Amaras bei apsaugos priemonės :: Augalų ligos ir kenkėjai

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Kenkėjai Pradžia »


Amaras | Aphidoidea | 8

AMARAS (Aphidoidea)

Daržoves, vaismedžius, vaiskrūmius, gėles pažeidžia įvairių rūšių amarai. Taigi Amaras - kenkia beveik visiems dekoratyviniams augalams.

Amarai būna žalsvi, pilkšvi ir net juodi. Gyvena didelėmis kolonijomis ant lapų ir nesumedėjusių ūglių. Kūno forma įvairi: apskrita, kiaušiniška, kriaušiška, verpstiška. Antenos 3-6-narės, dažnai ilgokos, ilgesnės už patį vabzdį. Viršūninis narelis su šereliu. Straublelis keturnaris. Kojos įvairaus ilgumo, bet nešokamosios. Sparnai ploni ir skaidrūs, palyginus su pačiu vabzdžiu gana stambūs, išsikiša toli už kūno; užpakaliniai sparnai žymiai mažesni už priekinius. Dauguma amarų pilvelio šeštame segmente turi porą stiebelių, vadinamų sifonais (pagal šį požymį amarai atskiriami nuo blakučių ir cikadų). Pilvelis iš 9 segmentų. Kūno paviršius neretai būna dengtas vaškine apnaša, todėl atrodo lyg būtų apdulkintas milteliais ar apaugęs pūkeliais.
Amarai beveik nejudėdami tupi ant apatinės lapų pusės ir čiulpia jų sultis. Amarų pažeisti lapai susisuka ir miršta. Ūglių galai išsikreivina, nustoja augti, prastai bręsta, o daržovės – nudžiūva.

Amarai netampa lėliukėmis, o peržiemoja jų kiaušinėliai. Amarų kiaušinėliai – ovalūs, blizgantys, juodi, iki 0,5 mm ilgio.

Pavasarį iš kiaušinėlių išsirita lervos, panašios į suaugusius amarus. Lervos greitai auga, tampa patelėmis ir neapsivaisinusios išveda naują amarų kartą.

Skraidydamos po sodybą, jos pažeidžia vis naujus augalus. Per vasarą, neapsivaisinusios amarų patelės gali išvesti 7-17 kartų. Vasaros pabaigoje pasirodo sparnuotieji amarai, kurių patelės išveda naują, abiejų lyčių kartą.

Šios apsivaisinusios amarų patelės sudeda žiemojančius, standžiu apvalkalu padengtus kiaušinėlius. Kiekviena amarų patelė sudeda po 6-8 žiemojančius kiaušinėlius.

Požymiai - Kenkėjai čiulpia augalo lapų sultis, lapai pabąla ir krinta. Apatinėje lapų pusėje maždaug 0,5–5 mm ilgio gelsvi ar tamsūs vabaliukai.

Apsaugos priemonės - Lapus, ypač vasarą, nuolat purkšti vandeniu. Žiemą pasirūpinti, kad patalpoje būtų drėgnas oras. Augalus laikyti vėsioje vietoje. Apniktas gėles trumpam panardinti į metafoso tirpalą. Po 8 dienų procedūrą pakartoti. Šiuo tirpalu augalus taip pat galima laistyti.

RATILŲ amaras

Jauni ratilių lapai susigarbanoja. Apatinyje tokių lapų pusėje randami amarai.

Apsaugos priemonės - Purkšti arba dulkinti metafoso preparatais. Efektas bus didesnis, jei cheminės medžiagos pateks ir ant apatinės lapų pusės. Purkšti keletą kartų

Ekologinis būdas visų rūšių amarui naikinti - yra pomidorų lapų nuoviras (užpilas).

  Augalinių prieparatų ruošimo būdai »


Raktiniai žodžiai » Augalų kenkėjai • Vabzdžiai •

 Taisyti / Papildyti » 
Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2024. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2024-05-29