Rožių auginimo ypatumai :: walnuts.lt PATARIMAI rožių mėgėjams

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Gėlynas Pradžia »


Rožės | 5

Rožės - dažniausiai auginamos soduose. Pavasarį galima įsigyti rožių iš augintojų, kurie jas augina šiltnamiuose. Dažniausiai būna įskiepytos į erškėtį. Šias rožes, kai peržydi, tenka pasodinti sode, nes kambaryje jos nepražysta ir dažniausiai neišsilaiko. Tai paaiškinama tuo, kad erškėtis žiemai numeta lapus ir pereina į ramybės būseną. Į erškėtį skiepijamos rožės žiemą nemeta lapų. Per tuos metus augalui reikalingas vienodas maisto tiekimas, kuriuo erškėčio šaknys jų neįstengia aprūpinti. Dažniausiai dėl įskiepio ir poskiepio skirtumų rožė kambario sąlygomis žūsta.

Tarp tūkstančių rožių veislių yra keletas kambarinių. Jos beveik ištisai gali gausiai žydėti nuo ankstyvo pavasrio iki vėlyvo rudens. Jos lengvai dauginasi gyvašakėmis ir dalijant krūmą.

Rožėms reikia saulės šviesos ir tyro oro. Žydint reikia reguliariai tręšti, žydintiems augalams reikia daug drėgmės. Kambaryje auginamas rožytes gali apnikti voratinklinės erkutės. Joms idealios sąlygos daugintis, kai temperatūra 28-30°C, o drėgmė didelė. Erkutės pažeidžia apatinius lapus, ant jų atsiranda šviesių dėmelių. Lapai išblykšta ir nukrinta. Laiku nepastebėjus kenkėjų, galima prarasti augalą. Todėl kambaryje auginant rožytę reikia dažnai plauti ją po dušu, ypač stiebą ir lapus iš apačios. Jei oro temperatūra svyruoja, blogas apšvietimas ir augalą liečia skesvėjis, jis suserga miltlige.
Kai augalas skursta, nustoja augti, reikia persodinti. Galima sodinti į lauką. Lauke jos atsigauna. Tik reikia sodinti ne ten, kur visą dieną būna tiesioginiai saulės spinduliai, skersvėjai, neturi būti labai sunki molinga dirva. Į tokią reikia įmaišyti durpių ir tokiu būdu palengvinti, padaryti purią ir laidžią vandeniui. Jaunas rožytes pasodintas į dirvą, papildomai tręšti nereikia. Žemėje, kurioje pasodinome bus maistinių medžiagų. Vėlesniais metais reiks kelis kartus per vegetacijos periodą tręšti azoto, fosforo turinčiomis trąšomis, pagal periodiškumą.

Jeigu rudenį gerai uždengėte lauke auginamas rožes, pavasarį jos gali žūti būtent nuo neteisingo atidengimo. Atsargiai nuimkite plėvelę ir išpurenkite viršutinį šildomos medžiagos – durpių – sluoksnį. Po kurio laiko reikia pašalinti išdžiūvusias durpes ir vėl papurenti. Kai nusistovės šiltos dienos, durpių apdangalą reikia nuimti visai, geriausia vakare ar apsiniaukusią dieną. Tada nuvalykite šiukšles, o daigus vėl pridenkite popieriumi ar plėvele – nuo vėjo ir saulės spindulių. Gegužės viduryje galite nuimti visas apsaugines priemones ir apkarpyti. Visų pirma pašalinkite nušalusius, pajuodusius ūgliukus ir tada jau formuokite krūmą.


KAIP SODINAMA ROŽĖS?

Visų pirma išrauti piktžoles, žemę giliai išpurenti. Jeigu toje vietoje anksčiau augo rožė – iškasti 50×50 cm. duobę ir pripildyti naujų žemių (daržo, kompostinė, iki 1/3 gali būti perpuvęs raguočių mėšlas ir kita trąši, daug humuso turinti žemė).

Prieš sodinant sodinukus palieti, šakutes patrumpinti, paliekant 15-20 cm., šaknis taip pat patrumpinti, kad iššaukti naujų susidarymą, duobutę paruošti tokio gylio, kad šaknys būtų neužlenktos ir nesuspaustos, išpurenti duobutės dugną (geriausia šakėmis).

Lengviau prigyja jeigu sodinama apsiniaukusią dieną, sodinant skiepijimo vieta turi būti 4-5 cm. žemiau žemės paviršiaus. Pasodinus, rankomis arba lengvai kojomis žemę suspausti, gausiai palieti. Vandeniui susigėrus – žemę vėl supurenti, po to apkaupti ir užmulčiuoti (geriausia nurūgštintomis durpėmis).

Neleisti naujai pasodintoms rožėms pirmą vasarą išdžiūti, bet ir aišku nepaskandinti jų. Nesant lietaus pakanka palieti kartą per savaitę, bet gausiai (ne taip, kaip laistoma veja). Nelieti ant lapų – tai iššaukia grybines ligas.

Gerai įsišaknijusios rožės išlaiko ilgus sausus laikotarpius.

Pasodinus kamienines rožes, iš dviejų pusių įkalti po kuoliuką ir tvirtai pririšti, kad vėjas nesiūbuotų karūnos.

Kad gausiai žydėtų reikia tręšti, skinti nužydėjusius žiedus. Laistant stengtis neaplieti lapų ir žiedų. Patekus vandeniui, žiedai pradeda ruduoti ir pūti.

Vasarą nukarpomi ne tik peržydėję žiedai, bet ir ūgliai, kurių viršūnėse nesiformuoja pumpurai. Tokie ūgliai vadinami aklais. Iškerpami seni, kreivi. Tokiu būdu skatinami jauni, nauji, stiprūs ūgliai.

Rožės jautrios maisto medžiagų trūkumui. Požymiai tokie: susmulkėja žiedai, blyškūs lapai, ploni, silpni stiebai, sulėtėjęs augimas, susiraitę lapų kraštai.

Iš organinės kilmės trąšų tinka mėšlas, pelenai. Perpuvęs mėšlas pakasamas po krūmu, užpilamas žemėmis. Toks tręšimas ilgalaikis. Šviežias mėšlas rauginamas užpilant vandeniu. Po 2 savaičių laistyti į 9 litrus vandens įpylus 1 litra paraugintų srutų ir 1 šaukštą kalio salietros. Pelenus galima išbarstyti arba sumaišius su mėšlu ar kompostu įterpti į žemę.

Kovai su grybelinėmis ligomis galima naudoti bordo skiedinį. Jis vienas iš senesnių preparatų. Galima naidoti ir šiuolaikinius (Efektorius, Previkuras, Akrobatas, Čempionas, Topazas). Svarbu žinoti, koks preparatas įveikia vienas ar kitas ligas geriau. Pvz, previkuras tinkamas pašaknio ligoms, netikrai miltligei gydyti, dirvai dezinfekuoti. Efektorius - nuo puvinių ir demėtligių, topazas – nuo tikrosios miltligės.

Svarbiausia – rasti laiko pasėdėti prie savo auginamų augalų, pasidžiaugti nuveiktais darbais, pasigrožėti žiedais, pasimėgauti ramybe, užuosti gėlių skleidžiamus aromatus...leisti sau pasvajoti ir užsimiršti


Raktiniai žodžiai » Augalų auginimas • Augalų priežiūra • Dekoratyviniai krūmai • Gėlės • Rožės •


Ką vertėtų žinoti apie rožių genėjimą »


 Taisyti / Papildyti » 


Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2024. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2024-05-29