Balkanų tuklė :: Pinguicula balcanica :: walnuts.lt patarimai
Balkanų tuklė | Nuotraukos šaltinis: Wikipedia
Balkanų tuklė (Pinguicula balcanica) - angliškai dar žinoma kaip Balkanian butterwort, tai vabzdžiaėdis daugiametis žolinis augalas. Būdingas Balkanų pusiasalio augalas, dažniausiai aptinkamas 9002500 metrų aukštyje virš jūros lygio. Mėgsta drėgnas, pelkėtas vietovės, dažnai atrandamas upelių pakraščiuose, paunksmėje, šiek tiek rūgščiame, skurdžiame dirvožemyje.
Tai nedidelis augaliukas, su silpna šaknimi, lapai susitelkę į tankią skrotelę, tesiekia 2-5 cm, kiaušiniški, pavasarį paprastai būna plačiau kiaušiniški. Lapai yra lipnūs, tiksliau patys lapai padengti lipniais rasos lašeliais, pritraukiantys vabzdžius atsigerti, kurie patekę ant lapų prilimpa, lapai susisuka ir augalas juos tiesiog "suvirškina" ir pasisavina reikalingas maisto medžiagas.
Žiedas, dviskiltis, mėlynai violetinis arba baltas, maždaug 4-5, kartais ir 10 cm ilgio, būna ant ilgo stiebo, kurį apačioje apgaubia lapai. Žiedas su trumpu vamzdeliu, sudarytas iš 4 žiedlapių, iš kurių vienas būna trumpas viršutinis ir kiti trys išsidėstę apačioje būna ilgesni sudaro tarsi "lūpą". Žydi nuo gegužės iki rugpjūčio mėnesio, liepos - rugsėjo mėnesiais subrandina gausiais sėklas, kurios itin greitai savaime užsiėja.
AUGINIMAS
Šiais laikais nėra problemų gauti retesnių augalų sėklų, jų galima tiesiog susiieškoti internete ir pabandyti parsissiųsti.
Vabzdžiaėdžių augalų sėklos išlieka daigios labai trumpą laiką. Jau po metų daugelio rūšių sėklos beveik visiškai praranda daigumą. Todėl vabzdžiaėdžių augalų sėklas reikėtų sėti nedelsiant, kai tik jas gavote.
Sėjimui paruoškite du indus. Vieną ne mažesnį nei 10×15×10 cm (ilgis x plotis x aukštis), o antrą po 10 cm didesnį iš kiekvienos pusės. Didesnis indas turi būti be skylučių vandens nutekėjimui ir patogus uždengti stiklu ar skaidriu plastikiniu dangčiu. Mažesnis indas turi turėti bent 35 skylutes, ne mažesnes nei 1 cm skersmens, vandens sugėrimui/nutekėjimui. Didįjį indą iki pusės pripildykite vandeniu, iš jo padarydami savotišką akvariumą. Į mažąjį indą suberkite durpių substratą, nors galite naudoti ir švarų smėlį. Ant sudrėkinto substrato paviršiaus tolygiai išbarstykite sėklas.
P l a č i a u »» Vabzdžiaėdžių augalų sėjimas
SIŪLOM PASKAITYTI
- Viskas apie riešutus
- Daržininkytės ypatumai
- Gėlininkystės ypatumai
- Sodininkystės ypatumai
- Kambarinių gėlių bėdos ir džiaugsmai
- Svarbiausi mėnesio darbai
- Derliaus subtilybės
- Augalų kenkėjai ir ligos
- Įrankių pasirinkimo subtilybės
- Aplinkos puošimo idėjos
- Linksmosios gamtos išdaigos
- Augalų poveikis
- Gyvenantiems mėnulio ritmu
- Oro spėjimas pagal gamtos dėsnius
- Įdomūs trumpi faktai apie augalus
- Straipsniai - įdomioji augalininkystė
- Mintys apie augalus, gėles ir gamtą
- Augalų katalogas
- Nuodingų augalų katalogas
- Invaziniai augalai Lietuvoje
- Klausimai/atsakymai - ar žinote?