Bendri pastebėjimai apie KAKTUSŲ priežiūrą :: walnuts.lt PATARIMAI kaktusų mėgėjams

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Kambariniai augalai Pradžia »

Kaktusai | 6Kaktusai

Turbūt teko girdėti:
Aš taip prižiūriu savo kaktusus, taip jais rūpinuosi, o jie žūva vienas po kito.
Kaip jūs juos prižiūrite?
Na, aš juo kasdien laistau, žiemą laikau šiltoje vietoje...

Mažai kas žino, jog teisinga kaktusų priežiūrą žiemą - jų sveikumo ir gausaus žydėjimo vasarą laidas. Ruošiant kaktusus žiemoti, reikia rūpestingai nuplauti langą užkamšyti plyšius vata. Palangėje pakabinamas termometras. Žiemą kaktusai laistomi, atsižvelgiant į kambario temperatūrą. Sausas centrinio šildymo oras kaktusams nėra kenksmingas, bet karštis nuo radiatoriaus ir šaltis iš tarplangių plyšių - pražūtingi gležnoms šaknims. Todėl nereikėtų statyti tiesiog ant palangės. Patartina ant nedidelės pakybos padėti lentą ir ant statyti vazonėlius. Tokiu būdu augalų nepasieks nuo radiatoriaus įšilusi palangė. Kaktusus palangėje statome šitaip: pirmiausia lenta praplatiname palangę, po to per visą lango plotį ištempiame polietileno plėvelę, izoliuodami langą nuo kambario. Nebūtina izoliuoti visą lango aukštį. Jei langas 2 m pločio, imame 2 m ilgio ir 1 m pločio plėvelę, viršuje ir apačioje užlenkiame kraštą ir prilipiname arba prisiuvame jį mašina. Į susidariusį plyšį per visą plėvelės ilgį įkišame armatūrinį virbalą. Prie karnizo pririšamos reikiamo ilgio virvelės, ant jų iš abiejų pusių pritvirtinamas plėvelės viršutinės dalies virbas. Apatinis virbas savo svoriu ištempia plėvelę, ir ji remiasi į palangę. Tokia izoliacija sudaro apie 8 - 10 °C temperatūros skirtumą tarp kambario ir lango su kaktusais. Jeigu kambaryje 20°C, palangėje - 10 - 12°C. Žinoma, tai priklauso nuo lauko temperatūros. Esant trisdešimties laipsnių šalčiui lauke, palangėje temperatūra siekia vos 5°C. Tada reikia nuimti plėvelę, kad kaktusams tektų daugiau šilumos nuo radiatoriaus. Temperatūrai pakilus, plėvelę vėl reikia ištempti.
Jeigu kaktusai žiemoje šaltai, jų beveik nereikia laistyti. Esant palangėje 8 - 10 °C temperatūrai, lapkričio, gruodžio ir sausio mėnesiais jų galima visai nelaistyti. Jeigu temperatūra svyruoja nuo 10 iki 15 °V (aukštesnė nepageidaujama) kartą per dvi savaites, rytą, saulėtą dieną, atsargiai sudrėkiname žemę drungnu vandeniu, stengdamiesi neaplieti kaktusų. Vasarą ant kaktusų patekęs vanduo greitai išdžiūva, ir todėl jis nežalingas, o žiemą gali sukelti puvimą. Susirinkusį padėkle vandenį reikia nupilti. Palaisčius polietileninė plėvelė nekabinama, kol žemė pradžiūva. Kad vasarą kaktusai žydėtų, jiems reikalingas poilsis. Jeigu žiemą kaktusai nepailsi, o auga, jų auginiai ištįsta ir praranda normalią formą, netenka dekoratyvinės vertės ir vasarą nežydi. Tokius ištįstus auginius reikia pašalinti. Žemės paviršius vazonuose dažnai sukietėja, susidaro plutelė, nepraleidžianti oro. Dažnas purenimas buka medine lazdele naudingas ir žiemą. Tai savotiškas "sausas laistymas". Taigi, žiemojimo sąlygos - šviesu, sausa, vėsu. Išimtis daroma kaktusams (poskiepiams), kurių gali prireikti žiemą tuo atveju, jeigu koks nors vertingas kaktusas nyksta, ir jį galima būtų skiepijimu išgelbėti. Poskiepiui skiriamas kaktusas turi augti. Drėgmę mėgstantiems tropinių Brazilijos miškų kaktusams (epifiliumui, zigokaktusui, ripsaliui) taip pat netaikytinas šaltas ir sausas žiemojimas. Jie ir žiemą auga bei žydi, netgi kai visai maža saulės. Vienintelė sąlyga šiems kaktusams - nuolat drėgnas oras, tinkama žemė, geras vėdinimas.

Gruodžio mėnesį paprastai žysi zigokaktusas. Tuo metu reikia pradėti jį laistyti ir purkšti. Svarbu nepamiršti, kai šis kaktusus ypač greit numeta pumpurus, jeigu tik stumdomas indas, kuriame jis auga. Pumpurai gali nukristi ir esant pernelyg sausam orui. Todėl jį reikia dažnai purkšti, o greta pastatyti indą su vandeniu.

Pavasarį laistyti kaktusus pradedama labai atsargiai. Tuos kaktusus, kurie ūgtelėjo, galima laistyti gausiau.

