Graikinis riešutmedis :: Juglans regia :: walnuts.lt patarimai
Graikiniai riešutmedžiai | Nuotraukos autorius: Laima | walnuts.lt
Graikinis riešutmedis (Juglans regia) riešutmedinių (Juglandaceae) šeimos medžių rūšis. Didžiausi šių medžių miškai auga Kirgizijoje (išlikęs grynas riešutmedžių miškas Arslanbobas). Auginamas daugelyje Europos, Amerikos, Australijos vietų, puikiai auga ir Lietuvoje. Tai ilgaamžiai medžiai, netgi teigiama, kad Kaukaze auga net 400 metų amžiaus graikiniai riešutmedžiai.
Medis 20-30 (kartais 35) m aukščio, iki 1,5 m kamieno skersmens. Vainikas tankus, išsikerojęs. Lapai kvapnūs, neporiškai plunksniški, sudaryti iš 5-9 lancetinių lapelių. Žydi gegužės-birželio mėnesiais. Vyriški žiedai smulkūs, žalsvos spalvos, suformuojantys ilgus žirginius. Moteriški žiedai susitelkę po 2-5 šakučių galuose. Vaisius kaulavaisis, kuriame kauliuką dengia žalias apvalkalas.
Graikinis riešutas išlukštentas kauliukas raukšlėtu, tvirtu, rudos spalvos paviršiumi, jo viduje pertvarėlėmis suskirstytos branduolio skiltelės.
AUGINIMAS
Graikinių riešutmedžių sodinukai į nuolatinę vietą sodinami 2-3 metais. Geriausias laikas sodinti anksti pavasarį kai išeina įšalas ir maždaug iki birželio pradžios, o rudenį rugsėjį-lapkritį, iki šalnų.
Žemei graikinis riešutmedis nėra reiklus, auga įvairiausiame dirvožemyje - ir humusingame juodžemyje, ir sunkiame molyje bei žvyre, bet visgi rekomenduojama sodinti geriau į derlingą, neįmirkstančią dirvą, blogiau augs pelkėtame dirvožemyje.
Turint pakankamai vietos, medeliai sodinami ne rečiau kaip 12x12m. atstumais ir jų vainikai neformuojami, tuomet išauga medžiai su natūralia laja. Bet, deja tai sau leisti, manau gali tikrai ne kiekvienas, tad.. būtina formuoti genėjant.
Graikinį riešutmedį geriausia gėnėti prieš derlių, liepos pabaigoje - nevertėtų labai susivėlinti arba vėlai pavasarį, riešutamas jau išsprogus.
P l a č i a u »» Graikinių riešutų auginimo ypatumai
DERLIUS
Graikiniai riešutmedžiai pradeda derėti 6-8 metais ir dera kasmet, bet gausiau kas 2-3 metai, vaisius sunokina maždaug rugpiūčio pabaigoje - rugsėjo mėnesį.
Prinokę riešutai džiovinami pavėsyje ar spec. džiovykloje, bet ne aukštesnėje kaip 40 laipsnių temperatūroje, tuomet pranyksta jų kartumas nuo branduolius gaubiančios plonytės odelės. Gerai išdžiovinus riešutus net ir virtuvėje galima laikyti kelerius metus.
Niam niam..
Rytų medicinos atstovai rekomenduoja graikinius riešutus vartoti kartu su kitais produktais, ypač su medumi. Medus pagerina smegenų požievio mitybą ir kartu veikia kraujagyslių sieneles, malšina galvos skausmus ir apsaugo nuo migrenos priepuolių.
Tibetiečiai pataria sutrintus graikinius riešutus sumaišyti su medumi ir užgerti vaistingųjų augalų arbatomis. Meduje esančios medžiagos sugeba labai greitai prasiskverbti pro ląstelių membranas, kartu prastumdamos ir aktyviąsias riešutų bei augalų medžiagas.
Receptainė »» Graikiniai riešutmedžiai - Gaminam? Ragaunam? Skanaujam?
Graikiniai riešutmedžiai ir sveikata
Riešutai - ne tik maistinis, dietinis produktas, jie turi ir labai daug gydomųjų savybių.
Graikiniai riešutai stiprina smegenis, širdį ir inkstus, labai vertingi pagyvenusiems žmonėms. Jie naudingi ir sergant kepenų ligomis.Kitų šalių liaudies medicina riešutus rekomenduoja valgyti inkstų ir skrandžio darbui pagerinti, kai padidėjęs arba sumažėjęs rūgštingumas...beto padidina net ir seksualinę galią.
Taigi, graikiniai riešutai mažina širdies ligų riziką. Riešutuose yra santykinai daug polinesočiųjų ir mononesočiųjų riebalų rūgščių. Riešutai mažina cholesterolio koncentraciją mažo tankio lipoproteinuose. Pakeitus dalį žmogui reikalingų riebalų riešutais - apie 12,5 proc. eikvojamos energijos, cholesterolio koncentracija mažo tankio lipoproteinuose sumažėja apie 5 procentus.
Geriausiu veikimu pasižymi būtent graikiniai riešutai, kurių sudėtyje vyrauja mononesočiosios ir polinesočiosios riebalų rūgštys ir mažai yra sočiųjų riebalų rūgščių. Maistinės skaidulos juose sudaro 5,2-14,3 g šimte gramų valgomosios riešutų dalies. Labai daug tyrinėtojų patvirtino, kad graikiniai riešutai, darydami įtaką cholesterolio koncentracijai, turi reikšmės širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikai.
Beto, graikiniai riešutai dažnai vadinami tiesiog - nuotaikos riešutu.
P l a č i a u »» Graikiniai riešutmedžiai - nauda sveikatai
SIŪLOM PASKAITYTI
- Viskas apie riešutus
- Daržininkytės ypatumai
- Gėlininkystės ypatumai
- Sodininkystės ypatumai
- Kambarinių gėlių bėdos ir džiaugsmai
- Svarbiausi mėnesio darbai
- Derliaus subtilybės
- Augalų kenkėjai ir ligos
- Įrankių pasirinkimo subtilybės
- Aplinkos puošimo idėjos
- Linksmosios gamtos išdaigos
- Augalų poveikis
- Gyvenantiems mėnulio ritmu
- Oro spėjimas pagal gamtos dėsnius
- Įdomūs trumpi faktai apie augalus
- Straipsniai - įdomioji augalininkystė
- Mintys apie augalus, gėles ir gamtą
- Augalų katalogas
- Nuodingų augalų katalogas
- Invaziniai augalai Lietuvoje
- Klausimai/atsakymai - ar žinote?