Hidroponinis KAKTUSŲ auginimo būdas :: walnuts.lt PATARIMAI kaktusų mėgėjams

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Kambariniai augalai Pradžia »

Pastaruoju metu gėlininkų tarpe atsiranda vis daugiau hidroponinio auginimo būdo šalininkų. Tokiu atveju augalų nereikia dažnai laistyti, netenka rūpintis žemės sudėtimi, purenimu, ir kaktusai gerai auga, žydi (ypač zigokaktusai ir epifiliumai).

Turint didelę kaktusų kolekciją (kaktusai labai įdomūs, kai jų yra daug ir įvairių), hidroponinį auginimo būdą kambario sąlygomis taikyti sunkoka. Tam reikėtų trigubai daugiau vietos. Tačiau atskirus stambius egzempliorius auginti hidroponiniu būdu vis dėlto patartina. Auginant kaktusus šiuo būdu, reikia dviejų indų. Išorinis, keramikinis, 1 - 3 l talpos indas gali būti glazūruotas, dekoratyvus. Į jį pilamas maistinis tirpalas. Antrasis, vidinis, indas taip pat keraminis, bet mažesnis, neglazūruotas, jo apatinėje dalyje turi būti dvi eilės drenažinių skylučių. Jis įstatomas į išorinį indą taip, kad nesiektų dugno (10 pav.).

Bet kurią kultūrą auginant be žemės, reikia atitinkamo substrato augalui tam tikroje padėtyje fiksuoti. Substratas turi būti neutralus, nereaguojantis su maistiniu tirpalu ir leidžiantis orui laisvai patekti į šaknis. Šią savybę turi žvyras, granito skalda, vermikulitas (hidrožėručių grupės mineralas). Pastarasis, būdamas chemiškai neaktyvus, ypač tinka substratui. Be to. Šiam tikslui tinka ir keramzitas, susidedantis iš susmulkintų akytų gabalų. Jis pasižymi lengvumu, birumu, sterilumu, puikiai praleidžia orą, vandenį; jame gerai drėgsta šaknys. Persodinti į keramzitą augalai nesužeidžiami, šaknų kaklelis neišsikiša į paviršių, gerai įsišaknijusios šaknys apima visą substratą. Keramzitas patogus dar ir todėl, kad jo nereikia dažnai dezinfekuoti, jis neaktyvus ir neutralus.
Koks substratas bebūtų, prieš sodinant augalus, jį reikia pusę valandos pavirinti. Tada žūva visi kekėjai ir ištirpinamos nereikalingos druskos. Pavirintas substratas perplaunamas. Maistiniam tirpalui paruošti 1 litrui švaraus lietaus vandens imama 1 tabletė "B" (gaminama Latvijoje) arba Siguldos mišinio "B" (trąšos su mikroelementais). Nikitino botanikos sodas rekomenduoja tokias sudėties tirpalą:

10 l vandens,
8 g kalio nitrato (kalio salietros),
1,36 g kalio fosfato,
1 g kalio nitrato,
0,02 g aliuminio molibdato,
1,2 g cinko sulfato,
0,01 g vario sulfato.

Augalą išimame iš vazono, nuplauname šaknis (ant šaknų neturi likti žemių) ir sodiname į indą su substratu, kurio gabalėliai - 2 - 6 mm dydžio (atsižvelgiant į šaknų stambumą). Smarkiai prispausti substratą prie šaknų nepatartina jas galima sužaloti.

Pirmomis po persodinimo dienomis augalai laikomi švariame vandenyje. į išorinį vazoną pripilama tiek vandens, kad jis siektų indą su augalu (vanduo turi būti virš šaknų galiukų). Po kelių dienų vanduo pakeičiamas maistiniu tirpalu. Pastarąjį augalui sunaudojus, įpilama vandens iki nurodyto aukščio.

Tirpalas keičiamas kartą per mėnesį. Jį augalai įsisavina priklausomai nuo temperatūros, šviesos, drėgmės, taip pat ir nuo augalo dydžio. Kai šaknys išauga ir išlenda pro indo skylutes, maistinio tirpalo lygį galima šiek tiek sumažinti.

Ilgai vartojant maistinį tirpalą, ant vazonų sienelių, augalo šaknų ir substrato nusėda ištirpusios druskos. Kartą per metus susikaupusius druskas reikia nuplauti.

Geriausia persodinti augalus iš žemės į hidroponinį substratą pavasarį. Maistinio tirpalo atsargas reikia laikyti vėsioje patalpoje. Žiemą žemėje augantiems kaktusams leidžiama pailsėti, laikant juos žemoje temperatūroje ir po truputį laistant. Kyla klausimas, o kaipgi sudaryti reikiamas poilsio sąlygas kaktusams, auginamiems hidroponiniu būdu?

Jiems taip pat reikia temperatūros, tirpalo koncentratas žiemą turi būti silpnesnis, jis turi liesti tik pačius šaknų galelius.


  Daugiau apie kaktusus » Bendras kaktusų apibudinimas, istorija »
  Kaktusų auginimo ypatumai »


Raktiniai žodžiai » Augalų auginimas • Kaktusai • Kambariniai augalai • Sukulentai •
 Taisyti / Papildyti » 
Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2024. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2024-05-29