MOLIŪGŲ auginimo ypatumai :: walnuts.lt PATARIMAI daržininkams

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Daržas | DARŽOVIŲ auginimo katalogas Pradžia »

Moliūgai | DaržasMoliūgai

Moliūgus auginti nesunku. Jie mėgsta puresnes ir derlingesnes dirvas, nors pakenčia ir ne tokias derlingas, tik tuomet derlius gali būti mažesnis.

Moliūgai mėgsta atviras, saulėtas ir nuo vėjo apsaugotas vietas. Nors pakenčia ir nedidelį pavėsį. Idealiausia temperatūra moliūgams augti – 25–26 C.

Moliūgams pilnai galima skirti vietą, kuri netinka kitiems augalams, pavyzdžiui, prie komposto ar perpuvusio mėšlo krūvos, saulės nutviekstame patvoryje ar prie pietinių statinių sienų.

SĖJIMAS

Moliūgų sėklas reikėtų sėti pražydus alyvoms, kai dirva įšyla iki 11–13 C. Prieš tai būtina gerai išpurenti ir palieti šiltu (temperatūra – 50ºC) vandeniu dirvą, išravėti piktžoles. Į šaltą dirvą pasėtos sėklos nedygsta, supūva.

Geriausia sodinti jau sudaigintas sėklas, tada jos sudygsta 4–6 dienom ankščiau. Sėklas užpilkite šiltu vandeniu ir palaikykite 2–3 valandas. Tada susukite į vandeniu sudrėkintą audinį ir dieną ar dvi palaikykite kambario temperatūroje.
Nedaigintos sėklos, paprastai sudygsta per 15 dienų.

Vertėtų žinoti, kad moliūgų sėklos būna daigios net aštuonerius metus.

Geriausia moliūgus sėti į dėžutes kambaryje arba šiltnamyje, 3-5 cm gyliu.
Kai moliūgai užaugins 2–3 tikruosius lapelius, palikite tik po vieną stipriausią daigą, kitus išraukite.

SODINIMAS

Moliūgus rekomenduojama sodinti į dirvą, kurioje prieš tai augo bulvės, burokėliai, kopūstai, ankštinės daržovės arba javai. Netinkama kaimynystė – bulvės. Ypač gerai auga pasodinti šalia pupelių ir kukurūzų.

Kai moliūgo daigas suformuoja 2-3 tikruosius lapelius, daigus po truputį reiktų pripratinti prie lauko sąlygų, ir tik tuomet sodinti moliūgams paruoštoje vietoje, t.y. perkelti į nuolatinę vietą. Ir tai geriausia daryti gegužės pabaigoje arba birželio pradžioje, kai praeis šalnų pavojus.

TRĘŠIMAS

Jeigu dirva ne itin derlinga, pirmą kartą moliūgus galima patręšti praėjus 7–10 dienų nuo daigų pasodinimo arba trims savaitėms po sėjos. Tam tinka vandens ir perpuvusio mėšlo tirpalas arba kompleksinės trąšos su mikroelementais.

Moliūgus reguliariai galima palaistyti vandens ir medžio pelenų (juose gausu kalio sulfato) tirpalu (10 l vandens ir 1 stiklinė pelenų) arba skystomis organinėmis trąšomis, paruoštomis iš dilgėlių. Kilogramą šviežiai nuskintų dilgėlių užpilkite 10 l vandens, uždenkite indą plėvele ar sandariu dangčiu ir laikykite keletą savaičių, kartais pamaišykite mediniu šaukštu. Tada skystį nukoškite į kibirą, atskieskite vandeniu (santykiu 1:10) ir palaistykite moliūgus.

Augalus tręškite tik šiltu oru, antraip tręšimas bus be naudos, jų neįsisavins augalai.

PRIEŽIŪRA

Šių daržovių lapai dideli ir sudaro pavėsį, todėl jos neblogai iškenčia sausras. Tačiau stambūs lapai išgarina daug drėgmės, todėl per sausras moliūgus tiesiog būtina laistyti.

Po kiekvieno lietaus ir laistymo dirvą supurenkite. Taip darykite tol, kol moliūgų lapai ją uždengs.

Vaisiai užaugs stambesni, jeigu ant vieno moliūgo paliksite tik po 2–3 jų užuomazgas (vaisius šalinkite tada, kai jie bus maždaug teniso kamuoliuko dydžio).

Kai vaisiai pradės sparčiai augti, išpjaukite moliūgų stiebus – virš vaisių palikite tik po 4–6 lapus.

Kad moliūgai užaugtų gražesni ir vienodai noktų, kai bus jau gana dideli, atsargiai (nepersukdami vaiskočio), juos apverskite.

Moliūgų apačia nesupus, jeigu po jais pakiškite medines lenteles arba paklosite šieno.

DERLIUS

Moliūgus nuskinti reiktų prieš šalnas, paliekant 10-15 cm kotelį, nes be jo moliūgai prasčiau laikosi.


Raktiniai žodžiai » Augalų auginimas • Augalų priežiūra • Daržovės • Moliūginės daržovės • Tręšimas •

Kaip patikrinti sėklų daigumą »

Daugiau apie moliūgų auginimą » Kaip padidinti moliūginių daržovių derlių »

Daugiau apie derliaus subtilybes » Moliūginių daržovių derliaus nuėmimas ir laikymas »
 Taisyti / Papildyti » 

SIŪLOM PASKAITYTI

REKLAMANAUDINGA
Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2024. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2024-05-29