baltymų daugiau nei mėsoje, žuvies produktuose ir kiaušiniuose.

• Žemės riešutuose gausu B grupės vitaminų, ypač vitamino B3, kurių būtina nuolat gauti su maistu, nes organizmas jo nekaupia. Trūkstant vitamino B3 sutrika atmintis, miegas, jaučiasi energijos trūkumas, atsiranda odos uždegimų, ypač būna jautri oda burnoje, peršti burnos gleivinę bei liežuvį.

• Žemės riešutai puikus mangano šaltinis, jo trūkstant sutrinka cholesterolio apykaita, sulėtėja plaukų ir nagų augimas, sutrinka gliukozės toleravimas, atsiranda hormoninių pokyčių, kurie gali sąlygoti nevaisingumą.

• Žemės riešutai pasižymi vitamino E gausa. Trūkstant vitamino E atsiranda širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimai, atsiranda didesnė rizika kepenų suriebėjimui bei krūties, odos vėžiniams susirgimui, sulėtina kataraktos progresavimą.

• Žemės riešutai yra puikus Vitamino B3 šaltinis, kuris sumažina riziką susirgti Alzheimerio liga, t.p naudingas atminties fiunkcijai, mokinantis bei aišku kaip ir visi riešutai geros nuotaikos garantas.

• Žemės riešutuose gausu ląstelienos, kuri žymiai sumažina skrandžio vėžio riziką.

• Kasdienis žemės riešutų kramsnojimas pagerinti kraujo tekėjimą į smegenis teigiama, net iki 30%, tuo žymiai sumažinant insulto riziką.

• Žemės riešutai yra puikus kofermento Q10 šaltinis, kuris yra svarbus aprūpinant širdį deguonimi, mažinant aterosklerozės tikimybę, padedant išvengti kai kurių vėžio formų, mažinant navikų atsinaujinimo tikimybę, padeda sureguliuoti cukraus kiekį kraujyje, sumažinat riziką susirgti Alzhaimerio, Parkinsono ligomis, gydant periodontito pažeistas dantenas..

• Žemės riešutai, kaip ir ankštiniai augalai (pvz. kaip pupos) pasižymi omega 6 riebiųjų rūgščių gausa, kuri svarbi smegenų membranų funkcijoms ir smegenų aktyvumui, normaliam odos funkcionavimui, organizmo atsparumui, kraujo klampumui ir krešumui.

• Norint priaugti svorio - puikus pasirinkimas nuolatinis žemės riešutų kramsnojimas.


Maistinė vertė - 100 g žemės riešutų yra:

Kalorijos - 551 kcal
Angliavandeniai - 21 g
Riebalai - 48 g
Baltymas - 25 g
Vitaminas B1 - (52%) 0,6 mg
Vitaminas B2 - (25%) 0,3 mg
Vitaminas B3 - (86%) 12,9 mg
Vitaminas B5 - (36%) - 1,8 mg
Vitaminas B6 - (23%) 0,3 mg
Vitaminas B9 - (62%) 246 μg
Vitaminas C - (0%) 0,0 mg
Vitaminas E - (44%) 6,6 mg
Kalcis - (6%) 62 mg
Geležis - (15%) 2 mg
Magnis - (52%) 184 mg
Manganatas - (95%) 2,0 mg
Fosforas - (48%) 336 mg
Kalis - (7%) 332 mg
Cinkas - (35%) 3,3 mg


Ir dar, keli teiginiai apie žemės riešutus

• Teigiama, kad žemės riešutai, labiausiai iš visų riešutų būna užteršti kancerogeniniu pelėsiu ir pesticidais.

• Teigiama, kad būtent žemės riešutai yra vieni dažniausių alergenų, todėl žemės riešutų nepatartina valgyti besilaukiančioms ir maitinančioms moterims,nors galima internete atrasti rekomendacijų, kad kraujyje nestigtų hemoglobino, rekomenduotini besilaukiančioms moterims. Tačiau žinant faktą, kad būtent žemės riešutai yra vieni dažniausių alergenų, kuris gali sukelti anafilaksinį šoką ar net gi staigią mirtį, mūsų nuomone, visgi vertėtų pasitarti su savo gydytoju, jei esate didelės žemės riešutų mėgėjos.

• Žemės riešutų reikėtų vengti ar apriboti iki minimumo, turintiems ar susidūrusiems su inkstų arba tulžies pūslės problemomis, kadangi šiuose riešutuose yra oksalatų, galinčių prisidėti prie akmenų minėtuose organuose atsiradimo.


Riešutus geriausia laikyti 6-10 oC temperatūroje 60-65 proc. drėgnumo patalpoje. Prieš vartojimą būtina atkreipti dėmesį į riešutų išvaizdą.


Kaip nusipirkti kokybiškus riešutus?

• Kalbant apie bet kokius riešutus, geriausia yra rinktis nelukštentus riešutus, nes jie yra apsaugoti nuo aplinkos poveikio.

• Jei riešutų kevalai vietomis pajuodę, gali būti surinkti lietingu oru, tad išlukštenus galima rasti ir apipelijusį riešutą.

• Kokybiški žemės riešutai yra sunkūs, o pakračius – negirdimas barškėjimas.

• Jei pakračius ankštys labai barška, turi vos vos barškėti - arba riešutai jau ilgą laiką stovi ir yra jau perdžiūvę arba riešutai gali būti sužiedėję.


   © Laima | www.walnuts.lt


   Raktiniai žodžiai » Maistas • Maistinė vertė • Poveikis sveikatai • Riešutai • Žemės riešutai •



 Taisyti / Papildyti » 










Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2024. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2024-11-01