SVARAINIŲ auginimo ypatumai :: walnuts.lt PATARIMAI sodininkams

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Sodas | VAISIŲ auginimo katalogas Pradžia »

Svarainiai | 2Svarainiai. ©


Svarainiai sodinami rudenį, ir kuo anksčiau rugsėjo pabaigoje ar spalio pradžioje. Jeigu sodinukas vienų metų, šaknį būtinai reikia patrumpinti visu trečdaliu, kad šakotųsi.

Svarainiams pasirinkite vietą, kuri visuomet būtų apšviesta saulės ir apsaugota nuo vėjo. Dirvožemis turėtų būti sunkus, kad ilgiau išlaikytų drėgmę ir taip greitai neišdžiūtų, dar turėtų būti neutralaus pH.

Svarainius nepatartina dažnai laistyti, išskyrus augimo metu. Nors puikiai pakelia sausrą, nes šaknys prasiskverbia giliai (net iki 1,5 m) į žemę. Dėl šių savybių tinka šlaitams sutvirtinti, dykvietėms apželdinti.

Svarainiai atsparūs šalčiams, jiems net reikalingas šaltas periodas prieš pražystant.

Ramybės periodu priežiūros beveik nereikia.

Svarainius patartina gydyti pesticidais būtent ramybės periodu. Svarainiai taip pat yra gana lengvai pažeidžiami bakterinių infekcijų. Dažnai juos puola amarai, rūdys, kiti augalų parazitai.


TRĘŠIMAS


Jei dirvožemyje gausu įvairiausių maistingųjų medžiagų, svarainiai augs greičiau ir duos didesnį derlių. Labai svarbu svarainius tręšti kalcio turinčiais preparatais.
Kad krūmeliai būtų sveiki ir vešlūs, rudenį juos reikėtų tręšti fosforinėmis trąšomis, o pavasarį – kaliu ir mėšlu arba kompostu. Jeigu krūmai silpni, pavasarį dar juos galima patręšti azotinėmis trąšomis.

Svarainių šaknys neplinta į šonus, jos eina tik stačiai gilyn. Taigi nėra prasmės dėti trąšas toliau nei 20-30 cm nuo kaklelio, ten šaknų nėra.


GENĖJIMAS


Krūmus galima genėti, arba ne. Genant – tankėja krūmas. Jeigu genime, kasmet palikime 2-3 naujas šakas ir šalinkime 2-3 senas.

7-8 metų senumo šakas – būtinai išpjaukime, nes ant jų augalas jau nebekrauna žiedinių pumpurų.

Svarainiai puikiai tinka neaukštai gyvatvorei - gausiai ir gražiai žydi ir dera žemiau karpymo vietos. Karpant augalams lengvai suteikiama norima forma. Dygliai gyvatvorę daro nepraeinamą.

Jie sodinami eilėmis kas 40–50 cm. Gyvatvorė gali užaugti iki 1–1,5 m aukščio. Gyvatvorė kasmet reguliariai karpoma – pavasarį ir birželio arba liepos mėnesį. Svarainių gyvatvorės viršų reikia suapvalinti.


DAUGINIMAS

Svarainiai dauginami atlankomis, atžalomis arba sėklomis, tačiau dauginant sėklomis tik dalis "vaikų" paveldi "tėvų" požymius. Užauga tikra puokštė augalų: dygliuotų, bedyglių, derlingų, nederlingų, su įvairaus stambumo vaisiais. Geriausia sėklas sėti į dirvą rudenį, o pavasarį - stratifikuotas.
Tad, patartina svarainius dauginti atlankomis ar atžalomis.


DERLIUS

Jei klimatas šiltas, svarainių vaisiai gali bręsti ant šakų, jei ne, juos būtina nurinkti iki pirmųjų šalnų ir jie galutinai sunoks sudėti į dėžes.

Svarainiai įdomūs tuo, kad, kuo senesnis svarainis, tuo jis brandina sveikesnius vaisius.

Svarainiai vertingi ir kaip medingi augalai: viename žiede yra apie 30 mg nektaro, kurio cukringumas - beveik 50%.


Be to, svarainių šakeles galima lankstyti, formuoti, todėl svarainiai dažnai auginami ir kaip bonsai.


Raktiniai žodžiai » Augalų priežiūra • Genėjimas • Gyvatvorės • Krūmai • Svarainiai • Vaisiai • Vaiskrūmiai •
 Taisyti / Papildyti » 
Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2024. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2024-05-29