Žemės riešutų (arachisų) auginimas Lietuvoje :: walnuts.lt PATARIMAI
Pasirodo įmanoma, teko girdėti, kad puikiai užauga Lietuvoje ir žmonės skanauja savų užaugintų žemės riešutų.
Išties, jau keli metai sukasi ir mums mintis išbandyti, bet.. vis dar tik sukasi :)) Tad, jei esate išbandę - prašome pasigirti rezultatais ir praktiniais pastebėjimais ar nuotraukomis.
Žemės riešutai išsiskiria savo neįprastu augimu - vaisius brandina žemėje. Arachisai suformaja tvirtą, gausią, išsišakojusią šaknų sistema, krūmeliai gali užaugti iki 75 cm aukščio.
Ant pagrindinių stiebų susiformuoja atviri, į ilgą vamzdelį panašūs ankstyvieji žiedai, žydintys maždaug birželio pabaigoje tik keletą valandų ir po savidulkos nuvysta, tada jis prailgina savo žiedyno kotą, vadinamą ginoforu, kuris nusvyra žemyn ir apie 510 cm įsirausia į žemę, kur ir subrandina iki 6 cm ilgio vaisius-ankštis, kurioje būna po 23 sėklas, vadinamus žemės riešutais.
Kur sodinti žemės riešutus? - reikėtų parinkti gerai apšviestą, saulėtą bei apsaugotą nuo vėjų vietą. Kaip ir kitas ankštines kultūras, geriausia sodinti po bulvių, kopūstų, pomidorų ar agurkų.
Dirva tinkama žemės riešutams? - geriausiai auga purioje priesmėlio dirvožemyje, visiška netinka sunki, molinga dirva.
Optimali temperatūra žemės riešutams augti? yra 20 laipsnių temperatūra, esant mažesnei nei 15 laipsnių, augimas sustoja, todėl rekomenduojama pridengti agro plėvele.
Žemės riešutų maistinė vertė ir nauda sveikatai
Kada sodinti žemės riešutus?
tiesiai į lauką sėjami riešutai - sėjama praėjus pavasarinių šalnų tikimybei ir kai žemė jau būna įšilusi maždaug iki 15 laipsnių temperatūros. Riešutai išlukštenami iš rudos luobelės, kas 20 cm pasidaromos maždaug 8 cm duobutės ir į jas įmetama po 2 ar 3 žemės riešutus bei duobutė užlyginama. Kol sudygsta ir augant jiems, laistyti reikėtų saikingai - pilnai užtenka 2 kartus per savaitę, bet aišku priklausomai nuo oro. Žemės riešutai nemėgsta per daug drėgmės, net galima sakyti jiems pražūtingiau didelė drėgmė nei trumpalaikė sausra, tačiau žinoma jei jau auginate nereikėtų ir leisti visiškai žemei išdžiūti.
Tiesa šiuo atveju, gali ir nesuspėti užaugti, tad šiuo atveju šiokia tokia rizika dėl derliaus būtų, nors aišku apskritai žemės riešutai ir šviesiamėgiai ir šilumamėgiai.
į dirvą sodinami daigai - šiuo atveju jau yra mažesnė rizika nesulaukti derliaus, susitaupo maždaug 4-5 savaitės. Taigi, pirmiausia užsiauginama daigų durpiniuose (arba lygiomis dalimis sumaišius dirvožemį, smėlį ir kompostą) indeliuose kambaryje ant palangės.
Išlukštentus iš rudos luobelės riešutus į indelius reikėtų pasėti jau kovo mėnesį, 3 cm gylyje. Indeliai kol sudygsta laikomi šiltai, pridengiant plėvele ar stiklu. O kai jau sudygsta reikėtų apie 3-4 savaites augint saulėtoje vietoje ant palangės. Laistoma saikingai.
Lauke į dirvą daigai sodinami maždaug po 3- 4 savaičių augimo, maždaug gegužės pabaigoje ar birželio pradžioje, visiškai praėjus šalnų pavojui ir dirvai įšilus maždaug iki 15 laipsnių temperatūros. Prieš daigų sodinimą labai gerai supurenama dirva, sodinama eilėmis kas 20 cm, o tarp eilių paliekant apie 50-60 cm tarpus.
