Lazdyno riešutų auginimas :: walnuts.lt PATARIMAI

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Riešutai Pradžia »

Kur sodinti lazdyno riešutus - geriausiai auga ir dera šiltoje, gerai saulės apšviestoje vietoje. Nors gali augti ir pavėsyje ar kitų medžių šešėlyje, tačiau gausiai derės tik gaudamas daug saulės. Lazdynai, kaip ir graikiniai riešutmedžiai netoleruoja užmirkimo. Paprastas lazdynas auga gerokai virš 100 metų ir natūraliai užauga iki 10 metrų aukščio.

Tinkamiausia dirva lazdyno riešutams – šiaip lazdynai dirvai nereiklūs, bet geriau auga
laidžioje orui ir vandeniui dirvoje, puikiai tiks nešlapias juodžemis arba priemolis, kuriame yra daug organinių medžiagų. Sodinant lazdyną sunkų dirvožemį rekomenduojama sumaišyti su smėliu ir durpėmis. Smėlėtose vietovėse dažniausiai lazdynai nedera, nors auga.

Kada sodinti lazdyno riešutus - geriausia sodinti rudenį, apie spalio mėnesį.

Lazdyno riešutų sodinimas

Pirmiausiai paruošiama apie 50 cm skersmens duobė (arba nors nemažesnė kaip vazonas, jei vazone sodinukas, arba sodinuko žemių gniutulas), į kurią rekomenduojama įpilti komposto, sumaišyto su viršutinio sluoksnio žemėmis, po to į duobę įpilti apie kibirą vandens ir leisti jam susigerti. Jei dirva sunkesnė, dar dedama nerūgščių durpių ir smėlio.

Geriausiai sodinti su su visu žemių gniutulu. Tačiau jei žemės nubyra, prieš sodinant vertėtų šaknis pamerkti į molio skiedinį ir sodinti iki šaknies kaklelio.

Sodinant kelis lazdyno riešutus vertėtų tarp jų palikti ne mažesnius kaip 3–4 m tarpus. Pasodintas sodinukas paprastai patrumpinamas virš 5–6 pumpuro nuo žemės.






    Lazdyno riešutų kenkėjai ir ligos
    Lazdyno riešutų rūšys ir veislės
    Lazdyno riešutai (Corylus) - nauda sveikatai.

Lazdyno riešutų priežiūra

• Kasmet tręšiama mineralinėmis trąšomis (200 g superfosfato ir 50 g kalio druskos).
• Kas dvejus metus tręšiama organinėmis trąšomis.
• Lazdyno riešutus pravartu mulčiuoti nupjauta žole, nes lazdynas mėgsta būti nuolat tręšiamas kompostu.
• Per vienus metus lazdyno krūmas išleidžia labai daug ūglių ir neretinami lazdynai greitai sutankėja, tuomet dera tik šoninės šakos. Todėl lazdynas genimas ne rečiau kaip kas 5 metai - tai geriausia daryti ankstyvą pavasarį, apie kovo mėnesį, kol nepradėjo tekėti sula, paliekant apie 10 ar šiek tiek mažiau stiebų.
• Norint sulaukti ankstyvesnio derliaus, patariama aplaužyti stipriausių šoninių ūglių viršūnes (per du lapus nuo paskutinio išsišakojimo), nulaužtas viršūnes paliekant kaboti iki ankstyvo pavasario ir kai išsprogsta žirginiai tada tik nukirpti. O viršutinių ūglių paliekant po 3–4 pumpurus.
• Paskutinį kartą purkšti chemikalais vertėtų likus 30 dienų iki derliaus nuėmimo.
• Senesni negu 15 metų lazdynai reguliariai genimi pamažu šalinant senesnius stiebus.
• Lazdynai – kryžmadulkiai augalai, todėl skiepyti skirtingas veisles į vieną medį labai apsimoka – visada gausite didesnį derlių.


Lazdyno riešutų dauginimas

• riešutais su kevalu - spalio ar lapkričio mėnesį, riešutai apie parą mirkomi kalio permanganato tirpale ir po to kišami 7-8 cm gyliu į žemę, paliekant tarp riešutų 20 cm tarpelius, dygumas apie 50 proc, pradeda derėti po 5–6 metų.

• išlukštentais riešutais - spalio mėnesį, riešutai apie parą pamirkomi kalio permanganato tirpale ir po to kišami t.p 7-8 cm gyliu į žemę, paliekant tarp riešutų 20 cm tarpelius, dygumas apie apie 80 proc. Pradeda derėti po 5–6 metų.

• šakninėmis ataugomis - nukertama šoninės lazdyno ataugos su šaknimis ir pasodinama. Pradeda derėti po 4–5 metų.

• iš atlankų horizontalus - tai vienas iš greičiausių būdų sulaukti riešutų, paprastai lazdynas pradeda derėti po 2–3 metų pasodinus į nuolatinę vietą. Atlankoms reikėtų naudoti tik jaunas dar nežydėjusias šonines šakas, tiesiog jas palenkti prie žemės, padaryti įpjovą arba ne, prismeigti kad neatsilenktų bei apipilti žemėmis ir laukti kol išleis atžalas.

• iš atlankų vertikalus - tai ne tik greičiausias būdas sulaukti derliaus bet ir mažiausiai darbo reikalaujantis būdas, tereikia pasirinkti kelių metų krūmą su jau stipria šaknų sistema, tuomet apie 5 cm virš šaknies kaklelio nupjauti visas šakas ir laukti kol išleis atžalų, kuo stipresnės šaknys tuo sulauksit daugiau atžalų. Tuomet kai atžalos paauga apie 20 cm, jas reikėtų apkaupti, palikus tik mažas viršūnėles. Kai vėl pauga, apkaupiam antrą kartą ir taip per vasarą kelis kartus apkaupiam. Per dviejus metus apkauptos atžalos pilnai visos gerai įsišaknyja ir turi po kuokštą šaknelių, taigi tereikia jas atskirti nuo motininės šaknies ir iškart turime apie 40-60 gražių lazdyno sodinukų, kuriuos jau galima sodinti į nuolatinę vietą. Beje, žemė visuomet turėtų būti drėgna, galima pamulčiuoti sakykim pjuvenomis.

Beto, dauginant iš sėklų, dažniausiai lazdyno veislės požymiai blogėja arba visai prarandami.


Ką vertėtų žinoti prieš perkant lazdyno riešuto sodinuką

• Jei sodinukas turi stiprią centrinę šaknį arba aiškiai matosi kad ji nukirpta - vadinas sodinukas išaugintas iš sėklų ir sodinuko veisle galima suabejoti.

• Ataugomis ar atlankomis padaugintas lazdynas turės šaknų kuokštą, su neišsiskiriančia centrine šaknimi.

• Riešutus verta rinktis iš tų šalių, kurių klimato sąlygos panašiausios į Lietuvos.

• Sukultūrintas lazdynas gali augti aie 90 metų, tačiau jam nuolat reikia atsinaujinti, tad jei renkatės skiepytą lazdyną, su vainiko atsinaujinimu gali iškilti ir problemėle, tačiau jei nuolatos mėgstate sodą atnaujinti, kodėl gi ne..


   © Laima | www.walnuts.lt


   Raktiniai žodžiai » Augalų auginimas • Krūmai • Lazdyno riešutai • Medžiai • Riešutai •



 Taisyti / Papildyti » 










Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2024. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2024-05-29