CUKINIJŲ auginimo ypatumai :: walnuts.lt PATARIMAI daržininkams

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Daržas | DARŽOVIŲ auginimo katalogas Pradžia »

Cukinija | DaržasCukinija

Cukinija (Cucurbita pepo var. giromontina) – paprastojo moliūgo (Cucurbita pepo) kultūrinė atmaina, kilusi iš Šiaurės Amerikos, apie XVI a. atgabenta ir į Europą, kur plačiai paplito. Botaniškai cukinija yra vaisius, nors kulinarijoje cukinija paprastai traktuojama kaip daržovė.

Cukinijos labiausiai vertinamos dėl gausaus derliaus ir ištvermingumo oro sąlygoms, jos yra nereiklios, gali augti ir ne tokiame derlingame dirvožemyje ir kažkokių ypatingų paslapčių jų auginime nėra, tad.. trumpai keli niuansai..


SĖJIMAS

Cukinijų sėklos sėjamos maždaug 5 cm gylyje, į vieną duobutę beriant 1-3 sėklas, sudygsta gan greitai, sudygus paliekamas stipriausias daigas.

Optimaliausia temperatūra, auginant daigus vazonėliuose - dieną 15-20 laipsnių šilumos. Esant aukštesnei temperatūrai, daigai ištįsta bei blogiau vystosi.

Kai cukinijų daigelis užsiaugina 3-4 tikruosius lapelius, pats laikas sodinti į lauką, į nuolatinę vietą.




SODINIMAS

• Cukinijos priskiriamos prie nereiklių augalų, jiems nereikia ypatingai trąšios žemės, gerai augs ir ant ar šalia komposto krūvos ir kažkokiame šviesesniame, vėjo neužpučiamame sodo kamputyje. Bet norint gauti kuo didesnį derlių, vertėtų žinoti, kad cukinijos mėgsta humusingą, pralaidžią vandeniui dirvą, gerai auga lengvoje priemolio ar priesmėlio dirvoje, be to mėgsta atviras, saulėtas ir nuo vėjo apsaugotas vietas.

Norint cukinijas apsaugoti nuo ligų, tokių kaip miltligė, puvinys, septoriozė, būtina nepamiršti laikytis sėjomainos. Cukinijas tinka auginti po svogūnų, pomidorų, bulvių, ankštinių daržovių, porų, ankstyvųjų kopūstų.

Cukinijų daigus reikėtų persodinti į atvirą teritoriją tik tada, kai pastovi temperatūra yra NEmažesnė nei 10 laipsnių šilumos.

Jei cukinijų sėklas sėjate tiesiai į dirvą, tai vertėtų daryti maždaug gegužės antroje pusėje ar birželio pirmosiomis dienomis, kai dirva įšyla iki 11–13 C. Ir bet kokiu atveju tik praėjus pavasarinių šalnų tikimybei. Aplamai cukinijos labai jautrios šalnoms.

Cukinijos yra gan greit augantis ir mėgstantis plėstis, su gausia lapija, augalas, tad sodinti.. vertėtų beveik kas metras, ar nors kas 60-80 cm. eilėmis, paliekant tarp eilių nors 100 cm tarpus.


TRĘŠIMAS

Nors cukinijos priskiriamos prie nereiklių augalų, bet ir jas vertėtų palaistyti mineralinių trąšų skiediniu, maždaug kas 8-10 dienų, ypač jei žemė prasta. Tręšti galima ir augalams pražydus, per visą vegetacijos laikotarpį vertėtų trešti ne daugiau kaip 3-4 kartus.

• Vertėtų įsidėmėti, jei bus azoto trašų pertelius - cukinijas gali pulti grybelinės ligos.


PRIEŽIŪRA

Augant cukinijų daigeliams reikia daugiau vandens nei įprastai.. laistoma gausiai, bet retai.

Per ilgalaikes sausras, vertėtų nepamiršti ir cukinijas papildomai palaistyti, nors įprastai cukinijos neblogai iškenčia trumpalaikes sausras ir vandens joms nepritrūksta, nes cukinijų lapai dideli ir sudaro šiokį tokį pavėsį.

Naudinga cukinijas mulčiuoti, taip ne tik išlaikoma drėgmė bet ir neleidžiama augti piktžolėms. Kaip mulčiui tinka naudoti šiaudus, žolę, lukštus su kompostu.


DERLIUS

Jeigu cukinijas auginate savo darže, nepamirškite pastoviai cukinijas valgyti ir nuiminėti pastoviai derlių, neverta užsiauginti labai daug milžiniškų cukinijų, taip vadinamų "krokodilų". Daugiausiai naudingųjų medžiagų yra nedidelėse iki 20–25 cm. ilgio cukinijose.

Paskutinės cukinijos iš daržo turėtų būti surankiotos iki pirmųjų šalnų, paliekant 2 cm kotelį. Kaip ir cukinijų daigai, taip ir derlius yra jautrus šalčiui.

Nuimtą cukinijų derlių geriausia laikyti vėsioje, bet ne šaltoje, apsaugotoje nuo tiesioginių saulės spindulių bei sausoje vietoje. Tinkamai laikomos, cukinijos skanios išlieka iki pat pavasario ar net ilgiau.

Pirmiausiai reikėtų suvalgyti mažiausias, bei mechaniškai pažeistas cukinijas. Ilgiau išsilaikys tik didelės subrendusios cukinijos, kurių žievelė sukietėjusi, ir iš kurių jau reikia šalinti sėklas.

• Teigiama, kad žalios spalvos cukinijos išlieka šviežesnės ilgiau, negu geltonos.

Surinkus derlių, augalų liekanas geriausiai būtų sunaikinti, jas sudeginant, bet jei įsitikinę kad jūsų cukinijos buvo sveikos, nepuolė jokios ligos - meskite į komposto dėžę, supus - bus trašos auginantiems augalams.


Raktiniai žodžiai » Augalų auginimas • Augalų priežiūra • Cukinija •

Cukinijų žiedai kepti tešloje

Cukinijų nauda organizmui




 Taisyti / Papildyti » 









SIŪLOM PASKAITYTI

REKLAMA



NAUDINGA




Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2024. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2024-05-29