SUMEDĖJUSIŲ VAZONINIŲ AUGALŲ persodinimas :: PATARIMAI gėlių mėgėjams

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Gėlynas Pradžia »


Augalo persodinimas | 5

1 žingsnis. Paties augalo ir būsimo jo auginimo įvertinimas. Kokio jis dabar dydžio? Kokio dydžio jo šaknys? Kiek ilgai jis planuojamas vazone? Nuo to priklausys, kaip jį sodinti. Jei augalas žiemai bus sodinamas į žemę, jam užteks kiek mažesnio vazono. Jei planuojama auginti vazone ir per žiemą, kelis metus - vazono reikės šiek tiek didesnio (tačiau ne per didelio – tą aptarsime vėliau).
Beje, jei augalą vazone planuojama auginti ilgai, reikia nepamiršti, kad jį persodinti vis tiek reikės ne rečiau, kaip kas pora metų (trečiais metais gerai augančio augalo šaknys pradės nebetilpti į vazoną). Tokiu atveju reikės arba apkarpyti jo šaknis, arba kiekvienam persodinimui rinktis kitą, didesnį vazoną.

2 žingsnis. Vazono pasirinkimas. Teisingai parinktas vazonas turi buti toks, kad įstačius į jį augalą, į vazono šonus būtų galima būtų laisvai įkišti ranką ar abi, ir dar liktų šiek tiek vietos. Jei įstačius augalą, jis užima visą vazoną, o rankai vietos nebėra, reiškia, vazonas per mažas. Pasirinkus per mažą vazoną, iš persodinimo bus daugiau žalos, negu naudos: gerokai sunkiau bus tolygiai paskirstyti substratą, taigi greičiausiai to gerai padaryti nepavyks. Tokiu atveju neišvengiamai kažkur tarp šaknų liks oro tarpai, o tai reiškia, kad augalas greičiau, nei reikėtų, neteks vandens ir pradės džiūti.
Dar blogiau pasirinkti per didelį vazoną. Šiuo atveju oro tarpų bus išvengta, tačiau neužtikrinus reikiamo drenažo, augalų šaknys gali pradėti mirkti, o po kurio laiko – ir žūti. Be abejo, yra augalų, kurie gali ilgiau ar trumpiau pabūti vandenyje, tačiau dauguma sumedėjusių dekoratyvinių augalų lengviau ištveria neilgą vandens trūkumą, negu per didelę drėgmę.




3 žingsnis. Augalas išimamas iš seno vazono. Jei senasis vazonas jau tapo per mažas ir augalo šaknys susisuko – jas atsukti. Jei senasis vazonas dar gero dydžio arba per didelis, bet augalas neatrodė gražiai – šaknis iškedenti ir pašalinti seną substratą.

4 žingsnis. Drenažo įrengimas. Į vazono dugną beriamas apie 5 cm drenažinis sluoksnis, t.y. tai, kas sudarys smulkius oro tarpukus vazono dugne: žirnio dydžio akmenėliai, senų molinių vazonų duženos, specialios molio granulės. Iš esmės nėra skirtumo, ką pasirinksite, tik svarbu, kad akmenukai nekalkintų substrato, jei vazone augs, pvz. rododendras arba hortenzija. Ant akmenukų patiesiama agroplėvelė (imti ne pačią ploniausią, jei labai plona – perlenkti pusiau). Nieko tokio, jei plėvelė tobulai nesieks vazono kraštų.

5 žingsnis. Substrato parinkimas. Tinkamai parinktas substratas yra labai svarbus. Ypač svarbu, kad jis nebūtų per smulkus – tokiu atveju substratas lengvai susislėgs ir drėgmės perteklius negalės gerai pasišalinti. Daugumai augalų tinkamas toks substratas, kurį suspaudus saujoj ir vėl atgniaužus, jis nesušoka į gumuliuką, o išlieka birus.

6 žingsnis. Augalas įstatomas į vazoną taip, kad nuo šaknų gumbelio dar liktų 3-4 cm iki vazono viršaus, ir užpilamas substratu. Tada substratas tolygiai rankomis sukišamas, kad vazone neliktų tuščių vietų, ir iš visų pusių apspaudomas. Substrato viršus turėtų būti maždaug ten, kur jis buvo ankstesniame vazone, arba per pirštą aukščiau. Nereikia užberti vazono substratu iki pat viršaus – turėtų likti „laistymo lėkštelė“, kur bus pilamas vanduo laistant augalą. Ji turėtų būti ne per didelė, tačiau ir ne per maža.

7 žingsnis. Palaistymas. Augalas laistomas tik jį įsodinus. Jokiu būdu nereikia laistyti substrato prieš sodinant – tokiu būdu apsunkinamas sodinimas, lengviau nutraukti smulkesnes augalo šakneles.

Sveikiname! Jūs persodinote savo augalą ir pasiruošėte jį auginti. Vis dėlto auginat reikia atkreipti dėmesį į kai kuriuos priežiūros aspektus, kurie svarbūs, kad galėtumėte džiaugtis sveikais ir gražiai atrodančiais augalais.

Čia aprašytas augalų sodinimo į vazonus būdas nėra vienintelis – jis tiesiog paprasčiausias ir pigiausias. Šiuolaikinės technologijos siūlo daug naujovių, skirtų palengvinti augalų gyvenimą vazonuose. Būna speciali želė, kuri iš pradžių sulaiko, o vėliau išskria drėgmę, taip pat yra tą patį atliekančios granulės, maišomos į substratą. Galima įsigyti vazonų su drėgmės lygio matuokle, įsirengti laistymo sistemą, jungiamą prie vandentiekio ar lietaus vandens talpyklos. Naudojant šias priemones, persodinant augalus, reikėtų naudotis priemonės tiekėjo rekomendacijomis.

[Pataria: Eglė Sūnilaitienė | apzeldinimoprojektas.lt]


Raktiniai žodžiai » Augalų priežiūra • Persodinimas • Vazonai •


Sumedėjusių dekoratyvinių augalų auginimas vazonuose »
Augalų auginamų vazonuose (lauke) priežiūra »


 Taisyti / Papildyti » 










Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2025. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2024-12-21