TREŠNIŲ auginimo ypatumai :: walnuts.lt PATARIMAI sodininkams

   Pradžia  Paieška  Skelbimai  Dabar skaitote: Sodas | UOGŲ auginimo katalogas Pradžia »

Trešnės | 2Trešnės. ©


Trešnės - pavasarį trešnių medžiai aplimpa daugybe baltų žiedų, o vėliau subrandina gausų uogų derlių. Soduose auginamos trešnės išvestos iš laukinių trešnių (Cerasus avium).

Didžiuliai trešnių medžiai dar neseniai augo daugelyje Europos ir Vakarų Azijos šalių.

Sode augančioms trešnėms taip pat reikia daug erdvės. Tiesa, sodininkai augina ir vidutinio dydžio trešnes. Beveik visos Europos soduose augančios trešnės apdulkina viena kitą, o ne apsidulkina pačios, todėl soduose patariama auginti mažiausiai dvi trešnes. Trešnės, priklausomai nuo jų rūšies, uogas sunokina birželio pabaigoje - rugpjūčio mėnesiais.

Kokios bebūtų uogos, jeigu norime, kad užaugtų didelės ir skanios, reikia pradėti nuo gero daigo, perkant sodinuką reikia žiūrėti, kad nebūtų apdžiūvusios šaknys. Trešnes geriau sodinti, kaip ir visus kaulavaisius pavasarį, jei rudenį nusipirkote sodinuką, rekomenduojama jį prikasti, o pasodinti pavasarį.

Trešnes patariama auginti gerai įdirbtoje molio dirvoje, kurios paviršiuje nenusistovi vanduo, o augalų šaknys gauna pakankamai deguonies. Atminkite, kad trešnės nepakenčia dirvožemio paviršiuje nusistovėjusio vandens ir šiomis sąlygomis žūva.

Trešnes reikia auginti saulėtoje vietoje.




GENĖJIMAS

Trešnių beveik nereikėtų genėti, nes šie vaismedžiai užaugina platų ir pakankamai retą šakų vainiką, todėl tereikia išpjauti nudžiūvusias šakeles. Žinoma jei jūsų trešnė ne aukštaūgė, nes aukštaūgės trešnės natūraliai gali užaugti netgi iki 15-32 m. Tad, genėjimas neišvengiamas...

Jaunos trešnės auginamos taip pat, kaip ir obelys. Pasodinus patrumpinamos, o vėliau išpjaunama tik labai tankiai ir stačiai augančios šakos. Nuo 5—6 metų, kada vaismedžiai pradeda gausiai derėti, vainikai retinami, taip pat trumpinamos šakos, kad augtų daugiau jaunų šakų.

Trešnių viršūnė šalinama jau 2—3 metais. Jeigu tai nebuvo padaryta laiku, viršūnes galima pjauti ir suaugusiems. Trešnių šoninės šakos geriau šakojasi negu vyšnių ir jas trumpinti galima panašiai kaip obelų — kai reti vainikai — daugiau, kai tankūs — mažiau.

Trešnių tinkamiausias genėjimo laikas yra po žydėjimo arba liepos—rugpjūčio mėnesiais, kai nuimamas derlius. Šituo laiku nugenėtų geriau gyja žaizdos ir jos mažiau sakuoja negu nugenėtos pavasarį, be to, genint vasarą jos mažiausiai užsikrečia žievės ir medienos ligomis.


Trešnių ligos ir kenkėjai

Dažniausia trešnes, labiau ne vyšnias puola amarai ir vyšninės muselės.

Vyšniniai amarai (Myzus cerasi) kenkia vyšnioms ir ypač trešnėms. Amarai gyvena apatinėse lapų pusėse, ant ūglių viršūnių bei žiedkočių. Iščiulpti lapai raukšlėjasi, vėliau ruduoja ir džiūsta. Jauni ūgliai išsikraipo. Amarai užteršia augalus lipniomis išskyromis, ant kurių plinta juodligė. Kenkėjai gali sumažinti derlių ir pabloginti vaisių kokybę. Ant saldžių amarų išskyrų vystosi suodligė.
Apsauga. Insekticidai naudojami vegetacijos metu, jei amarais apnikę daugiau kaip 8–10 proc. ūglių, – prieš žydėjimą, po žydėjimo ar nuėmus derlių.

Vyšninės musės dažniau kenkia trešnėms, o rečiau vyšnioms. Gelsvai baltos musių lervos iš vidaus graužia vaisių minkštimą. Pažeistos uogos nustoja blizgėti, suminkštėja, jų paviršiuje atsiranda dėmių, įdubų. Dažnai tokie vaisiai pradeda pūti, jie nebetinka maistui ir perdirbimui.
Apsauga. Insekticidai naudojami po trešnių žydėjimo, kai pradeda formuotis vaisių užuomazgos. Labai išplitus kenkėjams, purškimas po 10–14 d. kartojamas.


Be to, prisirpusias trešnias labai mėgsta varnėnai, strazdai, pripuola ir žvirbliai bei varnos... dėl to būtina pagalvoti, kaip apsaugoti uogas nuo paukščių. Mes pvz. į kiekvieną medį įkeliame po kaliausę ne 100% procentų atbaido, bet lieka ir mums :)

Paprasčiausia kaliausė padaroma ant kryžiaus formos strypo užvilkus senus, suplyšusius drabužius. Prie kaliausių pritvirtinami įvairūs žvangučiai, varpeliai, kurie virpinami vėjo, efektyviau baido paukščius.


Raktiniai žodžiai » Augalų auginimas • Augalų kenkėjai • Genėjimas • Medžiai • Trešnės • Uogos •




 Taisyti / Papildyti » 












Gyvenkime sveikai, spalvotai, patogiai, skaniai, draugiškai, stipriai, etiškai, linksmai, pokštaujant, grybaujant, su meile ir Gyvenimo būdo žurnalu :)
walnuts.lt facebook'e  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas   

© 2oo8-2024. Laima&LS. Rašyti administratoriams. Paskutinis atnaujinimas: 2024-11-01