BROKOLIŲ auginimo ypatumai

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Daržas | DARŽOVIŲ auginimo katalogas Pradžia »

Brokoliai | Broccoli | DaržasBrokoliai | Broccoli

Brokoliai (Broccoli) - dažnai vadinami, tiesiog brokoliniais kopūstais, tai bastutinių (Brassicaceae) šeimos kultūrinė kopūsto (Brassica oleracea) atmaina.

Brokoliai išvaizda panašūs į žiedinius kopūstus, skiriasi tik savo paprastai tamsiai žalia spalva (nors gali būti ir violetinės, baltos ar gelsvos spalvos) bei brokolių žiedynas nesudaro tokios kompaktiškos galvutės kaip žiediniai kopūstai. Valgomoji brokolių dalis – žiedkočiai ir pumpurai. Jie sudaro nedidelę ryškiai žalią (kartais – į mėlynumą) galvutę, kurios svoris gali siekti dažniausiai iki 300 g. Kaip bebūtų gaila, brokoliai nėra mėgstamiausia daržovė pasaulyje, nors laikoma viena sveikiausių bei nekaloringiausių daržovių.

Be to, brokoliai yra priskiriami prie vienų iš nereikliausių auginimui daržovių. Tad, gal užsiauginam?

Brokoliai tai nereiklios dirvai bei klimatinėms sąlygoms vienmetės daržovės. Rudenį suformuotos galvutės pakelia net iki -5 laipsnių atšalimus, nors pavasarį jaunus daigus prieš sodinant į dirvą, rekomenduojama užgrūdinti. Brokoliai užaugs ir esant vėsesnei ar drėgnesnei vasarai. Optimali temperatūra apie 16 laipsnių. Vyraujant karščiams brokoliai užaugina daug smulkesnius žiedynus.


Sėja

Ankstyvam derliui brokolius reikėtų sėti į dėžutes kovo viduryje–balandžio pradžioje, vėlyvesniam derliui – gegužės pabaigoje.
Sėjomaina

Geriausiai tinka sodinti, ten kur praeitais metais augo agurkai arba ankštinės daržovės. Tame pačiame lauke brokolių nereikėtų auginti dažniau kaip kas 3–4 metus, o taip pat po bastutinių augalų.


Sodinimas

Brokoliams auginti geriausiai tinka saulėta vieta ir derlingos, humusingos, vidutinio sunkumo, vandeniui pralaidžios dirvos, kurių pH reakcija 6,5-7,5. Brokoliai turi gan stiprią šaknų sistemą, todėl būtina giliai ir puriai įdirbti žemę.

Į dirvą brokolių daigai sodinami kai praeina vėlyvųjų šalnų pavojus, bei kai užaugina 3–4 tikruosius lapus. Sodinama maždaug 50-60 cm tarp eilių ir 30-40 cm tarp augalų eilėje.

Sodinant reikėtų atsižvelgti į tai, kad nuskynus pirmąjį derlių, iš likusių lapų pažastėlių išauga naujas žiedynas, todėl per metus galima išauginti 2-3 derlius. Nes per visą augimo laiką leidžia šoninius ūglius, ant jų, žinoma išauga daug mažesni žiedynai negu ant pagrindinio stiebo, tačiau vietos gali ir neužtekti jei bus susotinti per tankiai.


Tręšimas

Brokoliai išaugina gan daug žaliosios masės, todėl būtina papildomai patręšti. Brokoliai gali būti tręšiami organinėmis trąšomis iš rudens arba kompleksinėmis su mikroelementais trąšomis – augalams prigijus (40-50 g/kv.m).

Nuėmus pirmąjį derlių, reikia papildomai tręšti azotinėmis trąšomis, pavyzdžiui amonio salietra, įterpiant po 20-25 g/kv.m.


Kenkėjai ir ligos

• Brokolių žiedyno rudavimas - žiedynėliai gelsta ir ruduoja, vėliau sunyksta ir nukrenta Priežastis: aukšta temperatūra, per didelis dirvos drėgnumas ir boro trūkumas.

• Koto išretėjimas. Priežastis: netolygus augimas, laistymo ir tręšimo azotinėmis trąšomis svyravimų pasekmė bei per mažas augalų sodinimo tankumas.


Derlius

• Ankstyvesnių veislių brokolių daigus pasodinus gegužės pradžioje, pirmasis derlius užauga per 30 dienų.
• Antrasis brokolių derlius užauga per 18-20 dienų.

Vienas brokolių krūmelis gali 3-4 savaites, o pataikius tinkamą priežiūrą, net ir daug ilgiau, išmaitinti vieną žmogų, nes nuskynus vieną pagrindinį žiedyną, išaugina dar 5-6 mažesnius žiedynus.

Pražydęs žiedynas valgiui nebetinka, žiedynus reikėtų skinti neišsiskleidusius, vos vos sukrautus žiedynus.

Pagrindinį žiedyną reikia nupjauti, kai jis yra 7-10 cm skersmens, tvirtas ir neprasiskleidusiais žiedais iš ryto arba vakare, kartu su mėsingu, apie 15 cm ilgio, žiedynstiebiu.


Raktiniai žodžiai » Augalų auginimas • Brokoliai • Daržovės • Kopūstai • Tręšimas •

Brokolių nauda organizmui. Neįtikėtini faktai apie brokolius »

Brokoliai patiekaluose - skanios idėjos Jūsų skrandžiui »
 Taisyti / Papildyti » 

SIŪLOM PASKAITYTI

REKLAMANAUDINGA
Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2024. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2024-05-29