Bananai :: Musa :: walnuts.lt patarimai

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Augalų katalogas Pradžia »

  


Bananas | MusaBananas | Musa

Bananai (lot. Musa) tiksliau būtų bananmedis, nors su medžiui išties nieko bendro neturi - tai bananinių (Musaceae) šeimos žolinių augalų gentis, kurioje yra apie 40 rūšių. Bananai auga daugiausia tropinio ir subtropinio klimato šalyse Afrikoje, Azijoje ir Okeanijoje. Daug valgomų bananų plantacijomis auginama Centrinės Amerikos kraštuose. Didžiausia bananų augalų įvairovė sutinkama Malaizijoje ir Indonezijoje.

Bananų genties augalai neturi sumedėjusio kamieno, tai yra žoliniai augalai, o netikrą kamieną sudaro susispietę milžiniški lapkočiai. Augalas gali išaugti net iki 9 m aukščio ar net aukštesnis ir yra vienas iš aukščiausių žolinių augalų pasaulyje. Lapai gali užaugti iki 4 m ilgio. Žiedai susitelkę kekės pavidalo žiedynuose. Natūraliai augant žydėti pradeda maždaug po 18 – 36 mėnesių augimo, maždaug ksusidaro apie 43–45 lapai. Žydi vieną kartą gyvenime, maždaug po žydėjimo praėjus 6 mėnesiams, sunokus vaisiams, lapai pradeda geltonuoti ir ūglis sunokinęs vaisius nunyksta. Tačiau iš šakniastiebio pradeda augti nauji ūgliai ir vėl iš naujo auga, žydi, noksta ir vėl nunyksta.. Vienoje kekėje vienoje kekėje gali būti net iki 300 vaisių, žinoma auginant kambaryje tokių kekių nereiktų tikėtis.. :))

Vaisiai vadinami bananais (kitose pasaulio kalbose, pvz., ispanų, vaisių pavadinimas skiriasi priklausomai nuo rūšies) ir kaip bebūtų keista... bananai ištikrųjų yra uogos. Mums įprasti bananai pradžioje būna žalios spalvos, o nokstant pageltonuoja, nors priklausomai nuo rūšies gali būti ir raudoni ir violetiniai ir ryškiai rožinės, ir baltai dryžuoti ar net morkvinės spalvos.. ir netgi, skaičiau.. kad yra bananų rūšis kuri ne tik kvepia, bet ir skoniu primena braškes..

Bananai yra vienas iš seniausių kultūrinių augalų. Teigiama, kad bananai šiuo metu užima 4 vietą (po vynuogių, citrusinių ir obuolių) pagal vaisių derliaus dydį pasaulyje.AUGINIMAS

• Nors Lietuvos klimatas ir nėra palankus bananų auginimui, tačiau egzotikos mėgėjai bando užsiauginti bananą (bananų palmę) kambaryje. Ir pasirodo netgi ir netgi sėkmingai skina bananus.

• Kaip rašoma literatūroje vaisius bananas subrandins, būdamas mažiausiai 7 m aukščio.

• Paprastai bananai auginami iš ūglių, bet gali būti ir iš sėklų, sėklas turi rūšiniai augalai. Bananų sėklos yra netaisyklingos formos, tamsiai rudos, apie 4 mm skersmens, kietos, todėl vaisiai su sėklomis, netinka maistui - turi mažai minkštimo.

• Jiems reikia ypač derlingos, gausiai tręšiamos organinėmis ir neorganinėmis trąšomis žemės.

• Vasarą jie gausiai laistomi, o žiemą saikingai. Mėgsta drėgmę (reikėtų ir purkšti) ir saulę. Kambaryje turi būti ne vėsiau kaip 12 C šilumos. Iki šaknų nupjautas augalas labai greitai atauga.

• Pjaunama, kai subręsta vaisiai ar apninka kokia nors liga. O šiaip bananui pražydėjus ir davus vaisių , motininis augalas miršta, tačiau išleidžia mažiukų daigų, kaip sakant ratas suksis iš naujo..P l a č i a u »» Bananų auginimo ypatumaiDERLIUS

• Bananus geriausiai laikyti kambario temperatūroje, netinkamas pasirinkimas laikyti šaldytuve.

• Ruda ar rudai dėmėta žievė nereiškia, kad vaisius pradėjo gesti, tai natūralus nokimo procesas, nors žinoma visiškai ruda žievė rodys kad bananas labai jau sunokęs ir pernelyg jau suminkštėjęs, bet tokie bananai puikiai tiks, pvz pyragams ar blynams.

• Jei norite ilgiau išlaikyti bananus, pirkite dalį geltonų, dalį pusžalių, kol suvalgysite sunokusius, pusžaliai sunoks ir bestovint ant stalo.

• Parsinešus daug bananų, juos derėtų išskirtyti po vieną ir kiekvieno vaisiaus kotelį įvynioti į maistinę plėvelę - taip bananai išstovės praktiškai nepakeitę spalvos maždaug 4-5 dienas kambario temperatūroje.

• O jei atvirkščiai parsinešėte pusžalių bananų ir norite, kad greičiau sunoktų - įdėkite į maišelį su bananais kelis obuolius.Receptainė »» Bananas - Gaminam? Ragaunam? Skanaujam?Bananas ir sveikata

Nors bananuose yra 4 kartus daugiau baltymų, 2 kartus angliavandenių, 3 kartus fosforo, 5 kartus vitamino A bei geležies ir 2 kartus kitų vitaminų bei mineralų nei obuoliuose, pagrindinis jų elementas, dėl kurio itin vertinami bananai, yra būtent kalis. • Bananai, kaip ir visi vaisiai, savyje turi vitaminą C, kuris yra galingas antioksidantas, padedantis organizmui nesenti bei padedantis kovoti su peršalimu. • Dėka jame esančio vitamino E, reguliarus bananų valgymas stabdo senatvės požymius, didina odos stangrumą ir yra gera profilaktinė priemonė prieš raukšles.

• Vitaminas PP, kurio yra bananuose, vaidina didelį vaidmenį medžiagų apykaitos procesuose, kurie vyksta organizme.

• Bananuose gausu B grupės vitaminų, tad jie gerina protinę veiklą ir susikaupimą, stiprina nervų sistemą, didina atsparumą stresui.

• Be to, bananuose yra kalio, kalcio, magnio, fosforo, natrio ir nedidelis kiekis geležies.P l a č i a u »» Bananas - nauda sveikatai
Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2024. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2024-05-29