Sunku pasakyti, kas kaktusams labiau kenkia - per didelė drėgmė žiemą ar jos trūkumas vasarą. Manoma kad kaktusai, būdami dykumų augalai, geriau pakelia sausrą. Bet taip galvojantys klysta, pamiršdami, kad jų tėvynėje esti ir liūčių, ir kaktusai turi savybę ilgam sukaupti drėgmę. Todėl vasarą kasdien, ypač po karštos dienos, kaktusus reikia gausiai palaistyti, o rytą iš purkštuvo apipurkšti drungnu vandeniu. Patogiausiai laistyti laistytuvėliu su smailėjančiu vamzdeliu, kad vanduo tekėtų plona čiurkšlele. Esant didesnei kaktusų kolekcijai, tokiu laistytuvėliu galima lengvai pasiekti kiekvieną augalą. Vandenį reikia lieti saikingai, ne apliejant augalą, o tik palaistant žemę aplink jį. Vazono padėkle prisirinkusį vandenį reikia išpilti.

Vasarą žemė vazonuose greitai džiūva. Paprastai laistant vazonuose žemę iš viršaus, vanduo greit nuteka ir žemė nespėja kaip reikiant sudrėkti. Todėl žemę patartina drėkinti šitaip: vazonai iki ¾ savo aukščio įstatomi į indą su drungnu vandeniu. Žemė prisigeria vandens pro dugne esančias drenažines skylutes. ( įdomu, kad suaugusio kaktuso šaknys traukia iš žemės drėgmę 140 atmosferų jėga. Iš visų augalų tikrai grybai trukia drėgmę dar didesne jėga.) kai vazonų žemės paviršiuje pasirodo šlapios dėmės, jie išimami iš vandens ir statomi į savo vietą, atsukant į saulę tuo pačiu šonu, kurio jie buvo pastatyti. Taip drėkinant vazonuose žemę, sugaištama daug laiko, bet tai daroma tik du kartus per savaitę; kitomis dienomis kaktusai tik apipurkščiami drungnu vandeniu, nuplaunant dulkes, kurios kliudo kaktusams kvėpuoti. Be to, nupurkšti kaktusai gražiau atrodo. Geriausia kaktusus laistyti lietaus arba neužterštos upės vandeniu, o žiemą - ištirpintu sniegu. Galima laistyti ir vandentiekio vandeniu, tačiau reikia neutralizuoti jame esančių kalkių perteklių. Tam tikslui į kibirą vandens įleidžiamas maišelis su sauja durpžemių ir palaikomas 24 valandas. Per tą laiką vanduo suminkštėja iki kaktusams reikiamo rūgštingumo (pH 5,6 - 6,5). Vanduo turi būti šiltesnis už kambario orą.

Vasarą kaktusus geriausia laikyti su vazonais atvirame lauke ar dezinfekuotame inspekte. Ypač puikiai inspekte auga šių rūšių kaktusai: echinopsiai, cereusai, lobivijos, rebucijos, oreocereusai.

Inspektuose laikomus kaktusus karštomis dienomis (rytais ir vakarais) galima laistyti vandeniu iš paprasto laistytuvo su tankiai išdėstytomis skylutėmis galvutėje. Toks laistymas kaktusams atstoja lietų. Inspektuose kaktusus galima laikyti iki vėlyvo rudens. Lyjant arba esant šaltam orui, viršutinis inspekto rėmas uždaromas. Šaltomis naktimis inspektų rėmai pridengiami šiaudų pynėmis. Per vasarą ir rudenį inspektuose palaikyti kaktusai būna svaiki, užsigrūdinę, sustiprėjusiais dygiais, jie gausiai žydi. Į patalpą kaktusai įnešami prieš prasidedant šalnoms, nes žemiausia temperatūra, kurią kaktusai pakelia, yra +4°C. Esant žemesnei temperatūrai, kaktusai, išskyrus kai kurias šalčiui atsparias opuncijas, žūva.

Jei nėra inspektų, kaktusus galima laikyti balkone. Vazonai sustatomi į dėžę su smėliu ir, esant reikalui, pridengiami polietilenine plėvele. Blogiausia atveju, jei nėra balkono, vasarą kaktusus galima sustatyti už lango. Dauguma Maskvos kaktusininkų laiko kaktusus už lango specialiai tam tikslui padarytuose organinio stiklo šiltnamiukuose, kurių dugne įrengtas elektrinis šildymas. Tokie šiltnamiukai ypač naudingi, nesant lango į pietus, nes juose laikomus kaktusus saulė apšviečia iš visų pusių.

Prieš įnešant kaktusus į žiemojimo patalpą, reikia patikrinti kiekvieną augalą, ar jis nesužeistas, ar jame nėra kenkėjų, ir profilaktiškai apipurkšti atitinkamais chemikalais (žr. "kova su kenkėjais ir ligomis").

Neturint nei inspekto, nei balkono, kaktusus tenka ir vasarą laikyti kambaryje. Kur juos sustatyti? Kaktusai - šviesą mėgstantys augalai. Atimti iš jų saulę - tas pat, kas iš žuvų - vandenį. Tačiau vienų rūšių kaktusams reikalingi tiesioginiai saulės spinduliai, ir juos reikia laikyti prie pat lango stiklo, kitas rūšys galima statyti toliau nuo lango.


  Daugiau apie kaktusus » Bendras kaktusų apibudinimas, istorija »
  Kaktusų auginimo ypatumai »


Raktiniai žodžiai » Augalų priežiūra • Kaktusai • Kambariniai augalai • Sukulentai •
 Taisyti / Papildyti » 
Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2024. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2024-05-29