BROKOLIŲ auginimo ypatumai
Brokoliai | Broccoli
Brokoliai (Broccoli) - dažnai vadinami, tiesiog brokoliniais kopūstais, tai bastutinių (Brassicaceae) šeimos kultūrinė kopūsto (Brassica oleracea) atmaina.
Brokoliai išvaizda panašūs į žiedinius kopūstus, skiriasi tik savo paprastai tamsiai žalia spalva (nors gali būti ir violetinės, baltos ar gelsvos spalvos) bei brokolių žiedynas nesudaro tokios kompaktiškos galvutės kaip žiediniai kopūstai. Valgomoji brokolių dalis žiedkočiai ir pumpurai. Jie sudaro nedidelę ryškiai žalią (kartais į mėlynumą) galvutę, kurios svoris gali siekti dažniausiai iki 300 g. Kaip bebūtų gaila, brokoliai nėra mėgstamiausia daržovė pasaulyje, nors laikoma viena sveikiausių bei nekaloringiausių daržovių.
Be to, brokoliai yra priskiriami prie vienų iš nereikliausių auginimui daržovių. Tad, gal užsiauginam?
Brokoliai tai nereiklios dirvai bei klimatinėms sąlygoms vienmetės daržovės. Rudenį suformuotos galvutės pakelia net iki -5 laipsnių atšalimus, nors pavasarį jaunus daigus prieš sodinant į dirvą, rekomenduojama užgrūdinti. Brokoliai užaugs ir esant vėsesnei ar drėgnesnei vasarai. Optimali temperatūra apie 16 laipsnių. Vyraujant karščiams brokoliai užaugina daug smulkesnius žiedynus.
Sėja
Ankstyvam derliui brokolius reikėtų sėti į dėžutes kovo viduryjebalandžio pradžioje, vėlyvesniam derliui gegužės pabaigoje.
Sėjomaina
Geriausiai tinka sodinti, ten kur praeitais metais augo agurkai arba ankštinės daržovės. Tame pačiame lauke brokolių nereikėtų auginti dažniau kaip kas 34 metus, o taip pat po bastutinių augalų.
Sodinimas
Brokoliams auginti geriausiai tinka saulėta vieta ir derlingos, humusingos, vidutinio sunkumo, vandeniui pralaidžios dirvos, kurių pH reakcija 6,5-7,5. Brokoliai turi gan stiprią šaknų sistemą, todėl būtina giliai ir puriai įdirbti žemę.
Į dirvą brokolių daigai sodinami kai praeina vėlyvųjų šalnų pavojus, bei kai užaugina 34 tikruosius lapus. Sodinama maždaug 50-60 cm tarp eilių ir 30-40 cm tarp augalų eilėje.
Sodinant reikėtų atsižvelgti į tai, kad nuskynus pirmąjį derlių, iš likusių lapų pažastėlių išauga naujas žiedynas, todėl per metus galima išauginti 2-3 derlius. Nes per visą augimo laiką leidžia šoninius ūglius, ant jų, žinoma išauga daug mažesni žiedynai negu ant pagrindinio stiebo, tačiau vietos gali ir neužtekti jei bus susotinti per tankiai.
Tręšimas
Brokoliai išaugina gan daug žaliosios masės, todėl būtina papildomai patręšti. Brokoliai gali būti tręšiami organinėmis trąšomis iš rudens arba kompleksinėmis su mikroelementais trąšomis augalams prigijus (40-50 g/kv.m).
Nuėmus pirmąjį derlių, reikia papildomai tręšti azotinėmis trąšomis, pavyzdžiui amonio salietra, įterpiant po 20-25 g/kv.m.
Kenkėjai ir ligos
Brokolių žiedyno rudavimas - žiedynėliai gelsta ir ruduoja, vėliau sunyksta ir nukrenta Priežastis: aukšta temperatūra, per didelis dirvos drėgnumas ir boro trūkumas.
Koto išretėjimas. Priežastis: netolygus augimas, laistymo ir tręšimo azotinėmis trąšomis svyravimų pasekmė bei per mažas augalų sodinimo tankumas.
Derlius
Ankstyvesnių veislių brokolių daigus pasodinus gegužės pradžioje, pirmasis derlius užauga per 30 dienų.
Antrasis brokolių derlius užauga per 18-20 dienų.
Vienas brokolių krūmelis gali 3-4 savaites, o pataikius tinkamą priežiūrą, net ir daug ilgiau, išmaitinti vieną žmogų, nes nuskynus vieną pagrindinį žiedyną, išaugina dar 5-6 mažesnius žiedynus.
Pražydęs žiedynas valgiui nebetinka, žiedynus reikėtų skinti neišsiskleidusius, vos vos sukrautus žiedynus.
Pagrindinį žiedyną reikia nupjauti, kai jis yra 7-10 cm skersmens, tvirtas ir neprasiskleidusiais žiedais iš ryto arba vakare, kartu su mėsingu, apie 15 cm ilgio, žiedynstiebiu.
Raktiniai žodžiai » Augalų auginimas Brokoliai Daržovės Kopūstai Tręšimas
Brokolių nauda organizmui. Neįtikėtini faktai apie brokolius »
Brokoliai patiekaluose - skanios idėjos Jūsų skrandžiui »
SIŪLOM PASKAITYTI
- Bendri pastebėjimai
- Kaip naudingai išnaudoti žemę?
- Pagrindiniai sėjomainos principai
- Daržovių daiginimas namuose
- Augalų geri kaimynai / Blogi kaimynai
- Mineralinių medž. trūkumo/pertekliaus požymiai
- UOGŲ auginimo katalogas
- Braškių auginimo ypatumai
- Žemuogių auginimo ypatumai
- DARŽOVIŲ auginimo katalogas
- Agurkų auginimo ypatumai
- Baklažanų auginimo ypatumai
- Brokolių auginimo ypatumai
- Bulvių auginimo ypatumai
- Burokėlių auginimo ypatumai
- Cukinijų auginimo ypatumai
- Česnakų auginimo ypatumai
- Kopūstų auginimo ypatumai
- Moliūgų auginimo ypatumai
- Morkų auginimo ypatumai
- Paprikų auginimo ypatumai
- Pomidorų auginimo ypatumai
- Porų auginimo ypatumai
- Portulakos auginimo ypatumai
- Ridikėlių auginimo ypatumai
- Salierų auginimo ypatumai
- Salotinių cikorijų auginimo ypatumai
- Salotų auginimo ypatumai
- Svogūnų auginimo ypatumai
- Topinambų auginimo ypatumai
- Braškių veislių apžvalga
- Pomidorų veislių apžvalga
- Retesnės daržovės - dumplainiai
- Augalų poveikis
- Gyvenantiems mėnulio ritmu
- Oro spėjimas pagal gamtos dėsnius
- Įdomūs trumpi faktai apie augalus
- Straipsniai - įdomioji augalininkystė
- Mintys apie augalus, gėles ir gamtą
- Augalų katalogas
- Nuodingų augalų katalogas
- Invaziniai augalai Lietuvoje
- Klausimai/atsakymai - ar žinote?