Žemės riešutų krūmelių laistymas - daug drėgmės jiems nereikia, laistoma gan saikingai, priklausomai nuo oro, tačiau 1-2 kartų per savaitę pilnai užtenka.
Tręšimas rekomenduojama tręšti kompleksinėmis trąšomis tris kartus: pirmą kartą daigams pradėjus formuoti tikruosius lapelius, vėliau augalams kraunant žiedus, o trečią kartą formuojantis vaisiams,
Žemės riešutų krūmelių kenkėjai
Tai visų pirma, jaunus ūgliukus mėgsta paskaboti paukščiai, t.y varnos ir strazdai.
Amarai.
Tripsai.
Vikšrai.
Drėgną vasarą gali pažeisti puvinys ar grybelinės ligos.
Žemės riešutų krūmelių priežiūra
Nuolatos aplink krūmelius palaikyti purią žemę, po lietaus ar palaisčius, vertėtų supurenti.
Po žydėjimo praėjus maždaug 3 savaitėms, arachisų krūmeliai pirmą kartą apkaupiami kaip bulvės. Tuo pačiu ir patrešiame kompleksinėmis trąšomis, turinčiomis daug kalio bei fosforo.
Vėliau beaugant krūmeliams dar kelis kartus vertėtų gerai apkaupti. Nuo to priklausys ir Jūsų derlius, jis bus tik didesnis.
Žemės riešutų derlius
Derlius imamas, kai arachisų lapai ir stiebai ima džiūti bei gelsti, maždaug rugsėjo ar spalio pradžioje, kai vidutinė oro temperatūra svyruoja apie 10 laipsnių.
Kasama sausomis dienomis šakėmis, kad kuo mažiau būtų pažeidžiamos riešutų ankštys.
Iškasti krūmeliai pirmiausiai 510 dienų džiovinami gerai vėdinamoje, šiltoje patalpoje, pakabinant ar paskleidus plonu sluoksniu. Gerai išdžiūvusios ankštys papurtytos turi barškėti.
Išdžiovinus, ankštys nuskabomos, ir arba lukštenama ir valgoma arba ankštys pilamos į medžiaginius maišus ir laikomos sausoje patalpoje.
© Laima | www.walnuts.lt
Raktiniai žodžiai » Augalų auginimas Augalų priežiūra Riešutai Žemės riešutai
SIŪLOM PASKAITYTI
- Riešutų rūšys (asortimentas)
- Riešutų vertė
- Kilokalorijų (kcal) lentelė
- Patarimai apie riešutus
- Kokia riešutų dienos norma?
- Kam negalima valgyti riešutų?
- Riešutų gydomosios savybės
- Graikiški riešutai liaudies medicinoje
- Graikiškų riešutų lapų nauda
- Graikiškų riešutų FOTO sesija
- Anakardžių riešutai (Cashew)
- Bertoletijų riešutai (Brazil)
- Graikiniai riešutai
- Kedro riešutai (Pine)
- Lazdynų riešutai (Corylus)
- Makadamijų riešutai (Macadamia)
- Migdolo riešutai (Almond)
- Pekanų riešutai (Karijų, Pecans)
- Pistacijos (Pistacia)
- Žemės riešutai (Arachis)
- Graikiškų riešutų auginimas
- Riešutmedžių rūšys
- Lazdynų riešutų auginimas
- Migdolo auginimas Lietuvoje
- Žemės riešutų (arachisų) auginimas
- Kedro riešutų auginimas Lietuvoje
- Augalų poveikis
- Gyvenantiems mėnulio ritmu
- Oro spėjimas pagal gamtos dėsnius
- Įdomūs trumpi faktai apie augalus
- Straipsniai - įdomioji augalininkystė
- Mintys apie augalus, gėles ir gamtą
- Augalų katalogas
- Nuodingų augalų katalogas
- Invaziniai augalai Lietuvoje
- Klausimai/atsakymai - ar žinote?