Daržovių derliaus nuėmimas ir laikymas :: Kada reikėtų jau nuimti daržoves
DARŽOVIŲ derliaus nuėmimo bei laikymo subtilybės
Užaugintą derlių tiek perdirbimui, tiek ir laikymui patariama rinkti tik sausomis dienomis. Jei nuimsite derlių, ypač daržovių ir vaisių, lietingomis dienomis, jis ne tik greičiau supus, bet ir jame bus žymiai mažiau mineralinių medžiagų, ypač - kalio, taip pat bus žymiai mažiau biologiškai aktyvių medžiagų.
Paprastai daržovių derlių patariama nuimti ryte.
Lapines daržoves galima skinti ir vėlai vakare, tačiau tik ne vidurdienį.
Morkų, burokėlių, kopūstinių daržovių negalima nuimti iškart po šalnų. Geriau po 3-4 dienų, kai atsistatys pažeisti audiniai. Dar geriau po lietaus. Šalnos mažiau kenkia salierams, petražolėms, pastarnokams, salotinėms cikorijoms, gelteklėms. Jų derlių reikia nuimti spalio mėnesį.
Skinti reikėtų beveik prinokusias, bet nepernokusias daržoves, ypač kai lieka dar ir nesunokiusių daržovių. Peraugusios daržovės itin alina augalą bei savina medžiagas kurios reikalingos likusių daržovių augimui.
Žiemą labai svarbu sekti temperatūrą daržovių laikymo patalpose - didelė jos kaita labai sugadina daržovių kokybę. Reikia stebėti, ar visose rūsio vietose vienoda temperatūra. Paprastai prie durų, langų, lauko sienų būna vėsiau nei patalpos viduryje. Daržovių sluoksnyje šilčiau negu patalpoje, o daržovių sluoksnio viršuje šilčiau negu apačioje.
Šilčiausioje rūsio vietoje vertėtų laikyti bulves, šiek tiek šaltesnėje šakniavaisius, o šalčiausioje, arčiau durų ar lauko sienų, kopūstus.
Pradėjusias gesti pavienes daržoves reikia išimti atsargiai, nesuardant rietuvių ir nepaskleidžiant ligos tarp sveikų daržovių. Daržovės perrenkamos, kai pastebimi ligos židiniai.
Antroje žiemos pusėje dygstančias bulves perrinkite, nulaužykite daigus ar perneškite į vėsesnę vietą.
Kaupuose ir tranšėjose daržovių sluoksnyje temperatūros skirtumai analogiški, kaip ir rūsiuose, tik stiprių šalčių metu kaupo ar tranšėjos viršuje būna vėsiau nei apačioje.
Rudenį ir pavasarį kaupus reikia tikrinti kartą per savaitę. Temperatūra juose turi būti ne žemesnė kaip -1 C. Atlydžių metu, kai temperatūra juose pakyla iki +5 C, atidaromi viršutiniai kaminėliai, nuimama papildoma apsauga, eglišakės, mėšlas.
Jei aruoduose supiltos daržovės ar bulvės pradeda drėkti, šią bėdą galite pašalinti padarę tarp daržovių griovelius. Taip pat, daržovių drėgmę galite panaikinti užpylę sausų pjuvenų ar uždėję sausų šiaudų. Kai jie sudrėks, pakeiskite sausais.
Užėjus šalčiams, daržoves vertėtų pridengti brezentu ar maišais.
VERTĖTŲ ŽINOTI:
Iš karto vertėtų atrinkite pažeistas ir sumaigytas daržoves - jos saugojimui tikrai netinka. Verčiau tokias daržoves suvalgykite tą pačią dieną.
SIŪLOM PASKAITYTI
- Sandėliavimo patalpų paruošimas ir priežiūra
- Daržovių derliaus subtilybės
- Vaisių derliaus subtilybės
- Agurkų derlius
- Baklažanų derlius
- Burokėlių derlius
- Kada kasti bulves ir kur laikyti?
- Česnakų derlius
- Dumplainių derlius
- Gelteklių derlius
- Kopūstų derlius
- Moliūgų, cukinijų, patisonų derlius
- Morkų, salierų, gelteklių derlius
- Pomidorų derlius
- Porų derlius
- Pupelių, pupų derlius
- Kada skinti ir kaip laikyti obuolius?
- Salierų derlius
- Svogūnų derlius
- Topinambų derlius
- Prieskoninių žalumynų derlius
- Augalų poveikis
- Gyvenantiems mėnulio ritmu
- Oro spėjimas pagal gamtos dėsnius
- Įdomūs trumpi faktai apie augalus
- Straipsniai - įdomioji augalininkystė
- Mintys apie augalus, gėles ir gamtą
- Augalų katalogas
- Nuodingų augalų katalogas
- Invaziniai augalai Lietuvoje
- Klausimai/atsakymai - ar žinote?