Morkų derliaus ypatumai :: Kaip laikyti morkas žiemą?
MORKOS
Morkas nepatariama kasti pernelyg anksti, nes jei nusistovi šiltas oras, jų šakniavaisiai greitai apvysta. Pernelyg ilgai laikyti morkų šakniavaisių žemėje taip pat neverta, nes ir nedidelės rudens šalnos pažeidžia šakniavaisius. Geriausias laikas rauti morkas spalio pradžioje.
Morkos greitai vysta, o apvytusios tampa mažiau atsparios ligoms. Paprasčiausias būdas tinkamai per žiemą išlaikyti morkas jas užberti drėgnu smėliu ir laikyti 0-3 C šilumos patalpose.
Rudens lietūs gali paskatinti morkas vėl pradėti augti. Jei rudenį morkos vėl ims augti, iškasite plaukeliais apaugusius ir neskanius morkų šakniavaisius, kurie laikysis žymiai prasčiau.
Dar vienas būdas morkoms laikyti - tai užpilti spyglių ar svogūnų lukštų antpilu. 50-100 g spyglių ar svogūnų lukštų - užpilkite 1 litru vandens, leiskite nusistovėti 5 dienas. Paruoštame antpile morkas pamirkykite 10 minučių, tada drėgnas perneškite į saugyklas.
Morkos puikiai per žiemą išsilaiko apdorotos česnako mišiniu - prieš imant morkas, jei orai sausi rekomenduojama jas vakare palaistyti vandeniu po 4-5 l/m2 ir ryte iškasti šakėmis. Tik išrautos morkos sudedamos pastogėje ir kiekviena morka panardinama į tokį mišinį: 11 vandens ir 1 stiklinė mėsmale sumaltų česnakų. Po to nupjaunami lapai, 10-15 min. morkos apdžiovinamos ir sudedamos į dėžes. Šakniavaisiai neturi liestis, todėl kiekviena eilė užberiama šviežiu, vidutinio drėgnumo smėliu. Jeigu smėlis sausas, vienam kibirui pilami 2 kibirai vandens. Taip ilgai laikyti paruoštos morkos būna sultingos, saldžios, nepūva.
Perplautas, skylėtuose polietileno maišeliuose morkas 0-1 C šilumos ir 90-95% santykinio oro drėgnumo sąlygomis galima išlaikyti 1-2 mėnesius ir net ilgiau.
Apie 5 mėn. morkos gerai laikosi medinėse 25-30 kg talpos dėžėse, jose sudedamos sluoksniais ir perdengiamos 30-60 mikronų polietileno plėvele. Taip laikomose morkose daugiau išlieka karotino, sausųjų medžiagų ir cukrų.
Morkas galima apvelti kreidos milteliais 2 kg/100 kg morkų, sausais svogūnų lukštais.
Imant šakniavaisines daržoves, jų lapus vertėtų kuo skubiau pašalinti kad jie negarintų drėgmės, nes dėl to apvytusius šakniavaisius žiemą pažeidžia ligos.
Geriausiai morkos ir kitos šakniavaisinės daržovės laikosi 0-1 laipsnio šilumoje ir esant 80-85% oro drėgnumui.
Visus šakniavaisius, taip pat ir morkas ir burokėlius galima sluoksniuoti su drėgnu smėliu. Jei šakniavaisių nedaug, pakaks juos, sudėtus į dėžes, apipilti drėgnu, bet ne šlapiu smėliu. Jo drėgnumą galima patikrinti suspaudus saują smėlio. Jei atgniaužus kumštį smėlis nesubyra į smulkias daleles, o tik į kelis stambius gabalus - drėgnumas tinkamas. Tačiau smėlis turi būti švarius.
Nedidelį kiekį morkų, burokėlių ar kitų šakniavaisių galima laikyti ir be smėlio. Sudėkime juos į polietileno maišelius, pradurkime skylutes, kad šakniavaisiai vėdintųsi.
Jei žiema nusimato nešalta - morkas galima laikyti ir kaupuose jei sugebėsite palaikyti 14 C temperatūrą kaupe. Iš kaupo reikėtų nepamiršti iškišti vėdinimo kaminėlį. Ėmus stipriai šalti, kaupą vertėtų dar apdengti šiaudų, durpių, lapų, žemių sluoksniu.
VERTĖTŲ ŽINOTI:
Šakniavaisinės daržovės geriau laikysis, jei šakniavaisių nesužeisime nuimdami jų derlių.
Lapus iškart nusuksime arba atsargiai nupjausime prie galvutės bei nukrapštysime ar nupurtysime žemes.
SIŪLOM PASKAITYTI
- Sandėliavimo patalpų paruošimas ir priežiūra
- Daržovių derliaus subtilybės
- Vaisių derliaus subtilybės
- Agurkų derlius
- Baklažanų derlius
- Burokėlių derlius
- Kada kasti bulves ir kur laikyti?
- Česnakų derlius
- Dumplainių derlius
- Gelteklių derlius
- Kopūstų derlius
- Moliūgų, cukinijų, patisonų derlius
- Morkų, salierų, gelteklių derlius
- Pomidorų derlius
- Porų derlius
- Pupelių, pupų derlius
- Kada skinti ir kaip laikyti obuolius?
- Salierų derlius
- Svogūnų derlius
- Topinambų derlius
- Prieskoninių žalumynų derlius
- Augalų poveikis
- Gyvenantiems mėnulio ritmu
- Oro spėjimas pagal gamtos dėsnius
- Įdomūs trumpi faktai apie augalus
- Straipsniai - įdomioji augalininkystė
- Mintys apie augalus, gėles ir gamtą
- Augalų katalogas
- Nuodingų augalų katalogas
- Invaziniai augalai Lietuvoje
- Klausimai/atsakymai - ar žinote?