Migdolo auginimas Lietuvoje :: walnuts.lt PATARIMAI

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Riešutai Pradžia »

Taip, migdolai auga ir Lietuvoje :) tik, deja.. auga tik tie migdolai, kurie pas mus nesubrandina vaisių arba subrandina nevalgomus, netgi šiek tiek nuodingus vaisius, taigi auginamas tiesiog kaip labai dekoratyvus, pavasarį gražiai bei palyginus anksti žydintis medelis arba krūmas.

Lietuvoje auga dvi rūšys:

• TRISKIAUTIS MIGDOLAS (Prunus triloba) - dažniausiai auginamas kaip tai nedidelis, labai dekoratyvus, kelių metrų aukščio medelis, t.y auginamas įskiepyje, tačiau jei natūraliai auga, gali būti ir krūmas. Dažniausiai auginami migdolai su švelniai rožinės spalvos gausiais žiedais, primenančiais sakurų žiedus, jie pradeda skleistis dažniausiai balandžio pabaigoje. Nors egzistuoja įvairių veislių, žydinčių žiedais nuo visiškai baltos iki raudonos spalvos. Žydi tik antrametės triskiaučio migdolo šakelės ir jei pavasaris pasitaiko labai šiltas, labai greitai peržydi, o vidutiškai žydi apie 2 savaites.

Beveik kartu su žiedais skleidžiasi ir lapai, kurie panašūs į vyšnių ar trešnių, tik jų krašteliai kiek labiau dantyti ir dažnai turi triskiautę viršūnę – nuo to ir kilęs rūšies pavadinimas. Lapai padengti plaukeliais, jų viršutinė pusė žalia, apatinė kiek šviesesnė. Rudenį lapai paprastai įgauna ryškiai geltoną ar oranžinę spalvą.


• KERUŽINIS MIGDOLAS (Prunus tenella, sin. P. nana arba Amygdalus nana) - tai krūminis augalas su liaunomis ir plonomis šakelėmis, užaugantis apie 1–1,5 m aukščio ir vos ne tiek pat pločio. Žydi gegužės pabaigoje arba birželį. Žiedai būna tamsiai rožinės spalvos, ne tokie gausūs nei triskiaučio migdolo, tačiau labai kvepiantys žiedai.
Lapai tamsiai žali, pailgi ir blizgantys, primenantys persikų lapus, lapų viršutinė pusė žalia, o apatinė puse yra pilko atspalvio.

Vasaros pabaigoje retai, bet kartais sunokina nedidelius, pūkuotus ir karčius kaulavaisius su stambia sėkla viduje. Šis keružinis migdolas, t.y. jo lapai ir subrandintas kaulavaisis yra šiek nuodingi - gali sutrikti virškinimas ar svaigti galva.


Kur sodinti migdolą? - sodinimui reikėtų rinktis saulėtą ir apsaugotą nuo vėjų. Nors pavėsyje ne taip gausiai žydės, bet daug ilgiau nei pasodintas saulėtoje vietoje.

Tinkamiausia migdolui dirva - migdolai, kaip ir visi kaulavaisiai nemėgsta rūgščios dirvos. Geriausiai tinka derlinga, drėgna ir puri dirva, nors šiaip migdolai žemei nėra reiklūs, bet ji turi būti kalkinga.

Migdolo dauginimas - keružinis migdolas šaknų atžalomis, o triskiautį skiepinant į slyvą arba irgi šaknų atžalomis iš natūraliai augančio migdolo.


Migdolo auginimo ypatumai

• Triskiaučio migdolo medelį būtina kasmet ar kas du metus, nes žydi tik antrametės šakelės. Geriausia genėti iškart po žydėjimo, tuomet spėja susiformuoti nauji ūgliai.

• Triskiaučio migdolo nuolat šalinti įskiepio ūglius. Dažniausiai įskiepis daromas į tos pačios genties augalas ir dažniausiai į slyvą.

• Keružinį migdolą taip pat vertėtų genėti pavasarį, iškart po žydėjimo, patrumpinant peržydėjusias šakeles, taip krūmas tik labiau šakosis.

• Pirmuosius metus, po pasodinimo, žiemai rekomenduojam migdolus papildomai pridengti eglišakėmis ir balta agroplėvele.

• Migdolų šaknis taip pat būtina apsaugoti nuo šalčių žiemos metu ir geriausia mulčiuojant kitų medžių (ne vaismedžių) lapais.

• Migdolai mėgsta reguliarų ir saikingą laistymą, jauni augalai ilgalaikės sausros neperneša.


   © Laima | www.walnuts.lt


   Raktiniai žodžiai » Augalų auginimas • Dekoratyviniai krūmai • Dekoratyvūs augalai • Krūmai • Migdolai • Žydintys krūmai • Taisyti / Papildyti » 


Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2024. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2024-05-29