Šefleros (Nėrūnės) auginimo ypatumai ::walnuts.lt PATARIMAI gėlininkams

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Kambariniai augalai Pradžia »

Šeflera :: Nėrūnė :: Schefflera | 6Šeflera :: Nėrūnė :: Schefflera

NĖRŪNĖ - labiau žinoma kaip šeflera - Schefflera, liaudiškas pavadinimas skėčiai. Gentis pavadinta XVIII a. vokiečių botaniko Schefflerio, K. Linėjaus draugo, vardu.

Tai visžaliai puošnialapiai augalai, atogrąžų miškuose užaugantys net iki 40 m., priskaičiuojama apie 150-200 rūšių.

Kamabaryje dažniausiai auginamos žemosios su margais lapais Margalapė žemoji šeflera | Foto galerija bei žalialapės Žalialapė žemoji šeflera | Foto galerija šefleros (schefflera arboricola) ir kiek rečiau pasitaikanti grakščioji šeflera (schefflera elegantissima) Grakščioji šeflera | Foto galerija, jos lapai siauri pirštiški, senesnių augalų stmbesni lapai ne tokie pirštiški Grakščioji šeflera | Foto galerija.AUGINIMAS ir PRIEŽIŪRA

Kambariuose šeflerą geriausia laikyti šviesioje vietoje, kurios nepasiekia tiesioginės saulės spinduliai, tolėliau nuo radijatorių. Jei grindys šildomos reikėtų ją pakelti ir ant kažko pastatyti. Nepakenčia skersvėjų.
Žalialapės veislės gali augti pusiau šviesioji, o margalapėms reikia daugiau šviesos.
Žiemą temperatūra žalialapėms rūšims neturi nukristi žemiau 12 laipsnių, margalapėms — ne žemiau kaip 16 laipsnių, o vasarą aukščiau nei 30 laipsnių. Optimali temperatūra 21 laipsniai.

Tiek žiemą, tiek vasarą žemė vazone turi būti drėgna. Vasarą laistoma gausiau, vos tik pradžiūva žemės paviršius, o žiemą, ypač vėsioje patalpoje laistoma tik tiek, kad neperdžiūtų žemė. Apskritai geriau laikyti sausiau negu perlaistyti.
Apipurkšti reikia tik naujai įsigytiems augalams, kol jie pripras prie naujos vietos.

Vasarą šefleros puikiai auga ir lauke, tik reikėtų po truputį ją pripratinti prie pasikeitusių sąlygų, nuo staigaus sąlygų pasikeitimo gali pradėti mesti savo puošniuosius lapus.

Dažniausiai šeflera kambariuose auginama dėl puošnių savo lapų, ir priskiriama prie nežydinčių augalų, tačiau pasirodo jei gėlė teisingai prižiūrima, gali ir sukrauti žiedus Žalialapė žemoji šeflera | Foto galerija. Net teko skaityti, VDU Botanikos sodo gėlininkės, pastabą "jei jūsų namuose šeflera nežydi, vadinasi, kažkas jai nepatinka".

GENĖJIMAS

Jei šeflera pasiekė lubas, tiesiog nugnybkite viršūnes, augalui tai tikrai nepakenks. Senesnius augalus smarkiau genėti geriau pavasarį.

TRĘŠIMAS

Nors šefleros, tokio kaip ramybės periodo neturi, auga ištisus metus, tačiau žiemą augimas šiek tiek sulėtėja. Todėl tręšti reikėtų, kovo-rugsėjo mėnesiais kas 2-3 savaitės, o spalį-vasarį - kartą per mėnesį, mineralinių trašų dekoratyviniams augalams tirpalu.

PERSODINIMAS

Tai gan greitai augantys augalai, ypač jauni augalai, todėl jaunesnius augalus reikėtų kasmet, o senesnius tik esant būtinybei, persodinti į kiek didesnį vazoną. Senesniems augalams galima pakeisti tik viršutinį žemės sluoksnį. Geriausia persodinti pavasarį, bet iš bėdos galima ir vasarą.
Žemė parenkama lengva, puveninga. Tinka durpinė, kompostinė žemė ir kiti mišiniai kambarinėms gėlėms.
Išaugusias jaunas šakas reikia iš karto pririšti prie kuolelių, kad neišlinktų į šalis.

DAUGINIMAS

Jei Jūsų šeflera žydi, dauginti galima sėklomis (rugpjūčio — rugsėjo mėnesiais ir nuo gruodžio iki vasario). Kol sudygs ir vėliau jauni daigeliai laikomi šiltai (20-24 laipsnių).

Tačiau greičiausiai ir dažniausiai šeflera dauginama viršūnių atžalomis arba stiebo dalimi, ją tiesiog pamerkiant į vandenį. Šaknis išleidžia ne taip greitai, gali prireikti daugiau kaip pusantro mėnesio, tad vertėtų apsišarvuoti kantrybe. Geriausias laikas vasara, tačiau šaknis išleidžia, nugnybus viršūnę ir žiemą.

KENKĖJAI ir LIGOS

• Žiemą šeflerą gali pulti skydmariai - jei ji bus laikoma per šiltai ir per sausai. Skydmariai veisiasi apatinėje lapų pusėje, juos nesunku nuplauti vandeniu ir nuvalyti dantų ar panašiu kažkokiu šepetėliu.
• Taip pat, sausose, šiltose patalpose gali pasitaikyti voratinklinių erkučių.
• Jei temperatūra žemesnė nei 12 laipsnių - krenta lapai.
• Taip pat, lapus gali mesti, staigiai pasikeitus auginimo sąlygoms.

POVEIKIS

Šefleros gerai drėkina ir grynina orą, gerai sugeria kenksmingas chemines medžiagas, cigarečių dūmus. Žalialapės, o dar labiau margalapės veislės pakelia nuotaiką, nuteikia draugiškai ir žaismingai.

ATSARGIAI

Šeflera turi odą ir gleivinę dirginančių medžiagų.


Raktiniai žodžiai » Augalų auginimas • Augalų priežiūra • Šeflera • Kambariniai augalai • Persodinimas • Poveikis sveikatai •
 Taisyti / Papildyti » 
Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2024. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2024-05-29