Daržas » Porų auginimo ypatumai

Porai | Daržas

Poras (Allium porrum) - puiki daržovė, nereta mūsų virtuvėje. Vitamino C, kalio ir kitų vitaminų bei mikroelementų kiekiu porai gerokai lenkia svogūnus, be to, jie švelnesnio skonio. Porai ypač pagardina salotas, troškinius, sriubas, derinasi prie visų daržovių, jie labai skanūs ir švieži, ir kepti, puikiai tinka šaldymui bei džiovinimui.
Nors skaniausia ir dažniausiai vartojama baltoji poro dalis (netikras stiebas), tačiau neskubėkite išmesti ir žalių lapų – juos taip pat galima sudėti į troškinius ir sriubas.



SĖJIMAS

Porai auga ilgai, todėl sėti juos reikia anksčiau. Ankstyvąjam derliui gauti daigai užauginami ant palangės arba šildomame šiltnamyje. Nuo sėjos iki daigo sodinimo į lysvę praeina apie 50-60 dienų.

Tinkamiausias laikas sėti porų sėklas, iš kurių bus auginami porų daigeliai ant palangės - yra vasario ir kovo mėnesiai.

• Jeigu porus vėliau auginsite lauke, pradedama sėti kovo antrą savaitę.
• Jeigu auginsite nešildomame šiltnamyje arba tai vėlyva veislė, sėti galima anksčiau.
Sėjama į neutralų (pH apie 6,5), specialiai daržovių sėjai ar daigams skirtą durpių substratą, kuris yra smulkesnis. Nusipirktą durpių paką reikėtų praplėšti ir palikti pusdieniui šildomoje patalpoje, kad durpės išsivėdintų ir sušiltų.
Porai nepakenčia persodinimo, todėl geriausia juos sėti į kasetines daigyklas arba atskirus puodelius. Tinka ir dėžutės, bet vargo vėliau bus daugiau. Naujas daigyklas būtina išplauti, o senas, naudotas – dezinfekuoti kalio permanganato ar previkuro tirpalu. Daigykla pripilama durpių, jos lengvai suspaudžiamos ir palaistoma. Pirštu puodeliuose įspaudžiamos 1-2 cm gylio duobutės ir dedama po sėklytę. Jeigu sėjama į dėžutes, kas 3-4 cm daromos 1-2 cm gylio vagelės. Duobutės atsargiai užpilamos durpėmis, papurškiama vandeniu, kad paviršius sudrėktų. Daigykla uždengiama polietileno plėvele, kurią kasdien reikia pakelti, nubraukti rasos lašus, o daigyklą išvėdinti. Galima uždengti ir keliais sluoksniais agroplėvelės. Jos kilnoti nereikia.

Daugiau apie porus »

Laikoma šviesiai ir šiltai (16-21 temperatūroje). Jeigu daigyklą laikote ant palangės, stebėkite, kad arčiausiai šildytuvo (palangės krašto) esančiuose puodeliuose neperdžiūtų durpės, o sėklos ar daigai neperkaistų. Jeigu langai seni, nesandarūs, kaupiasi drėgmė ir šaltis, prie pat stiklo esančiuose puodeliuose sėklos dygs lėčiau. Jos net gali supelyti, o jauni daigeliai žūti, nors porai nebijo vėsumos. Geriausiai daigyklą laikyti ant plataus medinio padėklo (platesnio negu palangė), kad daigykla nesiliestų prie lango ir jos nepasiektų šildytuvo karštis, arba surasti kitą šviesią ir šiltą vietą.

Porai sudygsta per 1-2 savaites. Tuomet daigyklą 4-5 dienoms reikia perkelti į šviesią, bet vėsią vietą (apie 10 temperatūros šilumos), kad daigai neištįstų. Paskui auginama ~15-20 temperatūros šilumoje. Porų daigai auga lėtai. Laistoma retai, bet gausiai (atsargia plona srovele). Stebėkite, kad durpės neperdžiūtų, nes porai palyginti jautrūs perdžiūvimui. Svarbu ir neperlaistyti, kad daigai nesupūtų. Kartą per mėnesį palaistoma daigams skirtu trąšų tirpalu, patręšus būtina perlieti švariu vandeniu. Nepertręškite, nes daigai gali sunykti. Jeigu jie tamsiai žali, gražiai atrodo, verčiau visai netręšti. Jeigu lapukai labai šviesūs, visai neauga, galima palaistyti amonio salietros tirpalu (15 g/10 l vandens, granulės kruopščiai ištirpinamos).

Porus galima sėti ir tiesiai į lysves. Sėjama labai anksti, balandį, kai pražysta šalpusnis. 10 kvad. m lysvei reikia 3-4 g sėklos. Žemė turi būti švari, nepiktžolėta, nes piktžolės auga gerokai greičiau negu porai ir lengvai juos nustelbia.


SODINIMAS

Į lysves sodinama apie gegužės vidurį.

Porams patinka derlingos, anksčiau mėšlu ar kita gerai perpuvusia organika tręštos dirvos. Didesnis derlius subrandinamas, jeigu žemė drėgna, nelinkusi perdžiūti. Porai nemėgsta rūgštaus dirvožemio.
Jei porus auginsite po kopūstų ar ankštinių augalų porai puikiai laikysis per žiemą.

Prieš sodinimą, porų daigelius, rekomenduojama pirmiausia užgrūdinti - kelias dienas, dienos metu kelioms valandoms juos išnešant į lauką.

Sodinama eilėmis, kas 20 cm tarp daigų, ir apie 50 cm tarp eilių. Toks atstumas būtinas, nes porus reikės bent 2-3 kartus apkaupti – tuomet baltoji dalis bus stambesnė ir ilgesnė.


PRIEŽIŪRA

• Svarbu.. pasodinus porus, neleisti juos nustelbti piktžolėms, ypač kol daigeliai yra liauni bei siūliniai.

• Porams augant, vertėtų negailėti ir jei reikia.. juos praretinti.

• Porai reiklūs trąšoms - patinka organinės trąšos – skiesti srutų ar mėšlo raugai, skystas kompostas.

• Augant, porai turėtų būti bent 2-3 kartus apkaupti.

• Laistymas - lieti vertėtų ne tik vos pasodintus daigelius, bet ir augimo metu, ypač jei vasara yra sausa.

• Porų lapai auga iki vėlyvo rudens, todėl jie kasami vėlai. Jeigu auginama sau, kasama atrankos būdu. Visų iš karto nukasti nebūtina, nes porai nebijo šalčio, pakenčia net iki -7 laipsnių temperatūrą. Beto, ir sušąlusius taip pat galima vartoti, bet jie tinka tik sriuboms ir troškiniams.

• Vėlyvesnių veislių porus galima mulčiuoti ir palikti žiemoti. Tačiau žiemą, įšąlus žemei, jų negalėsite išsikasti, todėl dalį visgi geriausia būtų išsikasti ir laikyti vėsiame rūsyje, smėlyje - užpylę smėliu, palikdami neužpiltus tik lapų galiukus.

• Mulčiuoti vėlyvų veislių porai neblogai peržiemoja, jeigu žiema nėra labai šalta, ir toliau auga pavasarį. Juos reikėtų nukasti iki gegužės, nes vėliau ima auginti žiedynus.

• Jeigu žiema visgi labai šalta, daugumos veislių porai lauke visgi sunyksta.

• Kuo augalai jaunesni, tuo skonis švelnesnis.
• Porai vartoja švieži, troškinti, juos galima šaldyti, džiovinti bei marinuoti.
• Galima naudoti, kaip prieskoninę daržovę. Ji daug švelnesnė nei svogūnas.


Raktiniai žodžiai » Augalų priežiūra • Daržovės • Porai •

 Taisyti | Papildyti  



GYVENKIME sveikai, gražiai, spalvotai, patogiai, aktyviai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaudami, grybaujant, sapnuojant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)

Ką išduoda pati gamta?

• Jei gulbės žemai skraido - bus ankstyvas ruduo, žiema.

• Perkūnija, dažni škvalai rugpjūčio mėnesį pranašauja giedrą rudenį.

• Jei rugpjūčio viduryje pradeda lyti - tai lietingi orai užtruks dar ilgai.

• Gausus gervių skrydis per šv. Lauryną (rugpjūčio 10 d.) - žada giedrą rugpjūtį, šiltą rudenį.

• Jei rugpjūtį skruzdėlės didina skruzdėlynus - bus šalta žiema.

• Jei dieną kai Vėžio ženklo sfera ir ekliptiką kerta Liūto ženklo žvaigždyną (paskutinę dieną) sugriaudėjo perkūnija, tai yra pavojus supūdyti rugius ir vasarojų, nes po to gali prasidėti ilgi lietūs.

• Jei pradeda dygti kelmučiai, vasara baigiasi.

Anturis (Anthurium)
Anturis (Anthurium) ..Mūsų sąlygomis anturis auginamas tik patalpose, dar žinomas kaip flamingo gėlė, gali būti tiek su žaliais, tiek ir su margais lapais, išaugina skynimui tinkamus burbuolės pavidalo žiedus (maždaug 10 – 20 cm ilgio, geltonos ar oranžinės spalvos) kurį gaubia..

© 2oo8-2024. Laima&LS. Kontaktai. Paskutinis atnaujinimas: 2024-05-06  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas